10 základních návyků pro lepší život
- Vybudujte si neprůstřelný systém produktivity.
- Cvičte každý pracovní den.
- Čtěte 30 minut každý den.
- Každý týden si něco zapište.
- Jednou týdně se bavte s někým chytřejším.
- Mějte přehled o každém nákupu.
- Zavřete své zlozvyky do ohrady.
- Každé ráno vstaňte včas.
10 Návyků a rutin, které Ti změní život k lepšímu
- Připrav si oblečení den předem. Poznáš ten pocit, když nestíháš a naházíš na sebe první, co Ti přijde pod ruku.
- Přečti si denně alespoň pár stran.
- Usmívej se.
- Omez čas na sociálních sítích.
- Rob, co Tě baví
- Medituj.
- Nezapomínej na pohyb.
- Omez negativní zprávy.
22 drobných návyků, které během jednoho roku naprosto změní váš život
- Nechte se odmítat.
- Napište jeden řádek denně
- Kontrolujte svůj bankovní účet.
- Zvykněte si na povinnosti.
- Vyberte si pohodlí pro své budoucí já, nikoli pro to současné
- Odpovídejte hned.
- Nevzrušujte se tolik.
- Naplňujte své základní potřeby.
Jak začít žít svůj život : Shrnutí: Jak žít šťastný život
- Rozhodněte se být šťastní
- Dejte si dobrý záměr.
- Dělejte práci, kterou milujete.
- Vytvořte ve svém životě harmonii.
- Motivujte se a plňte si sny.
- Pečujte o své zdraví a tělo.
- Pracujte na své psychické pohodě
- Věnujte se osobnímu rozvoji.
Jak zmenit zvyky
Abyste staré zvyky mohli změnit, doporučuje Duhhig nejprve zjistit, jaký podnět a odměna vytvářejí daný zvyk. Pokud použijete při změně zvyku stejný podnět a odměnu, můžete tak změnit i starý zvyk. Je tedy nutné, aby nová rutinní akce, která nahradí tu starou, korespondovala se stejným podnětem a odměnou.
Jak změnit sám sebe : Když sama sebe vnímáte jako někoho, kdo je hodnotný sám o sobě, je mnohem lehčí si např. říct o pomoc či ukázat své kvality, než když o sobě máte představu, že jste chudák, který si nic nezaslouží a život je za trest. Poslechněte si, jak zní slovo „před-stava“ = něco, co je předtím, než se to stane viditelnou realitou.
Změna postoje
Musíme mít ke změně důvod. Buď nějakou nespokojenost ze strany okolí (v práci, v rodině), nebo nespokojenost se sebou samým. Buď nás někdo přesvědčuje, abychom u sebe něco změnili, nebo se toužíme změnit sami. Třetím vlivem na naše chování je třeba implicitní vliv reklamy nebo seriálových hrdinů.
Nezbytnou podmínkou toho, aby se člověk „vrátil zpátky do života“, je změna životosprávy, a to takříkajíc zgruntu. Je třeba dopřát si víc odpočinku, naučit se znovu si věřit a radovat se z maličkostí. Hodně pomáhá i změna prostředí (alespoň dočasná, třeba delší pobyt někde v přírodě), ale také konzultace s psychologem.
Co dělat když nevím co se životem
V tom vám může pomoci psychoterapie, relaxační techniky, změny v životním stylu, případně i léky. Samozřejmě v tom je důležitá i reálná zkušenost a úspěch – vědomí „není to pro mě snadné, ale zvládnu to“, ta však přichází postupně.Jak dlouho trvá vypěstovat si nový návyk Podle jedné britské studie 16-254 dnů, v průměru tedy 66 dnů. To je poměrně široký rozptyl a záleží samozřejmě na charakteru činnosti, kterou chceme změnit. Jeden nebo dva týdny logicky nebudou stačit ke změně chování, které děláme roky.Jak si vytvořit nový návyk v pěti krocích
- 1: Svůj nový návyk přesně definujte. Jako první krok je vůbec si říct, jakého návyku chcete dosáhnout.
- 2: Buďte (hlavně ze začátku) stoprocentně konzistentní
- 3: Zmiňte se o svém snažení lidem ve svém okolí
- 4: Nenechte se od dodržování návyku odradit.
- 5: Odměňte se.
Něco se stalo
- Zklidnění sebe sama. Během života se někdy dostáváme do náročných situací.
- Pravidelný čas na sebe. V dlouhodobých náročných situacích je důležitý pravidelný čas na sebe sama, kdy můžeme navzdory okolnostem dělat to, co nás baví a co nás nabíjí energií.
- Projevte své emoce.
- Soustřeďte se na svůj dech.
Jak si vážit sama sebe : Uvědomujte si, proč se chováte, jak se chováte. Snažte se vnímat, co se ve vás skutečně děje, ptejte se sami sebe a všímejte si svých opravdových emocí. Za ty se nestyďte a přijměte je tak, jak jsou. Budete překvapeni, jak rychle to půjde a o co svobodněji se budete cítit.
Jak vrátit chuť do života : Nezbytnou podmínkou toho, aby se člověk „vrátil zpátky do života“, je změna životosprávy, a to takříkajíc zgruntu. Je třeba dopřát si víc odpočinku, naučit se znovu si věřit a radovat se z maličkostí. Hodně pomáhá i změna prostředí (alespoň dočasná, třeba delší pobyt někde v přírodě), ale také konzultace s psychologem.
Jak zvládnout změnu
Mluvit s někým, kdo už podobnou změnou prošel, může přinést cenné vhledy. Starej se o své duševní i fyzické zdraví. Cvičení, meditace, či činnosti, které ti dodávají energii, mohou pomoci udržet klid v turbulencích změn. Vyhledávej nové příležitosti a nové zážitky, což může zmírnit strach a otevřít nové perspektivy.
Chuť umřít může být jedním z příznaků deprese
Dlouhodobý stav strádání a bezmoci vás prostoupí a rozežírá. Spirálu problémů už nedokážete vyřešit sami. Ve vaší hlavě se mohou začít objevovat myšlenky na sebevraždu. Nemůžete najít smysl svého života, připadáte si jako budižkničemu a nebaví vás takto žít.Můžeš se obrátit na Linku bezpečí, Modrou linku, Dětské krizové centrum, Online poradnu Nepanikař a v krizové chvíli na Rychlou pomoc (112, 155).
Jak vzniká návyk : Víme také, že návyky vznikají pomocí behaviorální smyčky o čtyřech krocích – podnětu, touhy, odezvy a odměny. Jsme také vyzbrojeni poznáním, že naše návyky a zlozvyky aktivuje několik specifických spouštěčů, mezi které řadíme místo, čas, náladu, specifický moment a lidi.