Listy můžete sbírat stále, třeba do salátů, na šťávu, ale nejlepší jsou brzy na jaře. Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.Kdy a jak sbírat listy pampelišky
Je vhodné trhat pampeliškové listy ještě před tím, než rostlina rozkvete. Mladé listy mají lepší chuť než ty starší. Jsou sice také nahořklé, ale svěžejší, a nejsou tak tuhé.Pokud jde o skladování, sušený kořen pampelišky by měl být skladován na suchém a tmavém místě v uzavřené nádobě, aby si uchoval svou kvalitu. Čerstvý kořen pampelišky lze skladovat v lednici po dobu několika dnů. Tinktura a sirup se uchovávají v tmavých a uzavřených lahvičkách na suchém místě.
Jak zpracovat kořen pampelišky : Kořen pampelišky se doporučuje nejprve dobře omyt a poté zbavit zbytků zeminy a eventuálních nečistot. Poté může být nastrouhán a použit pro přípravu čaje nebo jiné formy přípravy. Pokud je kořen starší a tvrdší, může být lehce poškrában nebo nakrájen na menší kousky, aby se urychlila extrakce účinných látek.
Co se dá udělat z pampelišky
Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.
Co se dá vyrobit z pampelišky : Med, sirup, čaj i salát z pampelišek
- Před týdnem jsme možná některé z vás přesvědčili, že pampeliška není jen plevel, ale především zdravá bylina, která může pomoci s různými neduhy.
- Pampeliškový sirup za studena.
- Pampeliškový sirup.
- Pampeliškový med.
- Pampeliškový lék s alkoholem.
- Pampeliškový čaj.
- Pampeliškový salát.
Jak sbírat kořen pampelišky
- Kořen pampelišky sbíráme jen na začátku jara, případně na podzim před prvními mrazy.
- Na vyrýpnutí používáme ideálně dřevěné nástroje.
- Kořen omyjeme vodou, můžeme si pomoct kartáčkem.
- Nejjednodušší formou zpracování je sušení.
- Pokud kořen nevysušíte dostatečně, zplesniví vám.
Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.
Co se dá dělat z pampelišky
Pokud jde o kuchyňské využití, dají se z pampelišky využít všechny její části. Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka.Omyté pampeliškové květy vložte do čtyřlitrového hrnce a přelijte dvěma litry vody. Čtvrt hodiny povařte. Do druhého dne nechte květy louhovat, pak je vymačkejte přes plátno. Přidejte citrony (nakrájené na kolečka a zbavené pecek) a cukr.2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.
Pampeliškový kořenový čaj nebo odvar může být užíván dlouhodobě, pokud nejsou přítomny žádné zdravotní potíže nebo kontraindikace. Pampeliškový kořen obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou inulin, flavonoidy a karotenoidy, a může být užitečný pro podporu zdraví jater, trávicího traktu a imunitního systému.
Jak vyrobit mast z pampelišky : PAMPELIŠKOVÁ MAST
- Nasbírejte hrst pampelišek v čistém prostředí, nechte je aspoň den, klidně dva zavadnout.
- Do rozehřátého tuku vložte zavadlé pampeliškové květy.
- Vypnete oheň a nechte volně zchladnout.
- Přikryjete utěrkou a necháte v místnosti do druhého dne nebo můžete přesunout do lednice.
Na co je dobrý pampeliškový čaj : Pampeliška podporuje normální trávení, normální činnost močové soustavy, normální činnost žaludku a jater. Přispívá k vylučování a pročištění těla. Balení obsahuje 20 nálevových sáčků o obsahu 1,5 g.
Co se jí z pampelišky
Pampeliškové listy se nejčastěji užívají čerstvé, nejlépe pár hodin po utržení. Přidat je můžeme do salátů a pomazánek. Avšak i nať pampelišky se však využívá pro přípravu čaje, v tomto případě se doporučuje listy usušit. Tato část rostliny je bohatá na vitamín C, mangan, draslík a chlorofyl.
Sběr pampelišky
Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.
Kdy pít čaj z kořene pampelišky : Kořeny pampelišky se sbírají brzy na jaře anebo na podzim, kdy je v nich největší síla. Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně.