dlší možnost je opět do otvorů nasypat ledek amonný, draselny apd., uzavřít pařez, asi za čtvrt roku do děr znovu dosypat a dřevo do roka ztrouchniví a lze i pařez naočkovat hlívou ústřičnou či dalšími dřevokaznými houbami. Používá se i obyčejná kuchyňská sůl, le působí pomaleji.Nejvhodnější je herbicid přímo určený k tomuto účelu, který kořeny spolehlivě usmrtí. Pokud jste strom pokáceli před pár dny, nezapomeňte pomocí pily provést nový řez přes zbytek kmene, který tam zůstal. Řez je nejlépe vést přes celou plochu kmene tak, aby vynikla nová obnažená dužina.Pokud je pařez větší a silnější, může být nutné použít speciální stroj zvaný fréza pařezů. Tento stroj má na konci otáčející se kotouč s ostrými zuby, kterým rozdrtí pařez na malé kousky. Fréza pařezů je schopná odstranit i kořeny do hloubky několika desítek centimetrů.
Jak vypálit kořen : Je také možné je vypálit. 6 týdnů po použití přípravku Pařezník můžete vypálit pařez dvěma způsoby. Buďto okolo pařezu umístíte kovový sud beze dna, v němž rozděláte oheň, nebo můžete otvory vylévat další 4 týdny tekutým podpalovačem a poté zapálit. Pařez pak vyhoří až do kořenů.
Čím zlikvidovat keře
Existuje mnoho přírodních herbicidů, které mohou být účinné v boji proti invazním rostlinám. Mezi nejúčinnější patří kyselina octová, která může zničit kořeny rostlin a bránit jejich růstu. Další přírodní herbicid, který se používá v boji proti náletovým dřevinám, je solný roztok.
Jak vykopat kořeny : Kořen opatrně vyryjeme. Použijeme zahradnickou lopatku nebo například rycí vidle. Skalní vyznavači bylinářských tradic tvrdí, že kořeny by neměly přijít do styku s kovem a používají nástroje dřevěné. (Báby kořenářky prý kdysi dávno vyrývaly léčivé kořeny jelením parohem.)
Kolem horní části kmenu – pařez by tedy měl být vyšší – obtočte pevné lano nebo řetěz a s pomocí techniky, ideálně traktoru nebo řetězového zvedáku s pákou, pařez vytrhněte. Můžete proces urychlit i tím, že okolí pařezu mírně odkopete a odhalené kořeny budete průběžně odsekávat.
uříznout ve výši 1 m, počkat až opět vyraší letorosty a ty pravidelně 3- 4 x ročně odstříhat (s rukavicemi). Rostlina se vysílí a uhyne. Počkáme rok a teprve až jsme si jisti, že rostlina uhynula, vykopeme mrtvý pahýl.
Jak zlikvidovat pařez soli
Vodorovnou plochu pařezu nařízneme motorovou pilou do hloubky asi pěti centimetrů a do vzniklé drážky jednou za rok nasypeme kuchyňskou sůl nebo ledek. Množství soli nemusí být velké a rozpad pařezu urychlíme tím, že drážku zakryjeme zatíženou igelitovou fólií, aby se sůl nevyplavovala dešťovou vodou.Máte-li možnost, vytáhnou pařez za pomoci bagru či traktoru, stačí kmen pevně přivázat řetězem a následně se ho pokusit vytáhnout ze země. U mohutnějších a starších pařezů může však být nutné použít speciální stroj, frézu pařezů. Ta pomocí rotujícího kotouče s ostrými zuby pařez jednoduše rozdrtí na kousky.Kořen opatrně vyryjeme. Použijeme zahradnickou lopatku nebo například rycí vidle. Skalní vyznavači bylinářských tradic tvrdí, že kořeny by neměly přijít do styku s kovem a používají nástroje dřevěné. (Báby kořenářky prý kdysi dávno vyrývaly léčivé kořeny jelením parohem.)
Důkladně vykopejte půdu v okolí a pod vyčnívajícím kořenem. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země. Dejte však pozor a určitě neřežte kořeny blízko samotného kmenu, protože by to mohlo stromu ublížit. Pilou opatrně odstraňte tu část kořene, která je problémová a vyčnívá ze země.
Co použít místo roundupu : V Evropě má zákaz. Na americkém trhu se jmenuje se Phydura. Je to širokospektrální herbicid, který pracuje na biologické bázi.
Jak si vyrobit Roundup : Smíchejte 300 ml octa 10%, 30 g soli a tři kapky saponátu na mytí nádobí. Množství si vždy poměrově upravte podle toho, zda plánujete stříkat celou zahradu nebo tři truhlíky na balkoně. Všechny ingredience dobře promíchejte, aby se sůl zcela rozpustila.
Jak odstranit Stary pařez
Nejjednodušším způsobem je použití přípravku zvaného Pařezník, který chemickou cestou rozloží většinu dřeva. Další možností je tvrdá fyzická dřina v podobě takzvaného kučování, čili postupného vykopávání pařezu a jeho kořenů.
Ošetření přípravkem Garlon New lze provést lokální (bodovou) aplikací na jaře nebo na podzim (ne v létě při silnějším přísušku) kdy jsou plevele dostatečně vyvinuté a v plném růstu, optimální je aplikaci provést před květem.Pokud potřebujete na pozemku zlikvidovat náletové dřeviny, přerostlý plevel a křoví, povolejte lesní frézu. Horský traktor Reform Mounty 100 s lesní frézou SEPI rychle a spolehlivě zlikviduje vše nad úrovní terénu, čímž pomáhá při rekultivaci krajiny.
Čím zničit pařezy : Pařez můžete zničit pomocí hub nebo ohněm. Likvidace houbami je ekologická. Zahradu tak nezatížíte žádnými chemikáliemi. Stačí, když do pařezu vyvrtáte díry a dřevo naočkujete dřevokaznými houbami, jako jsou hlíva ústřičná nebo václavka obecná.