Starou jímku je samozřejmě nutné řádně vyčistit. Stěny otryskáme tlakovou vodou a dezinfikujeme Savem. Práci si usnadníme, když předtím na několik měsíců napustíme jímku vodou.Domovní čistírna odpadních vod
Domovní ČOV představuje nejdokonalejší a způsob likvidace odpadních vod z objektů, jedná se vlastně o modernější náhradu jímek a septiků. Ačkoli se v prvopočátku jeví jako velká investice, s postupujícím časem se určitě vyplatí.Co je to septik
Není proto divu, že mnoho septiků dnes přestává plnit svou původní funkci. Jestliže se i na vašem pozemku nachází starý a již nepoužívaný septik nebo žumpa (septik bez odtoku), můžete ho využít k zachytávání dešťové vody. Neboli z něj udělat retenční nádrž na vodu.
Čím zakrýt jímku : Univerzální plastový poklop (kryt) o průměru 600 mm. Lze použít pro zakrytí všech námi vyráběných jímek, septiků, vodoměrných šachet, nádrží na dešťovou i pitnou vodu. Odolný vůči povětrnostním vlivům a korozi. Poklop je vyroben z nerecyklovaného polypropylenu s žebrováním díky kterému vydrží větší statické zatížení.
Jak vyuzit starou jimku
Stará jímka lze využít praktičtěji
Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.
Co dělat když smrdí septik : Septik pravidelně „krmte“ speciálními bakteriemi do septiku . Jako prášek či v tekuté formě je seženete v hobby marketu nebo drogerii. Pokud už je na prevenci pozdě a septik silně páchne, nasaďte tyto bakterie jako rychlou léčbu, dávkujte je do septiku pravidelně alespoň 1× za 14 dní.
Stará jímka lze využít praktičtěji
Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.
Usazení jímek
Na dně výkopu nasypeme písek,vytvoříme 30 až 40cm pískové lože. Na pískové lože usadíme jímku. Zasypeme jímku pískem nebo vykopanou zeminou. Zasypávání musí být rovnoměrné!
Kam s dešťovou vodou
Kam s dešťovou vodou dle zákona Zákon jasně říká, jak při likvidaci srážkové vody na pozemku postupovat: Preferovaným řešením je vsak dešťové vody vody přímo na pozemku. Pokud to není možné, můžete srážkovou vodu vypouštět do oddělené dešťové kanalizace, která není zakončena centrální čistírnou odpadních vod.Pokud chceme jímku pouze zahrnout hlínou, tak stačí 10 cm / tl betonu s jednou kari sítí. Pokud máme jímku třeba ve vjezdu a přes jímku bude jezdit auto, je potřeba udělat konečnou desku na jímku cca: 18 cm + kari síť. Takto provedená jímka Vám vydrží mnoho let bez jakýchkoli problémů.Jak se dočtete níže, zbavit se žumpy lze několika způsoby. Buď ji můžete úplně “odstranit” zasypáním nebo využít žumpu pro akumulaci dešťové vody, tedy jako retenční nádrž či do ní v ojedinělých případech osadit čistírnu či septik.
Hrubé vyčištění
Pokud je žumpa stále v provozu a slouží ke shromažďování odpadní vody, ta se nejprve kompletně odčerpá do cisterny a následně se pomocí tlakové vody odstraní nečistoty. Řekněte pracovníkům, že chcete jímku kompletně vyčistit, aby zbytky co nejlépe odsáli.
Co ničí bakterie v septiku : Co ničí bakterie v septiku
Pokud používáte živé bakterie, měli byste si vybrat i vhodné čisticí prostředky, které neobsahují chlór, louh (hydroxid sodný), kyselinu chlorovodíkovou a sírovou či bělicí látky. Pohlídejte si i tablety, které používáte do myčky, prací prostředky, mýdla a šampony či prostředky na nádobí.
Co nasypat do septiku : Pro zasypání suchého WC jsou zejména vhodné piliny z tvrdého dřeva nebo např. z kokosového ořechu. Piliny seženete ve většině hobby marketů ale např. i v obchodech s potřebami pro zvířata, kde se prodávají jako podestýlka.
Čím zasypat retenční nádrž
Volba správného obsypu
Nejčastěji to bývá štěrk, písek nebo prosátá zemina. Štěrk je vhodný volit ve frakci s maximální velikostí zrna 16 mm. Tento materiál bez jemné frakce nejlépe eliminuje zemní tlaky. Mezi zrny štěrku se tlakové síly snižují a na nádrž tak dopadá výrazně menší tlak než u jemného zásypu.
„Krmte“ septik pravidelně užitečnými bakterie a on se vám odvděčí eliminací nevábného odéru. V momentě, kdy bakterie přijdou do kontaktu s vodou a organickým odpadem, totiž začnou produkovat enzymy, které rozklad kalu urychlí. Sníží se tak nejen zápach, ale i tvorba pěny.Nejjednodušším řešením je postavit na zahradu nádrž na dešťovou vodu. Ideálně velký sud a ještě lépe opatřený kohoutkem a víkem. Kohoutek usnadňuje vypouštění vody do konve, víko použijete, když bude hrozit přetečení sudu. Častěji se však k zachytávání dešťové vody, nad povrchem i pod povrchem, využívá okapový systém.
Jak lze využít dešťovou vodu : Dešťovou vodu lze využívat nejen k zavlažování zahrady, ale například i na splachování nebo praní prádla. Pro tyto účely je vhodnější podzemní nádrž, která je připojena na samostatný rozvod vody v domě. Instalace podzemních nádrží ovšem vyžaduje náročnější stavební úpravy na pozemku i v samotném domě.