Čaj z kořene pampelišky může být užitečný pro léčbu zánětů a bolesti kloubů. Pampeliška obsahuje silice, které mohou mít protizánětlivé účinky a pomáhat snižovat bolest. Můžete si připravit čaj z kořene pampelišky tak, že jednu lžíci sušeného kořene zalijete šálkem horké vody a necháte louhovat asi 10 minut.2 lžičky drobně řezaného kořene přelijeme čtvrt litrem vroucí vody. Necháme luhovat 15 minut. Pijeme vlažné.Na jednu polévkovou lžíci sušeného kořene pampelišky počítáme 3 dcl vody. Kořen 5 minut povaříme, poté necháme čtvrt hodiny luhovat, scedíme a můžeme pít. Čaj si připravujeme dvakrát až třikrát denně. Pampeliška je močopudná, to znamená, že naše tělo odvodňuje.
Jak dlouho můžu pít čaj z kořene pampelišky : Pampeliškový kořenový čaj nebo odvar může být užíván dlouhodobě, pokud nejsou přítomny žádné zdravotní potíže nebo kontraindikace. Pampeliškový kořen obsahuje mnoho prospěšných látek, jako jsou inulin, flavonoidy a karotenoidy, a může být užitečný pro podporu zdraví jater, trávicího traktu a imunitního systému.
Jak dlouho pražit kořen pampelišky
Zpracování kořenů pampelišky na kávu
Jakmile jsou dobře usušené (dají se lehce rozlomit), upražíme je. Dobře rozložené kořeny dáme na plech do trouby a pražíme je při teplotě kolem 180°C zhruba 15 minut.
Jak vyrobit tinkturu z kořene pampelišky : Kořen nakrájejte na menší kousky a dejte do sklenice. Přidejte alkohol a zavřete sklenici. Nechte louhovat po dobu 2-6 týdnů na tmavém místě, občas protřepte. Poté tinkturu sceďte a přelijte do tmavé lahve.
Květy pampelišky můžete i sušit a používat do bylinných směsí, na výrobu masti. Potom sbírejte květy, které jsou na počátku rozkvětu.
Pampeliška květ – účinky
Zároveň ulevuje při zažívacích potížích a celkově zlepšuje trávení. Pampeliška (květ) má stejně jako další části rostliny močopudné účinky. Pro léčbu urologických potíží, ale doporučujeme květ v kombinaci s listem a kořenem, které mají vyšší účinky.
Kdy sbírat kořeny pampelišky
Kořeny, ať už je to pampeliška, křen, kostival nebo třeba proskurník, sbíráme zásadně brzy na jaře, anebo na podzim – v říjnu a pokud ještě nemrzne, i v listopadu. V těchto obdobích se totiž účinné látky rostlin stahují právě sem, do kořenů.Po jarním tání můžeme začít pampeliškovým kořenem a velmi brzy se nad zemí objevují kopřivy. Až do prvních podzimních mrazíků se zase sbírá například šípek. Kořeny sbíráme během jarních a podzimních měsíců, tedy v době vegetačního klidu, a to ideálně ráno a večer. Květy mají největší sílu v době plného rozkvětu.Pampeliškový čaj je tak vhodný například pro lidi trpící nechutenstvím, chudokrevností, problémy s močovými cestami, jaterními nemocemi i diabetiky, protože pomáhá regulovat množství cukru a cholesterolu v krvi. Pomoci dokáže také při dietě a detoxikaci organismu.
Kořeny odkrojíme od zelené nadzemní části a vydrhneme kartáčkem do čista. Opravdu důkladně je opláchneme, ať nám kávu nekazí zbytky hlíny. Čisté kořeny nakrájíme na drobnější, přibližně stejné kousky a dáme do trouby pražit na 200 °C . Kořeny hlídáme, aby se nespálily.
Jak vyrobit tinkturu z kořene : Kořen kozlíku lékařského nasekáme na malé kousíčky, zalijeme slivovicí nebo vodkou a necháme 21 dní louhovat na slunném místě. Poté obsah přecedíme přes jemné plátýnko a přelijeme do tmavé skleničky s kapátkem. Tinkturu uchováváme při pokojové teplotě.
Jak udělat tinkturu : Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat. Poté se přefiltruje. Vzniklou tinkturu je třeba uchovávat v tmavé lahvi.
Co se dá udělat z květů pampelišek
Z květů se nejčastěji dělá již zmíněný med nebo sirup, ovšem dají se třeba i smažit. Listy, které mají diuretické účinky, jsou výborným doplňkem salátů, udělat se z nich dá i pesto nebo polévka. Ideální je sbírat pampeliškové listy ještě předtím, než rostlina vykvete.
Pampeliškové květy se využívají v kosmetickém průmyslu nebo například v kuchyni – květy obalíme v těstíčku a usmažíme, používají se při výrobě medu nebo je přidat do salátů.Sběr pampelišky
Sběr pampeliškových květů je nejlepší provádět na jaře, kdy jsou květy čerstvé a plné chuti. Ideální je sbírat květy ráno, kdy jsou ještě plné rosy a nejsou vystaveny přímému slunečnímu záření.
Co se jí z pampelišky : Listy (čím mladší, tím lepší) jsou skvělé do salátu, z voňavých květů se tradičně vyrábí pampeliškový sirup, stvoly můžeme žvýkat čerstvě utržené. Podporují trávení, jsou zdravé na játra, pomáhají rozpouštět žlučníkové kameny a harmonizovat hladinu cukru v krvi.