Jak zkrátit túje?
Nejlepším obdobím pro stříhání tújí je léto, kdy je tok mízy nejslabší. Jelikož by se túje měly stříhat dvakrát ročně, je ideální provést první střih v červnu. Díky tomu mají všechny nové přírůstky dostatek času do zimy, aby dorostly. Druhý střih (finální a tvarovací) provádějte na konci léta či hned zkraje podzimu.Zahradnice radí: "Na zimu přihnojit a přikrýt organickým materiálem. Můžete vystříhat poškozené větve a pokud jsou rány větší, zamazat je štěpařským voskem."Nejvíc postižené části můžete vespod uříznout, dostane se tam tak víc světla a vzduchu. Okolí můžete také osvěžit suchou zeminou. Obecně ale může být nutné zvážit přemístění rostliny.

Jak stříhat živý plot z Tůjí : Túje stříháme zpravidla během léta, které je pro tuto činnost tím nejlepším obdobím. Tok mízy je totiž nejslabší. Jelikož se jehličnan stříhá dvakrát ročně, do práce se pusťte na začátku června a posléze ke konci léta nebo zkraje podzimu. Jinými slovy nejlepší nůžky na živý plot popadněte do rukou právě teď!

Proč usychají túje

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí.

Jak ošetřovat túje : Hořká sůl je hořečnaté hnojivo nejen na túje. Využijete ho v zahradě i na jiné plodiny a dřeviny. Doplníte hořčík, který zabraňuje hnědnutí a tím i doplníte potřebnou výživu. Můžete ji aplikovat ve formě postřiku na celou dřevinu nebo zálivkou ke kořeni.

Jak stříhat tůje

Vhodnou pomůckou jsou pro střih tůjí elektrické nůžky na živý plot. Elektrické nůžky je nejlepší vybírat podle recenzí. Užitečný je i napnutý provaz, který vám pomůže udržet správnou výšku i rovnou hranu. Pokud máte všechny potřebné pomůcky, stačí se už jen zamyslet nad požadovaným tvarem.

Nedostatek hořčíku:

Pokud máte starší tuje a začnou žloutnout nebo hnědnout, může to být hlavně kvůli nedostatku hořčíku. Živiny z půdy se po letech vyčerpají a tuje nemají odkud čerpat další. Na tento problém je jednoduché řešení. Vyzkoušejte postřik z hořké soli.

Co ničí túje

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou.Diamantem nabroušené nože jsou tou správnou volbou. Kromě toho se vystavíte zbytečnému nebezpečí, pokud použijete chybné vybavení. Pokud je živý plot například několik metrů vysoký, měli byste přemýšlet o koupi teleskopických nůžek na keře.Kdy stříhat živý plot

V prvních letech života po výsadbě je řez častý, aby se keře zahustily, rozdělily. Listnaté druhy se stříhají i 3x do roka v období vegetačního klidu, v červnu a jednou koncem července nebo začátkem srpna.

Usychání a opadávání větviček tújí (Thuja) je dosti častým jevem, který může mít více původců. V odborné literatuře jsou uváděny 4 různé příčiny. Jednou z nich je sucho, další posypové soli, velmi nepříjemné jsou houbové choroby a napadení hmyzem.

Jak se zbavit túje : Tůje bych seřízla aby nebyly tak vysoké, za ně dala pískoviště, trampolínu, domek, bazén, prostě plochu bez záhonů. prý pomáhá čistě ekologický způsob zalít je vařící vodou…. Roundup zabere.

Co nesnáší túje : Pro kvalitní růst doporučujeme půdu zamulčovat. Nesnáší vlhkostní extrémy, doporučujeme půdu udržovat přiměřeně vlhkou. Dřevina plně mrazuvzdorná až do -30 °C.

Co škodí Tújím

Nedostatek či přemíra vláhy a nedostatek hořčíku v půdě patří mezi nejčastější příčiny reznutí tújí. Rostliny jsou ale někdy i napadeny škůdci – molovkou zeravovou nebo houbou. Když začnou reznout túje, měl by si člověk zahrát na Sherlocka Holmese.

Rychle rostoucí túje nevyžadují nijak speciální podmínky pro růst. Nejdůležitější jsou správné rozestupy, větraná plocha, vhodná péče (zalévání, hnojení). Rozestupy při výsadbě jsou velmi důležité. Spon vysazovaných dřevin se udává dle výšky plotu v budoucnosti.Díry vykopejte 15 x 15 cm x 15 cm ( thuje do 60 cm ) / 25 x 25 x 25 cm (thuje do 100 cm ) / 35 x 35 cm x 35 ( thuje do 120 cm ) / 40 x 40 x 35 cm ( thuje do 160 cm ) , podsypejte substrátem či rašelinou na okrasné dřeviny a dostatečně zaléváme !!! Můžeme také vykopat podél plotu drážku, rýhu nebo díry a poté usadíme.

Čím zahubit túje : Hořká sůl na thuje

Hořčík se rychle vyčerpá v květináčích nebo při vysoké koncentraci výsadby, například u živých plotů. Proto se hořká sůl často využívá proti hnědnutí tůjí nebo cypřišů.