Jak zpracovat bylinky?
Kde skladovat bylinky

  1. ideální teplota pro koření je okolo 20°C,
  2. uložení na místě bez přímého slunečního záření,
  3. dále od zdrojů tepla a vlhkosti,
  4. správně uzavřené, aby se do nádoby (sáčku) nedostal vzduch.

V lékárnictví se tinktury používaly už ve středověku. Jejich výhodou je totiž trvanlivost a vysoký obsah účinných látek. Jeden díl nařezaných bylinek nebo pupenů se zalije pěti díly čtyřicetiprocentního alkoholu. Luhuje se 7–14 dní, jednou denně je třeba výluh protřepat.Z bylinek odstraníme všechny zaschlé a poškozené listy a ořízneme spodní část, jemně opláchneme vlažnou vodou od nečistot a zároveň tím i bylinky osvěžíme. Osušíme a zlehka zarolujeme do papírové utěrky. Tu vložíme do igelitového sáčku a v něm do lednice. Bylinky nám vydrží týden jako čerstvé.

Jak přesadit bylinky z obchodu : Po příchodu ze supermarketu vaši bylinu postavte klidně do dřezu nebo do vany, zalijte ji, ale vodu nechte odtéct. Po zalití by se vám s mokrým balem hůř pracovalo, takže klidně počkejte do dalšího dne. Až budete přesazovat, uvidíte, jak moc je kořenový bal prorostlý, a že bylina de facto nemá žádnou zeminu.

Které byliny se nesmí kombinovat

Jak už jsem psala, základem by neměly být velmi výrazné a aromatické byliny, jako třeba ibišek, šalvěj, levandule, mateřídouška, tymián … o pelyňku nemluvě. Ty vše ve větším množství přebijí, proto by měly být ve směsi zastoupeny jen doplňkově.

Jak dlouho skladovat byliny : Některé bylinky vydrží až dva roky, ale pokud skladujete například květ, spotřebujte ho do jednoho roku. Bylinky neskladujte na světle, dejte je třeba do spíže. A hlavně – nezapomeňte své léčivé poklady využívat na čaj i přidávat do vašich kuchařských výtvorů!

Bylinky přelijte právě vroucí vodou a nechte louhovat pod pokličkou 10-15 minut. Poté nálev sceďte a pijte teplý. Nálev je vhodný pro byliny jako je máta, meduňka, heřmánek, šalvěj, kopřiva, pelyněk, lipový květ a další… Získává se varem.

Nálev – výluh, zápar

Asi nejběžnější formou bylinného čaje je nálev, neboli zápar. Patřičné množství byliny zalijeme horkou nebo vroucí vodou a necháme louhovat pod pokličkou 5 – 15 minut, podle druhu byliny. Poté se nálev sleje.

Jak zamrazit cerstve bylinky

Mrazení čerstvých bylinek se osvědčilo jako dobrý způsob, jak čerstvé bylinky uchovávat delší dobu. I zde je vhodné vytřídit zvadlé listy a stonky. Než kuchyňské bylinky uložíte do mrazničky nebo mrazicího oddílu chladničky, omyjte je a poté osušte. Poté je můžete podle potřeby buď nasekat, nebo zmrazit vcelku.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.Výsev je dobré dělat od poloviny února až do konce března, abyste bylinky mohli v průběhu dubna přesadit ven.

Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.

Které bylinky se spolu nesnesou : Jaké bylinky pěstovat společně a které se naopak nesnesou

Následující bylinky se ale do jednoho květináče rozhodně nemusíte bát umístit: Majoránka, kopr a pažitka si rozumí s heřmánkem. Rozmarýn, tymián a další středomořské bylinky. Šalvěj a oregano.

Které bylinky můžou být spolu v truhlíku : Nebojte se kombinace bylinek v truhlíku

K sobě se hodí: bazalka a majoránka. petržel, pažitka, kopr, libeček. saturejka, oregano, rozmarýn, tymián, estragon.

Jak dlouho se louhuje bylinný čaj

První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.

Černý čaj vyžaduje jinou teplotu na základě druhu černého čaje. Pro delikátnější druhy je potřeba udržet teplotu mezi 80 a 90 °C, zatímco ostatní černé čaje snesou vyšší teplotu vody, mezi 90 a 100 °C.Z čerstvých bylinek si můžeme vyrobit šampon, sprchový gel, obličejové tonikum, čistící pleťovou vodu, posilující vodu na vlasy, … Správě volené bylinky pomáhají pročistit tělo a navrátit do rovnováhy – vnitřně i vně. Příroda je k nám nesmírně laskavá, její láska k člověku je bezpodmínečná.

Jak macerovat byliny : Při macerování bylinky v oleji vložíme požadované množství sušené bylinky do čisté a suché skleněné nádoby, vše přelijeme až do vrchu olejem a důkladně uzavřeme. Sklenici necháme stát na nějaké světlém a slunečném místě, například na okenním parapetu, aby na něho dopadaly sluneční paprsky.