Jak zpevnit zeď?
Před nanášením nové štukové omítky se doporučuje starou zeď napenetrovat a teprve po zaschnutí penetračního nátěru, nanést štukovou omítku. Díky penetraci dosáhnete zpevnění a sjednocení nasákavosti podkladní omítky. Vhodné je použít penetraci i štuk od stejného výrobce a postupovat dle návodu.Jak zpevnit omítku, aby držela

  • Dříve (a není to ještě tak dávno) se jakožto podpůrné konstrukce přibíjely pod omítky rákosové rozhože a nebo pletivové role zvané rabic. Dnes je nejčastějším podpůrným prvkem perlinka a nebo chemické adhezní můstky.
  • Rabicové pletivo.
  • Perlinka.
  • Adhezní můstky.

Trhlinky malých rozměru stačí důkladně pročistit, vypláchnout vodou a vyplnit jemnou vápenocementovou maltou. Stejně tak postupujeme i u širších trhlin, do kterých můžeme vkládat drobné úlomky stavebního materiálu – cihel, tašek, kamenů atd. Pakliže se trhliny znovu objeví, můžeme zpevnit konstrukci hmoždíky.

Jak zpevnit cihlovou zeď : Pokud chcete povrch zdiva a spár zpevnit a oživit vzhled, tak je vhodné použít náš výrobek STAVLEP a provést 2× nátěr tímto výrobkem zředěným vodou v poměru cca 1:6. Povrch bude po krátkou dobu (cca 1–2 týdny) trochu lepkavý, ale to časem pomine.

Jak nahodit vlhkou zeď

Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Jak omítnout starou zeď : Tradiční postup omítání

Zkušení zedníci umí nahazovat omítkovou maltu i přímo ze zednické naběračky. Je třeba mít správnou konzistenci malty, která musí být zároveň dostatečně mastná. Nahazuje se podobným švihem jako lžící. Jádrovou (základní) vrstvu omítky nahazujeme ve směru zdola nahoru.

Kromě sádry můžete na vyrovnání nerovností a vyhlazení zdí použít speciální tmely. Jedná se o práškové vnitřní vyrovnávací hmoty s rychlým tuhnutím. Aplikace je pomocí pistole ještě jednodušší než v případě rozmíchávání sádry. Povrch vyrovnáte špachtlí stejným způsobem jako se sádrou.

Hodně trpí i rohy zdí okolo dveří a zúžených průchodů. Braňte se instalací profilu pod omítkou a případně i ozdobné venkovní hrany. Nejdříve seškrábněte omítku a nerovnosti, tím také povrch zdrsníte. Na hranu pak špachtličkou naneste rovnoměrně po celé délce hrany, od země až ke stropu, rychletvrdnoucí lepící tmel.

Co dělat když praskají zdi

Velké trhliny ve zdech se nejčastěji opravují tak, že se maltou a kousky zdiva zazdí. Před tím je však nutné odstranit omítku v okolí trhliny a trhlinu vyčistit od prachu a hrubých volných částic. Poté se trhlina vodou navlhčí a zapraví maltou. Pokud to však situace vyžaduje, je mnohdy nutné trhlinu ve zdivu stehovat.Dříve se k tomu nejčastěji používala sádra, ale její povrch se špatně upravoval a na některých materiálech vůbec nedržela. Nejlepšími přípravky pro odstranění prasklin ve zdech jsou produkty určené na spárování, tmelení a opravy prasklin ve zdi. Konkrétně se jedná o akrylové tmely nebo stavební akryláty.Mezi nejčastější metody patří mechanické odstranění vlhké omítky, prořezání spár a aplikace injektážní malty nebo krému do vyvrtaných otvorů. Injektáží vyplníte póry zdiva a zvýšíte tak jeho vodoodpudivost. Pro sanaci vlhkého zdiva se vám bude hodit sanační jádrová omítková směs.

Pro obklad vlhkých zdí se v současnosti využívají speciální hydroventilační (sanační) desky/dlaždice, kotvené v hydrofilním tmelu. S jejich pomocí zakryjete poškozená místa, aniž by zeď přestala dýchat.

Jak nejrychleji Vysusit zeď : U sanované zdi:

Otvory vyplníte injektážním krémem VYSUŠ ZEĎ KRÉM. Otvory a spáry uzavřete VODOTĚSEM. Do výšky otvorů natřete hydroizolaci LEPENKA V KÝBLU. Necháte dlouhodobě větrat, nebo nanesete sanační omítky HASSAN.

Jak zateplit vlhkou zeď : Udělat vnitřní zateplení vlhké stěny se dá dnes už i svépomoci, díky speciálním cemento polystyrenovým deskám STYRCON. Tyto paropropustné tepelně izolační a zároveň sanační desky můžete použít pro zateplení interiéru stěny i stropu. Díky svým aktivním kapilárním schopnostem pomáhají se zbavit vlhkosti ve zdivu.

Jak nejlépe odstranit starou omítku

Jedna možnost, jak omítku odstranit, je kladivem a sekáčem, což je ale velmi namáhavé, nebo se dá použít nářadí jako vrtací nebo sekací kladivo, u kterého ale nelze odsávat, a vzniká tak velké množství prachu a špíny. Proto při odstraňování omítek a hrubých stěrkových hmot doporučujeme pracovat se sanační frézkou.

Samotné omítání bez materiálu pomocí omítacího stroje se pohybuje od 50 Kč do 100 Kč za metr čtvereční dle firmy. Pokud si firma doveze sama materiál cena omítání je od 200 Kč do 300 Kč za metr čtvereční dle použitého typu materiálu.Vyrovnání nerovností se provádí již podkladní nebo přímo sanační omítkou, do které vkládáme úlomky propustného materiálu jako jsou úlomky cihlových tašek a cihel. Nesmíme používat úlomky betonu a betonových tašek. Podklad lze také vyrovnat dozděním na vápenocementovou maltu.

Jak opravit velkou díru ve zdi : Pro opravu použijte vápenocementovou maltu (jádrová omítka). Díru s ní jednoduše zaházejte, lžící strhněte drážku a nechte zaschnout (2-3 dny). Pokud povrch popraská, zdrsněte jej a finišujte pomocí stěrky (velmi jemná malta – fajnová omítka).