Tupozrakost není sama o sobě zřetelná. Obraz z postiženého oka totiž mozek ignoruje a tupozraký člověk tím pádem vnímá pouze obraz ze zdravého oka. Již v dětství si člověk postižený tupozrakostí zvykne na obraz pouze z jednoho oka, a tedy si vůbec neuvědomuje, že jedno oko prakticky nepoužívá.Přečtěte si našich 5 nejlepších tipů, jak zlepšit zrak a udržet oči zdravé
- Naplánujte si pravidelné oční kontroly.
- Dopřejte svým očím odpočinek od digitálních obrazovek.
- Vyzkoušejte tato oční cvičení
- Jezte zeleninu a dodržujte zdravý životní styl.
- Chraňte své oči před UV zářením.
10. Rady pro zdraví (nejen zraku)
- Vyvážená a pestrá strava, zdravý životní styl.
- Pravidelné návštěvy očního lékaře.
- Kvalitní ochranné pomůcky pro oči (bezpečnostní brýle, brýle na PC, brýle na řízení, s ochranou proti UV záření, ad.)
- Pravidelná oční cvičení (oční jóga)
Co mám dělat když vidím rozmazaně : Rozmazané či mlhavé vidění způsobuje také zánět oka, částečky prachu či písku, migréna, pohmoždění oka nebo nízký krevní tlak. Pokud se tento stav opakuje často, je dobré se obrátit na lékaře. Rozmazané vidění můžou způsobit i kontaktní čočky. Nikdy je proto nenoste v očích déle než je výrobcem doporučeno.
Jak vidí lidé se zeleným zákalem
Postupná ztráta vidění
Člověk ztrácí takzvané periferní (okrajové) vidění, dochází tedy ke zúžení zorného pole. Místo některých lidí a předmětů již postižený již vidí pouze stíny a černé skvrny. Pokud oční nerv odumře úplně, dojde k úplné ztrátě zraku.
Jak vzniká prostorové vidění : Díváme-li se na nějaký předmět, nachází se vzhledem k levému a pravému oku obecně v jiné vzdálenosti. Na sítnici každého oka vzniká obraz, který je odlišný od obrazu druhého oka. V mozku se oba mírně odlišné obrazy spojí a můžeme posoudit hloubku prostoru, vznikne totiž prostorové vidění.
Ideálním dopingem pro oči jsou lutein a zeaxanthin. Ochraňují sítnici před poškozením a jsou důležité pro ostrost vidění. Jako součást stravy jsou prevencí šedého zákalu a degenerace oční sítnice. Nejvyšší obsah těchto účinných látek najdete v avokádu, brokolici a kadeřávku.
Příčiny zhoršení zraku mohou být různé – genetické faktory, oční i celková onemocnění (cukrovka, roztroušená skleróza), poškození zraku úrazem a nejčastěji přibývající věk. Ve vyšším věku totiž mnohem více hrozí riziko vzniku šedého a zeleného zákalu, makulární degenerace a jiných očních problémů, po 40.
Jak zpevnit oční okolí
Zaměřte se na správné odličování a čištění pleti. Na první vrásky kolem očí a každodenní péči jsou ideální oční krémy, gely a oleje. Jako extra výživu si dopřejte jednou za čas masku na oči či polštářky pod oči. Na otoky kolem očí, hlubší vrásky a tmavé kruhy pod očima zvolte silného bojovníka v podobě očního séra.Očím prospívá vitamin A (mrkev, meloun, meruňky), vitamin E (ořechy, obilné klíčky), vitamin C (ovoce a zelenina), nenasycené mastné kyseliny Omega 3 (ryby), zinek (luštěniny, vaječný žloutek), selen (tuňák, česnek), karotenoidy lutein a zeaxantin nebo mezozeaxantin (listová zelenina a bobulovité ovocné plody).Cvičení akomodace (zaostřování) oční čočky
Před oči si dejte ukazovák na vzdálenost asi 20-30 cm, tak blízko, dokud jej budete vidět ostře. Postavte se před nějaký předmět vzdálený minimálně 5 metrů. Svůj zrak zaostřete na prst a hned nato na vzdálený předmět. Opakujte 10x.
Většina mžitek jsou drobné částečky sklivce, gelovité části oka mezi sítnicí a čočkou. Jak stárneme, sklivec se začíná rozpouštět a zkapalňovat a jeho uvolněné částice se pak pohybují v jeho středu. Co potom vidíte, nejsou částice samotné, ale jejich stíny na sítnici.
Co zhorsuje zelený zákal : Nejvýznamnějším rizikovým faktorem pro vznik zeleného zákalu je zvýšený nitrooční tlak. Zvýšený nitrooční tlak však většinou nepůsobí žádné obtíže. Přestože o něm člověk vůbec neví, může vysoký nitrooční tlak působit škodlivé a nevratné změny na očním nervu.
Co je příčinou zeleného zákalu : Na vzniku glaukomu se podílejí různé faktory – například dědičnost, celková onemocnění (např. cukrovka…), užívání některých léků (kortikosteroidy), úrazy, ale také porucha tvorby nitrooční tekutiny, změny postihující odtokové kanálky pro nitrooční tekutinu.
Co nám umoznuje prostorove vidění
Stereoskopické vidění
Vnímání prostoru je umožněno polohou očí, kdy do každého oka dopadá mírně odlišný obraz, z nichž se v mozku skládá prostorový obraz prostředí.
Léčba. Vhodná léčba binokulární diplopie závisí především na příčině a podmínkách, které uvedené příznaky vyvolávají. Léčebné možnosti zahrnují cvičení okohybných svalů, zakrývání jednoho oka (vhodné řešení i u těžko řešitelných vad), korekce prizmaty a v těžších případech chirurgický zákrok.Operační technika zvaná PPV (pars plana vitrektomie) se používá jako primární léčba pro všechny typy odchlípení sítnice. Jedná se o mikrochirurgický výkon ve sklivci a na sítnici, který se provádí pod operačním mikroskopem. Operace se provádí ambulantně v lokální anestezii.
Jak léčit onemocnění sítnice : Biologická léčba sítnice spočívá v aplikaci nitroočních injekcí s anti-VEGF preparátem. Tato léčba je cílená, maximálně efektivní a její včasná aplikace může zastavit či významně zpomalit postup onemocnění. Jsme specializovaným (tzv. centrovým) pracovištěm, které může poskytovat biologickou léčbu sítnice pomocí tzv.