Jak změnit příjmení dítěti?
Změna jména nebo příjmení nesmí být v rozporu s potřebami a zájmy nezletilého. O povolení změny jména nebo příjmení rozhoduje u nezletilého dítěte matriční úřad v místě jeho trvalého pobytu. V případě povolení změny u příjmení hanlivého, výstředního či směšného by měl žadatel zaplatit poplatek ve výši 100,-Kč.Za povolení změny příjmení hanlivého, výstředního, směšného, cizojazyčného nebo na dřívější příjmení činí správní poplatek 100,-Kč, za změnu jména nebo příjmení v ostatních případech zaplatí žadatel poplatek 1000,-Kč.Správní a místní poplatky:

200,- Kč povolení změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení ….. 300,- Kč povolení změny jména nebo příjmení v ostatních případech ….. 3.000,- Kč

Kdy si mohu změnit příjmení : Změna příjmení se povolí zejména tehdy, jde-li o příjmení hanlivé, směšné nebo je-li pro to vážný důvod. Změna jména se nepovolí, žádá-li fyzická osoba mužského pohlaví o změnu jména na jméno ženské, nebo naopak, žádá-li o změnu jména na jméno zkomolené, zdrobnělé, domácké, nebo na jméno, které má žijící sourozenec.

Jak změnit příjmení dítěte bez souhlasu otce

Pokud matka chce změnit dítěti příjmení a otec s tím nesouhlasí, nejde to jen tak. Místo otce musí změnu posvětit soud, a ten posuzuje, zda je vůbec v zájmu dítěte, aby se mu příjmení měnilo.

Kdo určuje příjmení dítěte : Úmluva o právech dítěte zakotvuje povinnost respektovat právo dítěte na zachování jeho totožnosti včetně jména. Jméno se skládá z osobního (nedědičného) jména a příjmení. Určení jména dítěte je v první řadě povinností rodičů.

Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra. K nahlášení této změny musíte doložit: dosavadní průkaz o povolení k pobytu, pobytovou kartu rodinného příslušníka občana EU nebo potvrzení o přechodném pobytu.

Pokud matriční úřad v ČR žádosti vyhoví, je výsledkem řízení nový rodný/oddací list s uvedením, že žena používá od data vyhovění žádosti příjmení v mužském tvaru. Na základě tohoto oddacího listu pak může žadatelka podat na našem úřadu žádost o nový cestovní na příjmení bez koncovky -ová.

Jak funguje změna příjmení

Jako občan EU nebo jeho rodinný příslušník máte povinnost hlásit změnu jména nebo příjmení do 15 pracovních dnů ode dne kdy tato změna nastala. Změnu jména nebo příjmení musíte nahlásit na řádně vyplněném tiskopisu. Tiskopisy jsou k dispozici na stránkách Ministerstva vnitra.Občanka, řidičák a pas. Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas.Důležitou podmínkou při určování jména dítěte je vždy vzájemná dohoda rodičů, slovy zákona „souhlasné prohlášení". Další zákonnou podmínkou je možnost zvolit jakékoliv existující jméno ve správné pravopisné podobě. Není tedy možné zapsat jméno zkomolené, zdrobnělé nebo domácké.

Mezi základní doklady, které byste měli po svatbě a změně příjmení vyměnit, patří občanský průkaz, řidičák a cestovní pas. Pro novou občanku nebo pas přitom nemusíte na úřad v místě trvalého bydliště – žádost lze podat na jakémkoli městském úřadě s rozšířenou působností (v Praze na úřadě libovolné městské části).

Jak si pridat druhé příjmení : Prohlášení o volbě druhého jména není časově omezeno, nepodléhá správnímu poplatku, lze je učinit pouze jednou a nelze je vzít zpět. Podrobné informace poskytne kterýkoli matriční úřad. Fyzická osoba je povinna užívat v úředním styku dvě jména, jsou-li zapsána v matriční knize vedené matričním úřadem.

Proč si změnit příjmení : Jiný důležitý důvod: Každý z nás může o změnu příjmení (i jména) zažádat, pakliže pro to má pádný důvod. Důvodem zpravidla bývá to, že naše příjmení může na někoho působit hanlivě a zavdávat důvody pro zesměšnění či dokonce šikanu.

Kolik stojí změna jména

300 Kč – vydání povolení změny příjmení cizojazyčného nebo na dřívější příjmení, 3 000 Kč – vydání povolení změny příjmení v ostatních případech, 3 000 Kč – vydání povolení změny jména.

Pokud se vám vaše jméno či příjmení nelíbí a chcete změnu, musíte podat písemnou žádost. Tu adresujete matričnímu úřadu, v jehož správním obvodu jste přihlášeni k trvalému pobytu.Změnu co nejdříve nahlaste:

  1. zaměstnavateli,
  2. bankám,
  3. zdravotní pojišťovně,
  4. telefonnímu operátorovi,
  5. dodavatelům plynu, elektřiny,
  6. poště,
  7. lékařům,
  8. na svozu odpadů,

Co mění muz po svatbě : Výměna občanských průkazů je nutná u obou novomanželů. Cestovní pas a řidičský průkaz se mění jen tehdy pokud se změnilo i vaše jméno. Podle zvyklostí si žena bere mužovo příjmení, v tomto případě si muž vyřizuje pouze novou občanku. Na ostatních dokladech není uveden rodinný stav, proto je není nutné měnit.