Do nového, o 1–2 cm většího květináče nejdříve nasypeme na dno vrstvu štěrku nebo keramzitu, vložíme rostlinu, přidržíme ji a dosypeme suchý substrát na kaktusy. Kaktusům bude dobře na teplém místě s dostatkem rozptýleného světla. Po přesazení kaktus nezalévejte – kořínky musí zaschnout a zregenerovat se.Sukulenty a kaktusy naopak stříhat nesmíme, pouze případně opatrně "ulamujeme" malé kaktusy či odnože sukulentů a necháváme zakořenit. V případě, že vám nějaká rostlinka uhyne vždy ji odstraňte. Pokud se objeví pláseň či houby neprodleně postižené místo odstraňte a následně kontrolujte, zda se dále nerozšiřují.U tlustic a jim podobných rostlin řežeme vždy nad tzv. kolénkem, což je místo na větvi, kde dříve vyrůstaly listy. U mladších a plně olistěných větví tedy vždy těsně nad párem listů.
Jak Narizkovat kaktus : Kaktusy lze také řízkovat. Postranní výhony nebo u sloupovitě rostoucích kaktusů koncové části nejlépe zjara nebo v létě odřízněte, rány zasypte práškem z dřevěného uhlí. Takto vzniklé řízky nechte několik dní zavadnout neboli zaschnout na vzduchu a poté je vysaďte do mírně vlhkého, písčitého substrátu.
Kdy a jak přesadit kaktus
Kaktusy je třeba každé čtyři roky přesadit, menší rostliny i častěji. Přesazujeme je jen v období od dubna do července. Používáme pouze substrát určený na pěstování kaktusů. Nutná je drenáž, která zabrání hnilobě kořenů při hromadění půdní vlhkosti.
Kdy naposledy zalít kaktusy : Až teplota vzduchu stoupne nad 18 °C a substrát v květináčích je suchý, začněte mírně zalévat jedenkrát týdně. Během letních dnů bude kaktusům svědčit teplota od 20 °C do 30 °C. Zalévat potřebují kaktusy hlavně v červnu až srpnu, ale vždycky až po vyschnutí substrátu.
Některé druhy kaktusů produkují vedlejší výhonky nebo odnože, které lze snadno oddělit a vysadit jako samostatné rostliny.
- Jemně oddělte odnože od mateřské rostliny, přičemž se snažte zachovat co nejvíce kořenů.
- Nechte oddělené odnože několik dní vyschnout.
- Vysaďte do vhodného substrátu a zalévejte s mírou.
V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Co potrebuje tlustice
Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.Tlustice vyloženě nesnáší přesazování, to proto provádíme až v době, kdy se rostlina do malého květináče již nevejde. Doporučujeme substrát, který je určen pro pěstování kaktusů. V těch letech, kdy rostlinu nepřesazujete, je třeba přisypávat do květináče shora trochu čerstvého substrátu.Dobré je ošetřit ránu drceným dřevěným uhlím. Potom nechat kaktus v klidu a hlavně v suchu. Než vyrostou nové kořínky, může to trvat i 2 měsíce.
Zálivka – kaktusy zalévejte vždy z vrchu a zbývající vodu z podmisky nebo okrasného květináče ihned vylijte. V létě zalévejte kaktusy 1x za 14 dní. V zimě maximálně jednou za 1-1,5 měsíce. Hnojit stačí jednou za tři týdny a v zimě vůbec.
Kdy uklidit kaktusy : V případě pěkného podzimu, třeba až do polovice listopadu, musí se arciť na noc proti mrazu krýti slaměnkami a prkénky, aby se na oknech nesrážela voda. Kdyby bylo špatné počasí, musí se ovšem druhy choulostivé uklízeti již kolem 15. října, případně ještě dříve. K uklízení volíme teplý a suchý den.
Jak dlouho vydrží kaktus bez vody : Kaktusy vydrží bez vody někdy i několik let. Jsou to vlastně živoucí studny. Budete překvapeni, jak skvěle kaktusy s vodou hospodaří a co všechno o nich ještě nevíte.
Kdy a jak uložit v zimě kaktusy
Únor je pro kaktusy vrcholem vegetačního klidu. Už v listopadu a prosinci se rostliny pomalu ale jistě připravují na zimu. Vy byste tak už v tyto měsíce měli zapomenout na zálivku a kaktusy přemístit na světlé suché a chladné místo. Vhodná je studená chodba či nějaká nevytápěná místnost, ještě lepší zimní zahrada.
Šťáva odstraňuje svědění či zánět po bodnutí obtížným hmyzem. Šťáva dokáže léčit strie, abscesy, popáleniny i záněty… 10 – 15 lístků rozmačkejte na kaši a přiložte ji v obvazu na postižené místo. Po 2 až 3 hodinách si vyměňte obvaz i s kaší za nový.Přesazování Tlustice by mělo probíhat každé 2 až 3 roky, aby se zajistilo, že rostlina má dostatek prostoru pro růst a dostatečné živiny. Při přesazování je vhodné prověřit a případně ořezat kořenový systém, což podporuje zdravý růst.
Proč usychá kaktus : – Hniloba: Přebytečná vlhkost je hlavní příčinou hniloby kaktusů. Pokud zaznamenáte změkčení a tmavnutí báze rostliny, je nutné okamžitě snížit zalévání a v případě potřeby rostlinu přesadit do nového, dobře odvodněného substrátu.