Jak zmrazit zeleninu do polévky?
Zeleninu a ovoce je nejlepší mrazit krátce po jejich očesání. Nejprve je nutné je očistit, umýt a důkladně osušit, v případě větší zeleniny a ovoce nakrájet na kousky. Takto připravenou zeleninu rozdělíme na jednotlivé porce a uložíme do sáčků určených k mražení nebo do vhodných dóz.Oblíbené je mražení sezónního ovoce a zeleniny, jehož zásoby pak spotřebováváme celý rok. Třeba jahody, borůvky, maliny, ostružiny, třešně a višně (nejlépe bez pecek), rybíz, angrešt, mrkev, pórek, hrášek, špenát, fazolové lusky, brokolice, kukuřice nebo květák.Nakrájenou zeleninu vsypeme do mísy, na 1 kg mrkve a petržele použijeme 30 dkg soli. Směs pečlivě promícháme, nejlépe rukama. Pak už stačí opět jen napěchovat do uzavíratelné sklenice. Před použitím v kuchyni doporučujeme směs propláchnout na sítku, aby jídlo nebylo přesolené.

Jak zpracovat kořenovou zeleninu na zimu : Seřízněte nať pár centimetrů nad kořenem, odstraníte tím přebytečné množství vody a zároveň udržíte kořen déle čerstvý. Poté kořenovou zeleninu umístěte do bedýnky naplněné vlhkým pískem, substrátem nebo hoblinami. Ideální teplota na přezimování je mezi 2–5 °C, zelenina takto vydrží až do jara.

Jak ohřát mraženou zeleninu

Pokud už si vyberete a koupíte kvalitní mrazenou zeleninu, neměli byste vitaminy z ní ihned zlikvidovat při přípravě. Nevařte ji ve vodě – pokud to není polévka, tedy pokud tu vodu nebudete konzumovat. Jestliže má být přílohou, pak je lepší ji ohřát v páře nebo krátce podusit.

Jak dlouho se vaří zelenina do polévky : Jak připravit vývar ze zeleniny

Zeleninu omyjeme a vložíme do hrnce spolu s řasou. Zalijeme STUDENOU vodou, NESOLÍME! Vaříme asi 30 minut, ale lze i kratší dobu (na rychlou snídaňovou polévku stačí i 10 minut (počítáme od doby, kdy se voda začne vařit).

Pokud vám letos vyrostlo hodně špenátu, hrášku či medvědího česneku, určitě si můžete zamrazit do zásoby. Kořenové zeleniny jako jsou mrkev či celer je vhodné nejprve očistit a nakrájet na kostky. Větší šťavnatosti zeleniny dosáhnete, pokud ji před mrazením spaříte v horké vodě, a pak rychle zchladíte ve studené.

Zeleninu omyjeme a vložíme do hrnce spolu s řasou. Zalijeme STUDENOU vodou, NESOLÍME! Vaříme asi 30 minut, ale lze i kratší dobu (na rychlou snídaňovou polévku stačí i 10 minut (počítáme od doby, kdy se voda začne vařit). Voda nemusí vřít, stačí, když nám probublává.

Jaká zelenina se dává do polévky

Základem polévky je samozřejmě kořenová zelenina, díky které získáme dokonalé spojení chutí a vůní, a podle množství také sílu polévky. Nejraději mám kombinaci – mrkev, petržel, řapíkatý celer, cibule nebo pórek.Jak skladovat zeleninu

Přes zimu zajistěte, aby byla zelenina skladována na místě s minimální vlhkostí vzduchu 80 %. Během doby skladování ztrácí hodně vody. Teplota musí být zároveň nižší než 10 °C. Tím se do značné míry zastaví metabolické procesy a nešíří se houby a plísně.Na co je třeba myslet při skladování potravin v mrazničce

Druh zmražené potraviny Trvanlivost v měsících
Ovoce 8–12
Zelenina 6–12
Chléb 1–3
Maso 3–12*


Mraženou zeleninu nemusíte před přípravou nechávat povolit ani zcela rozmrazovat. Postup záleží na konkrétním typu horkovzdušné fritézy, kterou máte. Buď po vložení zeleniny do nízké pánve nastavíte program "zelenina" nebo nastavíte stupně Celsia a požadovaný časový úsek, většinou 190 °C a 20 minut.

Jak uvařit polévku z mražené zeleniny : Postup přípravy

Do hrnce dáme vařit asi 1-1,2 litru vývaru nebo vody. Pokud použijeme vodu, přidáme kostku zeleninového bujónu a necháme ho úplně rozpustit. Poté přidáme 1 šálek mražené zeleniny a necháme vařit do změknutí. Polévku není třeba dochucovat, ale kdo má rád slanější, může dosolit.

Co se nesmí dávat do mrazáku : Kromě zeleniny jako je například okurek, nedávejte do mrazáku ani šunku a další uzeniny. Mrazit byste neměli ani přílohy jako jsou rýže, kaše či vařené brambory. Celkově se ale mražení rozhodně bát nemusíte. Vědci totiž zjistili, že při správném zamrazení potraviny ztrácí jen minimum prospěšných látek.

Co všechno se dá zamrazit

Mrazit se vyplatí maso, ryby, uzeniny. Nikdy je však nedávejte do nádoby spolu s přílohou. Právě brambory, těstoviny i rýže totiž na mrazení vhodné nejsou. Stejně jsou na tom jídla, která obsahují smetanu, jogurt či mléko.

Očistíme zeleninu a vše nastrouháme a pokrájíme na drobno. V hrnci rozpustíme máslo, přidáme veškerou zeleninu a sůl a podlijeme hrnekem vody a dusíme 10 minut. Ještě horkou směsí naplníme sklenice, zavíčkujeme a sterilizujeme 10-15 minut."Když se toho chceš zbavit, ušleháš bílky na sníh, přidáš je do zchladlého vývaru, a ta vaječná bílkovina na sebe naváže tu bílkovinu vysráženou z masa; a máš ho krásně čirej, takovej jiskrnej," radí šéfkuchař. Pak se to nesmí zamíchat.

Jak doma skladovat zeleninu : Zelenina vyžaduje teplotu pro skladování okolo 2 – 8 °C. Ideální pro skladování je chladný a vzdušný sklep s dostatečnou vlhkostí. V domácnostech bez sklepa je ideální lednice. Zelenina se v lednici umísťuje do k tomu určených spodních šuplíků.