Zamražení libečku
Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.Libečková směs skoro do všeho
Usušenou bylinu musíme vhodně uskladnit, nejlépe v tmavé sklenici s dobře těsnícím víčkem. Mražením – čerstvě nasbírané lístky, opláchnuté a osušené, drobně pokrájíme, dobře zabalíme do menších balíčků a uložíme do mrazničky.V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.
Jak uchovat cerstvy libeček : Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.
Jak uchovat bylinky v mrazáku
Jak zamrazit bylinky
Některé bylinky – petržel, pažitku, kopr či koriandr – je vhodné nasekat na menší kousky a vložit do sáčky či krabičky. Mátu či libeček ideálně zamrazujeme ve formičce na led zalité tekutinou. Ideální pro zamražování bylinek jsou chladničky s funkcí rychlého zchlazení.
Co dát do mrazáku : Kromě obvyklých potravin jako pečivo, bobulovité ovoce, maso či hotové pokrmy můžete zamrazit i následující potraviny.
- Sýr. Překvapivě můžete zmrazit většinu tvrdých nebo polotvrdých sýrů, jako jsou mozzarella, eidam či parmezán.
- Mléko a mléčné výrobky.
- Citrusy.
- Vejce.
- Zázvor.
- Ořechy.
- Čerstvé byliny.
Jedná se o jedlé druhy vytrvalých bylin, které po výsadbě na jednom stanovišti vydrží nejméně tři roky.
Libeček se stříhá také před zimou. Co nejvíce vitálních větviček sklidíme ještě před prvními mrazy.
Jak vyrobit pesto z libečku
Postup: Listy libečku omyjeme a dáváme do mixéru – vždy zakapeme olejem, lehce posolíme a přisypeme semínka – rozmixujeme na hladkou směs. Olivový olej přidáváme dle potřeby – směs musí být lehce tekutá, ale neměla by vyloženě “plavat”. Naplníme do sklenic a uskladníme v lednici.Protože jsou hodně výrazné, je dobré je do jídel přidávat obezřetně, stačí malé množství. Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.
Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.
Co se nesmí dávat do mrazáku : Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte. Vědci totiž zjistili, že při správném zamrazení potraviny ztrácí jen minimum prospěšných látek.
Co do mrazáku na Sestinedeli : Zkuste například ovesné kaše s ovocem, nebo kuskus. Pokud chcete omezit vycházky do obchodu na minimum, spolehněte se také na mražené ovoce a zeleninu. Můžete si také připravit předem velké množství vývaru a ten zamrazit.
Kdy sbírat libeček
Kdy sbírat
Oddenek sklízíme třetím rokem na podzim, nať sbíráme v průběhu celého roku, semena na podzim, jakmile dozrají.
Sklízí se hlavně mladé listy před květem, které lze usušit, nebo uchovat mražením. Chuť libečku je silně aromatická, nasládlá a hořká. Listy libečku se přidávají do polévek, salátů, sýrových či tvarohových pomazánek, do nádivek, sekané či k rybám.Libeček lze snadno vypěstovat výsevem semen. Semena můžete vysévat přímo nebo si můžete předpěstovat sazenice. Nejvhodnějším obdobím pro výsev semen na předpěstování sazenic je březen. Semena vysévejte do hloubky 3 cm do zahradního substrátu, který je během klíčení potřeba udržovat stále vlhký.
Jak si udělat domácí pesto : Do mixéru nalijte olivový olej a na něj naskládejte bazalku. Přidejte oříšky, parmazán, trochu soli a pepře a rozmixujte. Pak ochutnejte a podle chuti ještě dosolte nebo dopepřete. Pesto nalijte do vhodné skleničky a zalijte navrch olivovým olejem.