Jak zpevnit základy u starého domu?
V mírném podnebním pásu, kam spadá i Česká republika, je nezámrzná hloubka stanovena na 80 až 140 centimetrů. Přesnější číslo nám určí složení substrátu. Hloubka 80 cm obvykle postačí u běžných hlinitopísčitých a písčitohlinitých půd, v případě jílovitohlinitých půd musíme jít do hloubky zhruba jednoho metru.Výkop musí být dostatečně hluboký, většinou pod úroveň původní izolace anebo pod úroveň podlahy sklepa cca ještě o 30 – 40 cm níže. Nedostatečně hluboko provedený výkop a tudíž nedostatečně provedená hydroizolace nebo odvětrávací systém není pak plně funkční.V závislosti na původní vrstvě je možné vysypat podlahu štěrkem, ten přikrýt armaturou a následně jej zalít vrstvou betonu. Alternativou může být použití cementové stěrky a následně aplikovat asfaltovou izolaci. Pak už je na řadě izolace, například v podobě polystyrénu.

Jak správně izolovat základy : Izolace svislých stěn lze ochránit přilepenými deskami z extrudovaného polystyrenu (poslouží zároveň jako tepelná izolace). Jsou nenasákavé a lze je tedy zahrnout zeminou. Alternativou je též ochrana nopovou fólií, nebo přizdívkou z cihel.

Jak davat Roxory do bednění

Roxory rozmístíme mezi první a druhou řadu ztraceného bednění po obvodu a současně je přivážeme ke svislé výztuži vedoucí ze zabetonovaných základů.

Jak hluboko mají být základy : Hloubka základů – nezámrzná hloubka

Hloubka základů se odvíjí od nezámrzné hloubky upraveného terénu. Dle místa umístění domu a typu zeminy činí nezámrzná hloubka 0,6 – 1,6 m pod upravený terén. Pro vnitřní stěny lze použít hloubku základů menší, ale rozhodně ne méně než 0,5 m.

Pro zateplování základů a částí konstrukcí od 300 mm nad povrchem země se používají výhradně polystyreny s minimální mírou nasákavosti a s lepšími mechanickými vlastnostmi (odolnější, tvrdší) než obyčejný polystyren. U výběru konkrétního typu výrobku je nutné počítat s budoucí povrchovou úpravou soklu.

Zateplení kamenného soklu u starého domu pomocí STRYCON tepelně izolačních desek (cemento polystyrenové) je efektivní způsob, jak zlepšit tepelnou izolaci domu, kde je zvýšená vlhkost zdiva a zároveň tak chránit konstrukci před vnikáním vlhkosti a chladu.

Jak nejlépe zateplit starý dům

Nejčastěji se používá pěnový polystyren EPS F (fasádní), který nabízí výhodnou cenu a vynikající tepelnou izolaci. Dalším oblíbeným typem izolace je minerální vata, která je vhodná pro zateplování dřevostaveb a konstrukcí ze dřeva.Příklady tepelných izolantů

Z pevných látek jsou dobrými tepelnými izolanty především ty látky, které obsahují hodně plynu (vzduchu), např. minerální vlna (kamenná nebo skelná), peří, srst, papír, dále např. sklo, dřevo, polystyren, ap. Ve stavebnictví se kvůli lepší tepelné izolaci používají cihly s dutinami.Prolévání stěn a omítání

Případné prolévání stěn ztraceného bednění betonem se provádí u maximálně čtyř vrstev tvárnic najednou.

Základ pod ztraceným bedněním by měl být, pokud možno co nejrovnější, při realizaci lze použít vodováhu nebo nivelační zařízení. Na takto připravený základ pod ztracené bednění se následně nanese cementová malta, do které se osadí první řada ztraceného bednění.

Jak hluboké základy na garáž : Patky pod plechovou garáž doporučujeme vybetonovat o rozměru min. 30 x 30 cm. Doporučená hloubka patek je min. 80 cm pod úroveň upraveného terénu, aby bylo dosaženo nezámrzné hloubky.

Proč kopat do nezámrzné hloubky : Základy na píscích

Této hloubce se říká „nezámrzná hloubka“. Důležité je, aby byl základ v takové hloubce, ve které nezamrzá voda. Kdyby voda pod základem zamrzla, při zvětšení objemu by celý dům nazvedla a to je velice nepříznivé, jelikož může dům popraskat apod.

Jak hluboko zateplit základy

Hloubka zateplení, by měla být v ideálním případě 80cm pod budoucím terénem. V případě jílového podloží je vhodné zateplení provést hlouběji. Jsou naopak místa, kde z důvodu terénu nebo okolní zástavby není možné zateplení provést tak hluboko a zateplení provádíme do maximální hloubky, kterou nám taková stavba dovolí.

Obvykle se doporučuje, aby zateplení sahalo do hloubky cca 80 cm, tedy přibližně do nezámrzné hloubky zeminy. Speciální řešení tam, kde například není možné obnažit základy až takto hluboko, je tepelná izolace ve vodorovném směru. Tepelná izolace základových konstrukcí je tedy k soklové izolaci v kolmém směru.Rizika spojená se zateplováním domů

Může být poškozen silným nárazem (třeba i dětským míčem), dokonce si zde dělá své dutiny datel (považuje polystyrenové zateplení za útulné místo pro život). A právě i drobné mechanické poškození, každá prasklina vyžaduje bezprostřední opravu.

Co je lepší než polystyren : Minerální vata odolá UV záření, při vystavení slunci se neznehodnotí Na rozdíl od polystyrenu je minerální vata navíc odolná i vůči UV záření, a proto ji není nutné na stavbě chránit před slunečním svitem, na rozdíl od polystyrenu, který se může zkroutit a ztratit své izolační vlastnosti.