Můžete zkusit vinný kámen, hřebíčkový olej, mastkovou hlínu či práškovou síru. Musíte vyzkoušet, co se vám nejvíce osvědčí, protože mravenci jsou velmi odolní. Pamatujte, že k odstranění mraveniště potřebujete zabít královnu. Můžete to zkusit kyselinou boritou v prášku smíchanou s cukrem, medem nebo kukuřičným sirupem.Co proti mravencům nefunguje
- Listy máty. Máta se často doporučuje jako přírodní prostředek proti mravencům.
- Skořice. Pěkně vám provoní domov, ale mravencům příliš nevadí.
- Lepicí páska v kuchyni.
- Mouka.
- Kávová zrna a kávova sedlina.
- Umělá sladila.
- Sprej nebo prášek na mravence.
- Lněný olej.
Horká voda – dobrým obranným prostředkem proti mravencům, který je téměř zdarma a navíc neuškodí rostlinkám, je voda. Mravenci nechtějí žít v bahně a svou návštěvu si brzy rozmyslí. Pokud se Vám podaří objevit mraveniště, prolijte ho horkou vodou a toto ještě několikrát opakujte.
Jak odstranit mravence ze stromů : V tomto případě využijte papriku, chilli, skořici či pepř. Zajímavým řešením je použití kašičky z těchto komponentů, kterou namažete na kmen stromu a jejich větve. Je potřeba rozmíchat zvolené koření s trochou jílu a oleje. Čím silnější koncentrace, tím účinnější prostředek bude.
Jak vyhnat lesni mravence ze zahrady
Mravence odpuzuje například skořice
Mravence odpuzuje například levandule, majoránka, kávová sedlina, kůra z citrusů, pálivá paprika, sůl, pepř nebo skořice. Těmito surovinami můžete „zatarasit“ mravenčí cestičky. Pokud zjistíte, že si mravenci třeba na vaší terase staví mraveniště, neničte jej.
Jak se do bytu dostanou mravenci : Snadno se dostanou do domu a za příznivých podmínek založí novou rodinu se stovkami i tisíci hmyzáků. Mravenci červení obvykle hnízdí na skrytých, nepřístupných místech – ve falešných podlahových krytinách, za obklady a lištami, pod parketami, v prasklinách v omítce atd.
Pálivé koření: Mravenci nesnáší pálivé koření, jako je chilli, pepř nebo skořice. Nasypte koření kolem mraveniště nebo tam, kde se pohybují. Tento způsob se bude hodit jak na mravence v jahodách, tak i v květináči.
Jako náhrada trávníku se uplatňují třeba i lesní nebo měsíční jahody, ze kterých si během léta přinesete vitaminovou sklizeň. Ve stínu ale budou dobře prospívat i nenáročné bylinky jako česnek medvědí (Allium ursinum) nebo mařinka vonná (Galium odoratum).
Jak na drny v trávníku
Jako první po zimě zbavím trávník spadaného listí a větví, eventuálně i kamenů. K prořezání travních drnů a k odstranění mechu a odumřelých zbytků trávy se používá tzv. vertikutátor. Jeho nože zjednodušeně řečeno drny trávníku rozřežou, tím se do něj dostane vzduch.Přírodní repelent na mravence si vyrobíte i z esenciálních olejů. Smíchejte půl decilitru vody s půl decilitrem vodky nebo jiného čistého alkoholu (alkohol podporuje rozpouštění olejů ve vodě) a přidejte 30 kapek esenciálních olejů. Ideální je tea tree, mátový, hřebíčkový, pomerančový olej či olej z cedrového dřeva.Gel v návnadové staničce účinně láká mravence dovnitř. Odtud je látka mravenci zanesena do mraveniště, kde likviduje celou kolonii i s královnou. Krmítko je chráněno proti přístupu dětí a zvířat a je také zabezpečeno proti dešti.
Svůj skleník můžete chránit také tím, že okolo něj vysázíte bylinky, které mravenci nemají rádi, a přes které do skleníku neproniknou. Patří mezi ně například levandule, máta, rozmarýn, tymián, bazalka, česnek, cibule či oregano.
Kdy jsou aktivni mravenci : Mravenci jsou aktivní hlavně v teplejších měsících, zejména v jarních a letních obdobích.
Odkud lezou mravenci : Není těžké vypozorovat, odkud putující karavany mravenců přicházejí. Ukážou vám to jejich vlastní cestičky s rušným provozem. Nejčastěji to bývají různé netěsnosti u starých oken, praskliny ve stěnách či šachtové prostory, dokonce někteří mravenci jsou schopni přelézat mezi panely nebo přemísťovat se po fasádě.
Jak se zbavit mravenců v paneláku
V panelovém bytě máte několik možností v boji proti mravencům. První jsou spreje, které se nastříkají na jejich cestičky, druhou možností jsou krmící stanice. Ty mohou mravence buď okamžitě otrávit, anebo lépe, zanést potravu do mraveniště a zničit přímo zdroj nových mravenců.
Osvědčeným řešením jsou také bylinky, které svou vůní odpuzují mravence na zahradě. K takovým bylinkám patří: máta, bazalka, tymián, vratič, majoránka, rozmarýn a levandule. Zahradní domky, zahradní domky na nářadí, zahradní pavilony, zahradní stany a kompostéry – právě kolem nich se vyplatí vysadit tyhle bylinky.Dále výzkum prokázal, že mravencům nejvíce chutná cukr a olej, a to na všech zkoumaných horách. Překvapením ale bylo, že chutě mravenců se měnily s přírodními podmínkami na každé hoře jinak, a to v závislosti na tom, zda prší, nebo je sucho, nebo zdali šlo o nížinné či horské druhy.
Co vysadit místo trávy : Stinná místa
Využít můžete břečťan, který se přirozeně vyskytuje v lesích. Hustou, souvisle pokrytou plochu dokáže vytvořit pachysandra (Pachysandra terminalis), které se ve stínu skvěle daří. Lesklé a vždyzelené listy nabízí kopytník (Asarum europaeum) nebo barvínek menší (Vinca minor). Ten však vyžaduje vlhčí půdu.