Jak změkne hovězí maso?
U nás málo používaný způsob je pomalé pečení. Podstatou je, jak z názvu vyplývá, pomalé, několikahodinové pečení při nízké teplotě, asi 90°C. Tím se rozpustí kolagen, obsažený v hovězím mase a výsledek je křehoučké a šťavnaté hovězí maso s nepřekonatelnou chutí. To je jeden způsob.Hovězí maso se potřebuje vařit déle než vepřové nebo kuřecí. V závislosti na velikosti bychom klidně mohli říct i 2 nebo 3 hodiny. Pokud máte tlakový hrnec, počítejte s tím, že se doba přípravy značně zkrátí. Nezáleží však jen na velikosti masa, ale také na jeho stáří.První věc, kterou můžete udělat prakticky s jakýmkoliv tužším steakem, je pomoci mechanickým zkrácením svalových vláken. Plátek masa stačí nakrájet na tenké plátky napříč svalovými vlákny. Maso sice zůstane úplně stejně tuhé jako předtím, ale při kousání se nám bude díky kratším vláknům jevit jako křehčí.

Proč je hovězí maso tuhé : Tužší části pocházejí z namáhanějších svalů – například brisket, který pochází z hovězího hrudí, nebo kterákoliv z částí plece, což je část ramene. Tužší části obsahují hodně kolagenu, který se ale rozpouští při dlouhém vaření či pečení. Dejte si s těmito kusy masa načas, výsledek bude stát za to.

Jak usušit hovězí maso

Sušení jerky v TROUBĚ:

  1. Nastavte teplotu na 75-80 °C.
  2. Maso rozložte na mřížku, tak aby se nepřekrývalo.
  3. Prvních 45-60 minut sušte při teplotě 75-80 °C.
  4. Poté teplotu snižte na 50-55 °C a nechejte sušit dalších zhruba 8 hodin. Během sušení
  5. Po zhruba 8-9 hodinách by mělo být maso vysušené.

Jak dlouho vařit hovězí aby bylo měkké : Aby bylo maso po uvaření krásně měkké, vložíme ho do hrnce do horké vody. Nevaříme klokotem, stačí, když bude voda lehce probublávat. Hovězí maso necháme vařit 2 až 3 hodiny, ochutnáme ho, a je-li přesně dle našeho gusta, máme hotovo. Pokud ne, necháme ho ještě chvíli vařit a průběžně ho kontrolujeme.

Například mrkev čerstvě vytažená ze země má nejvíce vitamínů, je nejhezčí, nejlépe voní i chutná. S masem je to ale jinak. Pravá kulinářská i nutriční hodnota přichází až po určité době zrání. Hovězí maso by si na nejvyšší kvalitu mělo počkat a zrát až dva měsíce!

Když se vyčerpá poslední kyslík, přecházejí procesy na anaerobní. Tato fáze trvá téměř dva dny od porážky. Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá.

Čím změkne maso

Jedlou sodu můžete nasypat a vpracovat do masa nebo maso naložit do roztoku z jedlé sody. Někdo uvádí, že na každých 250 g masa se má použít 100 ml vody a lžička sody. Nechte maso v tomto roztoku odpočívat zhruba 15 minut. Poté ho velice pečlivě opláchněte.Když se vyčerpá poslední kyslík, přecházejí procesy na anaerobní. Tato fáze trvá téměř dva dny od porážky. Vyčerpávají se zásoby glykogenu (zásobárna energie) a tvoří se kyselina mléčná, která způsobí kyselejší prostředí a pokles pH. Svalová vlákna se stahují a svalovina ztrácí pružnost a je tuhá.Jedlou sodu můžete nasypat a vpracovat do masa nebo maso naložit do roztoku z jedlé sody. Někdo uvádí, že na každých 250 g masa se má použít 100 ml vody a lžička sody. Nechte maso v tomto roztoku odpočívat zhruba 15 minut. Poté ho velice pečlivě opláchněte.

Teplota a doba sušení se liší podle druhu masa:

  1. hovězí potřebuje teplotu okolo 60 °C po dobu 5-7 hodin,
  2. vepřové 70 °C po dobu 4-6 hodin.
  3. krůtí 75 °C po dobu 3-5 hodin.

Jak si doma sušit maso : Nastavte troubu na 80ºC, na plech dejte pečící papír a přes něj grilovací mřížku. Maso se tak bude krásně sušit i ze spodu. Maso osušte od přebytečné marinády a rozprostřete rovnoměrně na mřížku. Sušte maso dokud nění suché – zhruba 3 – 4 hodiny.

Jak upéct maso aby bylo měkké : „Toho, aby bylo maso šťavnaté, měkké a přitom pěkně opečené, dosáhneme tak, že ho budeme hodinu a půl až dvě hodiny péct pod poklicí a na posledních deset až patnáct minut odklopíme,“ radí dietoložka.

Co udělat aby bylo maso měkké

Tuhé maso. I to nejtvrdší maso změkne, když ho den předem naložíte. Pokud nechcete použít marinádu, stačí olej, důležité je ale přidat trochu jedlé sody. Když nemáte čas maso naložit, stejného efektu dosáhnete, když k němu při dušení přidáte lžíci octa, případně trochu koňaku, vodky nebo rumu.

Jedlou sodu můžete nasypat a vpracovat do masa nebo maso naložit do roztoku z jedlé sody. Někdo uvádí, že na každých 250 g masa se má použít 100 ml vody a lžička sody. Nechte maso v tomto roztoku odpočívat zhruba 15 minut. Poté ho velice pečlivě opláchněte.Maso opečeme na rozpáleném oleji z obou stran a vyjmeme, do výpeku vložíme cibuli a opečeme (podle potřeby přidáme olej) do zlatohnědé barvy, zaprášíme hladkou moukou, zalijeme hovězím vývarem, červeným vínem, vložíme zpět maso, zakryjeme pokličkou, vložíme do vyhřáté trouby a při 170 °C pečeme asi 1,5 hodiny.

Proč umývat maso : Jenže, oplachováním masa pod proudem vody, můžete bakterie rozstříkat do okolí, a to až do vzdálenosti několika desítek centimetrů (některé zdroje uvádí až do výšky 80 cm). Škodlivé bakterie se vám tak mohou snadno dostat z dřezu na nádobí či potraviny v okolí.