Jak zpomalit koně?
Na požadovaný stupeň zpomalení chodu musí jezdec neprodleně zareagovat opětovným povolením otěží, aby koně zbavil nepříjemného pocitu stísněnosti a zároveň mu naznačil, že má v nastoleném pohybu pokračovat, případně zůstat v klidu stát.Pokud se ještě neumíte uvolnit, i ten výdech vám hodně pomůže. Pokud kůň nijak nereaguje, beru otěže do ruky, koně rukou zastavím a kousek couvnu a nechám chvíli stát na zahozené otěži. Opakuji tak dlouho až kůň zastavuje okamžitě na výdech a sed. Stejně v klusu a ve cvalu.Barevné vidění koní je od trichromatického vidění člověka také rozdílné. Svět koně je z našeho pohledu bledý, koně nevidí červenou barvu, respektive odstíny červené a oranžové se koním jeví hnědě, béžově nebo šedě. Ale rozeznávají odstíny modré, žluté a zelené. Na druhou stranu ve tmě vidí koně výrazně lépe, než lidé.

Jak vidí kůň v noci : Koně jsou v tomto ohledu někde mezi kočkou, sovou a člověkem. Ukázalo se, že jejich oči jsou citlivé a reaktivní na slabé světlo a v noci poměrně dobře vidí. Součástí oka je totiž odrazivá vrstva zvaná tapetum lucidum, která odráží světlo zpět na sítnici a osvětluje jim cestu.

Co dělat když kůň kulhá

Pokud se snažíme zjistit, zda náš kůň kulhá, musíme si ho nechat předvést v pohybu. Kulhat může kůň: ve fázi kmihu – kůň má problém končetinu zvednout/ohnout a plnohodnotně ji nést po celé trajektorii – po oblouku, oblouk je kratší, nižší ve fázi podpěru – kůň končetinu plně nezatíží/nepostaví se na ni.

Jak zklidnit koně : Magnesium a vitamín B12 působí pozitivně na stresované a nervózní koně. Ke zmírnění stresových reakcí. Přípravek pomáhá vyrovnávat… Doplňkové krmivo k omezení stresových reakcí koní.

Účel kování

Dříve se pracující koně kovalo proto, aby se kopytní pouzdro ochránilo před nadměrným opotřebením. Dnes koveme koně, kteří chodí v obtížném, tvrdém nebo kamenitém terénu. Ale nejdůležitějším důvodem zůstává touha zlepšit mechaniku pohybu koně, který nejvíce pracuje jen na měkkém, pružném povrchu.

Aret. Jezdec, tak jako u zádrže poloviční, přiblíží klouby na rukou k sobě, vytočí zápěstí. Prsty více sevřou otěž, ale ne tak, aby to pro jezdce bylo nepohodlné.

Co má kůň na hlavě

Kůň má i ochranné chlupy – žíně a rousy. Jsou hrubší, dlouhé a pevněji zapuštěné do škáry, tvoří kštici, hřívu a rousy. Vysoce citlivé jsou hmatové chlupy na pyscích a nad očima.Zorné pole koně je poměrně velké, uvádí se minimálně 320°. Lze říci, že kůň nevidí pouze předměty, které má přímo za ocasem a před nozdrami. Kolem každého oka vnímá přibližně 140° monokulárně a vepředu (mimo oblasti nozder) ještě 40° binokulárně.Kůň na stojáka, rorýs na nebesích

Podřimují většinou vestoje, když se potřebují prospat, tak si lehnou, ale to se děje obvykle jednou za pár dní. Na rozdíl od člověka ani ležet nepotřebují, jsou vybavení takzvaným statickým aparátem, který dokáže jakoby uzamknout jejich klouby na nohách, takže se samovolně nepokrčí.

Narozdíl od člověka, který má trichromatické vidění, vidí koně jen odstíny modré, zelené a žluté. Červenou a oranžovou barvu jim oko vykreslí jako hnědou, béžovou nebo šedivou. Může se zdát, že ztráta citu pro červenou barvu by vás nemusela zajímat. Vždyť asi nebudete koně učit barvy na semaforu, no ne

Co to znamená když kůň řehtá : Ačkoliv se jedná o přirozený projev, měli bychom brát na zřetel i bezpečí účástníků šarvátek. Ačkoliv kůň neumí mluvit, umí řehtat. Řehtáním se koně zdraví mezi sebou, vítají příchozího oblíbeného jedince, ale také svého člověka. Kobyla řehtáním přivolává své hříbě, hřebec na svou osobu upozorňuje klisny.

Co nesmi kůň : Koně by se měli vyhnout ovoci s peckami ve větším množství, a také avokádu. I mezi zeleninou jsou bubáci, které by koně měli vynechat. Jsou to brambory, brokolice, květák a zelí, česnek, cibule, rajčata a rebarbora.

Proč koně spí ve stoje

Koně preferují spánek ve stoje, jelikož tak mají větší šanci utéct predátorovi. Pokud by leželi, trvalo by jim déle "vzít roha". Většina koní, když spí ve stoje, mají povolenou jednu zadní nohu a dotýkají se země pouze špičkou kopyta.

Jako ochrana kopyta před opotřebením, to za prvé. Podkova také nezanedbatelně zvyšuje tažnou sílu. A využívá se také jako ortopedická pomůcka, když se řeší problémy s postojem koně. Ne všude se ale podkovy v minulosti prosadily.Podle údajů z ústřední evidence koní bylo k 31. 12. 2019 v České republice chováno 96 314 ks koňovitých, z toho 94 906 ks koní.

Proč se plaví koně : Plavení představuje báječné osvěžení koně i jezdce, napomáhá regenerovat svaly a očišťuje kůži, srst i bujné žíně.