Padělek lze rozeznat ražbou reliéfu, která se od středu k okrajům mince zhoršuje. Hrana padělaných dvacetikorun je zvlněná a mince má na sobě zřetelné rýhy. Jedná se o kvalitní padělky mincí české měny.Jednoduše přejděte fixem po bankovce, pokud čára mírně zežloutne nebo je bílá, bankovka je pravá (žlutý pásek po chvíli zmizí), pokud je černá nebo hnědá, bankovka je podezřelá.Česká národní banka zadrží takovou bankovku bez náhrady. Úvěrová instituce provádějící pokladní operace a zpracovatel bankovek a mincí zadrží takovou bankovku bez náhrady a předá ji České národní bance.
Jak poznat falesne mince : Hodně falešných mincí má odlišné rozměry.
Test magnetem se provádí puštěním magnetu po minci nebo minci po magnetu. Důležité je používat silné magnety, aby šel efekt skluzu dobře vidět.
Jak poznat vzácné peníze
Obecně platí, že čím méně platidel se do oběhu dostalo, tím vzácnější jsou. U mincí se můžete orientovat podle tabulky České národní banky, která ukazuje jejich počet vyrobených v jednotlivých letech. Za mince s nízkým nákladem se považují ty, jichž se v daném roce vyrobilo méně než 30 tisíc kusů.
Jak poznat vzácnou 100 Kč : Při pohledu na bankovku jsou vidět pouze vystupující části proužku na lícní straně, při pohledu proti světlu je proužek vidět z obou stran jako souvislá tmavá linka s prosvítajícím mikrotextem ČNB 100 Kč. V závislosti na úhlu dopadu světla se barva vystupujících částí proužku mění z hnědofialové na zelenou.
Bankovní papír, který je na naše bankovky používán, je velmi specifický a na omak jde poznat od například kancelářského papíru. Pravá bankovka také není hladká a na lícní straně má hmatem citelný hlubotisk. Dále můžete bankovku prohlédnout proti světlu. Zkontrolujte, jestli obsahuje vodoznak a ochranný proužek.
ochranný iridiscentní pruh o šířce cca 20 mm je umístěn na lícní straně blíže pravému okraji bankovky. Je dvoubarevný, zprava vzorovaný. Při běžném pohledu na bankovku se jeví jako průhledný, při sklopení bankovky proti světlu získává barevný nádech zlaté a modré barvy s kovovým odleskem.
Která bankovka se u nás nyní nejčastěji zkouší padělat
Nejčastěji zachycené padělky loni napodobovaly eura (652 kusů) a dolary (80 kusů). Celková hodnota zadržených padělků zahraničních bankovek činila v roce 2022 v přepočtu 1,242 milionu korun. Padělatelům hrozí v Česku za zločin padělání a pozměnění peněz až osm let vězení.Všechny ochranné prvky lze rozeznat buď hmatem, nebo zrakem. Pokud bychom měli výčet začít právě hmatem, můžete padělek poznat už podle struktury mezi prsty. Na tisk se totiž samozřejmě nepoužívá obyčejný papír, nýbrž speciální bankovkový, který v podstatě ani k čemukoliv jinému než k penězům nelze přirovnat.V České a Slovenské republice se ustálilo označování zachovalosti mincí na stupnici od nuly do pěti (hodnocení je sestupné, tedy zachovalost 5 je nejhorší). Zvlášť se hodnotí líc a zvlášť rub mince a tyto dvě hodnoty se oddělují lomítkem, tj. např. 2/0 nebo 1/0.
Šestiúhelník s hlavou českého lva vytištěný speciální tiskovou barvou mění své zbarvení v závislosti na tom, v jakém úhlu se bankovka sklopí proti dopadajícímu světlu. Zlatá barva, kterou vidíme při běžném čelním pohledu na bankovku, se při sklopení bankovky proti světlu změní na barvu zelenou.
Jakou má cenu 20 Kč z roku 2000 : Cena 20 Kč vzor 2000 – Au: 10250 Kč | Česká mincovna.
Jakou má cenu 10 Kč z roku 2000 : 10 Kč(2000-miléniová s vyobrazením orloje), stav 0/0 (ražební lesk)
Kód: | 12607015 |
---|---|
Cena : | 245,- Kč / CZK |
Přepočtená cena: | 10,43 EUR |
Přepočtená cena: | 11,34 USD |
Jak poznat pravou 5000
ochranný iridiscentní pruh o šířce cca 20 mm je umístěn na lícní straně blíže pravému okraji bankovky. Je dvoubarevný, zprava vzorovaný. Při běžném pohledu na bankovku se jeví jako průhledný, při sklopení bankovky proti světlu získává barevný nádech zlaté a fialové barvy s kovovým odleskem.
§ 233Padělání a pozměnění peněz
(1) Kdo sobě nebo jinému opatří nebo přechovává padělané nebo pozměněné peníze nebo prvky peněz sloužící k ochraně proti jejich padělání, bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až pět let.Aby byla bankovka vzácná, musí mít ve stříbrném proužku, který je zakroužkován červenou barvou, nápis Republique du Zaire. Dalším rozdílem je i rok výtisku bankovky, který je zakroužkován modrou barvou. Zatímco rok 2018 se nachází v horní části, rok 1993 by měl být vespod vedle stříbrného proužku.
Jaké bankovky se nejčastěji padělají : Nejčastěji se padělají dvoutisícové bankovky (57 %), následované pětitisícikorunami (28 %) a tisícikorunami (9 %). V případě padělaných mincí se jednalo převážně o dvacetikoruny. Celkový počet padělků vzrostl o 2 419 oproti předchozímu roku.