Pokud patříte mezi přirozeně roztěkaný a roztržitý typ lidí, pomůže vám meditace. Vaše tělo i mysl se zklidní, budete se soustředit pouze na svůj dech a zrelaxujete. Zpočátku pro vás může být meditace obtížná, po čase se ale vaše koncentrace vylepší natolik, že to bude hračka.Kvalitní spánek má na soustředění a pozornost velký vliv. Zkuste tedy zlepšit spánkový režim a dodržovat správnou spánkovou hygienu. Choďte spát a vstávejte ve stejnou dobu a dopřejte si denně osm hodin spánku. V ložnici pravidelně větrejte a udržujte v ní teplotu kolem 19 stupňů.Podle serveru Health.com by měl ke zlepšení pozornosti stačit jeden čtvereček hořké čokolády. "Hořká čokoláda zvyšuje hladiny serotoninu a endorfinu, které jsou spojeny s vyšší soustředěností," říká dietoložka Natalie Stephensová z The Ohio State University Wexner Medical Center.
Jak zlepšit paměť a soustředění : Vyzkoušejte našich 10 tipů, jak si dopomoci k lepšímu soustředění a jak si ho udržet.
- Procvičujte si mozek.
- Zlepšete svůj spánkový režim.
- Přizpůsobte stravu i pitný režim.
- Vsaďte na přírodní povzbuzovače.
- Před učením zařaďte dýchací cvičení
- Uberte teplotu a přidejte zeleň
- Namotivujte se.
- Neučte se v posteli.
Jak si zlepšit paměť a koncentraci
Během dne se věnujte adekvátní pohybové aktivitě (např. 45 min chůze), která pomůže „mozku si odpočinou“ a vám pomůže příjemně se fyzicky unavit. Poslouchejte hudbu. Hudba pomáhá relaxovat nebo naopak povzbudit naši mysl, existují druhy hudby, které mohou pomoci i při učení.
Co podporuje soustředěnost : Základem je samozřejmě pestrá strava, která dodá tělu (i mozku) důležité látky. Dopřejte si ji v pravidelných intervalech. K tomu přidejte pohyb na čerstvém vzduchu, dostatek tekutin a spánku. Správná výživa pro vývoj mozku je důležitá už v prenatálním období a stejně tak i v období kojení.
Rizikové faktory pro vznik poruch paměti: genetické dispozice. onemocnění srdce a cév. vysoký krevní tlak a hladina cukru, cholesterolu a triglyceridů v krvi.
Dbejte na kvalitní spánkovou hygienu, neboť ve spánku dochází ke zpracování vjemů a informací předešlého dne – před spaním nejezte nic těžkého, v ložnici si vyvětrejte, neřešte před spaním diář a povinnosti na následující dny a ztlumte televizi a mobil. Jezte pravidelně a pestře.
Co ničí mozek
Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.
- Sladké nápoje.
- Rafinované sacharidy.
- Potraviny s vysokým obsahem trans tuků
- Vysoce zpracované potraviny.
- Aspartam.
- Alkohol.
- Ryby s vysokým obsahem rtuti.
Podle současných výzkumů bychom měli dbát na tři základní pilíře pro podporu správné funkce mozku. Těmi jsou správná výživa, fyzický trénink a v neposlední řadě i duševní trénink.Konzumace malin, borůvek, ostružin a jahod, které obsahují flavonoidy, udržují mozek ve formě. Lesní ovoce zlepšuje paměť, soustředění, schopnost učit se, motorické dovednosti a zvyšuje regeneraci mozkových buněk.
Pro zlepšení koncentrace a paměti je vhodný lecitin, který je důležitým zdrojem cholinu. Cholin přispívá k normálnímu metabolismu homocysteinu a lipidů. Najdeme ho například v sóje, droždí, žloutku, pšeničných klíčcích, ovesných vločkách, masu či rybách.
Proč mám špatnou paměť : Poruchy paměti a soustředění mohou být počátečními příznaky i některých vážnějších chronických nemocí, jako je například Alzheimerova choroba či některé typy demencí. Proto se v případě neustupujících obtíží raději obraťte co nejdříve na lékaře.
Co zlepsuje mozek : Podle současných výzkumů bychom měli dbát na tři základní pilíře pro podporu správné funkce mozku. Těmi jsou správná výživa, fyzický trénink a v neposlední řadě i duševní trénink.
Jak zvýšit aktivitu mozku
Váš mozek vám poděkuje.
- Vyzkoušejte nové věci. Udělejte si čas a zkuste se naučit nové věci.
- Meditujte. Hodně stresu může mít dlouhodobě negativní vliv na náš mozek a celkovou pohodu.
- Spěte v průměru 6 – 8 hodin.
- Pravidelně se hýbejte.
- Buďte na vzduchu.
- Zkuste používat svou nedominantní ruku.
- Doplňte vitamíny.
Potraviny pro mozek – pro jeho výkon a regeneraci
- Potraviny, které podpoří náš mozek.
- Co byste měli do svého jídelníčku zařadit
- Vlašské ořechy.
- Avokádo.
- Banány.
- Jablka.
- Skořice.
- Čokoláda a kakao.
Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.
Jak zvýšit dopamin v mozku : Pobyt na slunci – pomůže pomoci zvýšit hladiny dopaminu, neurotransmiteru, který je spojen s pocity štěstí a potěšení. Sluneční světlo ovlivňuje náš cirkadiánní rytmus a může stimulovat výrobu dopaminu. Doplňky stravy, jako je vitamín D, hořčík či probiotika.