Jak změřit nemrznoucí směs?
Typ kapaliny se dá někdy poznat podle jejího zbarvení. Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená. Kapaliny novější G12,G12+,G12++,G13 jsou zbarveny do růžova. Doporučujeme se orientovat spíše podle specifikace než podle barvy.Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím. Hladina chladící kapaliny by se měla pohybovat nejlépe mezi těmito dvěma ryskami.Řešením, které je v podstatě cenově srovnatelné, je pořízení refraktometru RBC4AB-ATC, který má dvě stupnice pro kapaliny do ostřikovačů a také dvě stupnice pro chladící kapaliny (i měření chladících kapalin má svá specifika) a stupnici pro měření elektrolytu autobaterie a kapalného aditiva AdBlue®.

Co se stane kdyz Smicham chladici kapalinu : Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí

Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.

Jak často měnit nemrznoucí směs

U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí. Jak na to

Co se stane po vypiti nemrznoucí směsi : "Etylenglykol obsažený ve Fridexu je toxický. Požití většího množství této látky způsobuje otravu," vysvětlila dále mluvčí. U zasažených osob podle ní může nastat nevratné poškození jater, ledvin a nervové soustavy. "Smrt může nastat už po několika hodinách selháním dýchání a krevního oběhu," upřesnila Janečková.

Má výborné čisticí vlastnosti, nenarušuje polykarbonáty a lak karoserie. Ředění: 10°C ředění 1:1 s vodou. 15°C ředění 1:0,5 s vodou.

Nemrznoucí směsi jsou speciální kapaliny, které se používají k zabránění zamrzání kapalin v chladicích systémech motorů a dalších zařízeních v mrazivých podmínkách.

Jak míchat chladící kapalinu

A jak ji naředit Některé druhy se prodávají již naředěné, u jiných čistý koncentrát musíte smíchat s destilovanou vodou, ideálně v poměru 1:1. Může se stát, že vás kontrolka signalizující nedostatek chladicí kapaliny překvapí na cestě. V takovém případě stačí do nádobky dolít obyčejnou vodu, na dojezd to bude stačit.Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.

Nádobku neotevírejte, když je motor zahřátý na provozní teplotu, ani bezprostředně po dojezdu. Kapalina by mohla vystříknout a popálit vás. Při dolévání chladicí kapaliny byste vždy měli použít ten typ, který už v potrubí je, některé jsou ale vzájemně kompatibilní. To si raději ověřte v pokynech výrobce.

Čím se ředí voda do ostřikovačů : Směs do ostřikovačů míchejte jen s destilovanou vodou

Nejprve si ale povíme, čím ředit nemrznoucí směs do ostřikovačů. Vždy ji míchejte pouze s destilovanou vodou. Jedná se o vodu, která prošla destilací a vypařily se z ní všechny minerální látky.

Co dolít chladící kapalinu : Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou. Přelití chladicí kapaliny by mohlo způsobit přetlakování motoru. Po doplnění kapaliny do chladiče pevně uzavřete nádržku a ujistěte se, že těsní.

Proč ředit chladící kapalinu

Z těchto a dalších důvodů nelijeme do chladícího okruhu obyčejnou vodu, ale speciální chladící kapaliny, které je možné ředit jen destilovanou vodou. Výsledná směs se postará o to, že se bod tuhnutí dostane pod nejnižší reálně očekávatelnou teplotu.

Dolévání chladicí kapaliny do auta

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou.U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí.

Co se stane kdyz pojedu bez chladici kapaliny : Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.