Jediným opravdu účiným řešením změkčení vody je měnit složení vody. To se provádí tzv. iontovou výměnou, kdy se nahrazují ionty vápníku a hořčíku neškodnými ionty sodíku, respektive vodíku. Ty pak nejenže nezpůsobují vodní kámen, ale nezpůsobují ani ostatní projevy tvrdé vody.Prací nebo jedlá soda (uhličitan sodný): Polévková lžíce sody přidaná ke každému praní zvýší účinnost pracího prášku tím, že zároveň změkčí vodu. I to je řešení, pokud používáte klasický prací prášek a nechcete zvyšovat jeho dávky.Pro změkčování vody se používá většinou silně kyselý katex v sodíkové formě. Voda prochází kolonou naplněnou ionexem, kde se ionty Ca2+ a Mg2+ z roztoku vymění za ionty Na+. Regenerace ionexu se provádí solankou. Dříve se pro změkčování vody komerčně používaly zeolity.
Kolik sody do bazénu : Jedlá soda je také přírodním přípravkem pro čištění mírně znečištěné vody. Na větší bazén bude potřeba asi 5 kg jedlé sody.
Jak zmerit tvrdost vody doma
Pokud nechcete volat odborníky, můžete zjistit tvrdost vody v pohodlí domova. Stačí si vzít na pomoc sklo a tekuté mýdlo. Do sklenice napustíte vodu a přidáte do ní pár kapek čistého mýdla. Protřepáte a poté pozorujete, jestli se mýdlo ustálilo na hladině a voda zůstala tím pádem čirá či nikoliv.
Jak změkčovat vodu : Změkčovat vodu můžete i pomocí malých dávek fosforečnanů. Tvrdost vody neodstraní, ale voda bude mít vlastnosti měkké vody. Voda s obsahem fosforečnanů ale není vhodná jako pitná voda, proto by se fosforečnany měly používat lokálně, například jen pro myčku nádobí nebo pračku.
Změkčovače vody se používají při každém praní. Stačí je přidat do přihrádky ke klasickému pracímu prášku pro hlavní praní. Při dávkování dodržujte pokyny na obalu. Dávka se většinou udává podle tvrdosti vody od středně tvrdé až po velmi tvrdou.
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Jak se dá odstranit tvrdost vody
Přechodná tvrdost vody obsahuje rozpuštěný hydrogenuhličitan vápenatý a po jeho vysrážení vzniká uhličitan vápenatý (vodní kámen). Přechodnou tvrdost vody lze odstranit pouhým varem. Trvalá tvrdost vody obsahuje chlority, sulfidy, nitráty a silikáty. Tento typ lze odstranit pouze pomocí chemické úpravny.Snížení tvrdosti, změkčení vody v bazénu
K snížení tvrdosti použijeme přípravek stabilizátor tvrdosti, který aplikujeme do vody nejlépe ihned po napuštění bazénu (především tvrdou studniční vodou) a úpravě hodnot alkalita a pH.Tím, že vodu takzvaně hygienicky zabezpečíme, ji zároveň i zabezpečíme tak, aby nedocházelo k množení bakterií a voda se ve vodojemu nebo vodovodním řadu „nekazila“. Přidávání chloru do pitné vody je jednou z nejobvyklejších a velmi účinných metod, jak z pitné vody odstranit mikroorganismy.
Destilovaný bílý ocet může odstranit nahromaděné usazeniny z látek, odtoků, tvarovek nebo nádobí. Zřeďte ocet ve stejném poměru s vodou z vodovodu, aplikujte roztok na hadřík a omyjte špinavý povrch a důkladně ho opláchněte.
Jak změřit tvrdost : U měření tvrdosti jsou nejrozšířenější statické zkoušky, ve kterých je vtlačována kulička, nebo kužel či jehlan do materiálu a hodnotí se defakto odpor materiálu proti tomuto vtlačování. Vztah mezi zatížením a plochou nebo hloubkou vpichu odpovídá hodnotě tvrdosti – metoda dle Brinella, Rockwella, Vickerse, Knoopa.
Jak doma změřit tvrdost vody : Měření tvrdosti vody
Úplně jako první "měření" lze udělat jednoduchý test s mýdlem. Vložte mýdlo pod tekoucí vodu a sledujte jestli pění. Čím méně pění, tím máte vodu tvrdší. Pokud mýdlo nepění vůbec, máte vodu tvrdou zcela jistě.
Proč je prádlo tvrdé
Pokud použijete příliš málo pracího prostředku, může to způsobit nedostatek aktivních přísad, které by bojovaly s tvrdostí vody, která tak může ovlivnit měkkost vláken. Také to může vést k obecně špatným výsledkům praní.
Prádlo je kvůli tvrdé vodě hůře vyprané. I když to zdánlivě vypadá jako velký problém, řešení je snadné: stačí vždycky k pracímu prášku přidat trochu sody na praní. Změkčíte vodu a tím pečujete o topné těleso a o kvalitu praní.Zkuste do praní přidat trochu octa. Ten prádlo krásně změkčí. Nemusíte se ani bát toho, že by byl jeho štiplavý pach z prádla cítit. Jako bonus se vám díky tomu v pračce neusadí vodní kámen.
Proč dávat sůl do bazénu : Úprava bazénové vody pomocí soli patří mezi moderní způsoby údržby optimální kvality vody v domácích bazénech a umělých koupalištích. Koupání ve slané vodě, i když je koncentrace soli násobně nižší než u vody mořské, blahodárně působí na pokožku a prohlubuje příjemný prožitek z relaxace v bazénu.