Systém Windows obsahuje nástroj nazvaný Microsoft systémové informace (Msinfo32.exe). Tento nástroj shromažďuje informace o počítači a zobrazuje obsáhlý přehled hardwaru, systémových součástí a softwarového prostředí, které můžete použít k diagnostikovat potíže s počítačem.V nabídce Start najděte v seznamu všech programů složku „Nástroje pro správu“ a v ní položku „Systémové informace“, na níž klikněte. Do vyhledávání ve Windows zadejte výraz „Systémové informace“.Jak zjistit procesorovou architekturu pomocí příkazové řádky
- Otevřeme nástroj Spustit pomocí klávesové zkratky WIN + R;
- spustíme příkazovou řádku příkazem cmd;
- vyvoláme informaci o procesoru příkazem echo %PROCESSOR_ARCHITECTURE%
- informace se zobrazí přímo pod příkazem.
Jak zjistit co mám za počítač : Klikněte na Start, pravým tlačítkem myši klikněte na Počítač a potom klikněte na Vlastnosti. Název počítače je zobrazený v části Název počítače, doména a nastavení pracovní skupiny.
Co je součást procesoru
Centrální procesorová jednotka (CPU) provádí strojové instrukce. Mezi hlavní součásti procesoru patří aritmeticko-logická jednotka, registry a řadič, který řídí činnost procesoru (načítání strojových instrukcí z paměti, jejich dekódování, provedení a uložení výsledků).
Jak zjistit jakou mám grafickou kartu : Nejjednodušší způsob, jak zjistit svou grafickou kartu, je spustit diagnostický nástroj DirectX: Klikněte na tlačítko Start. V nabídce Start klikněte na příkaz Spustit. Do pole Otevřít zapište "dxdiag" (bez uvozovek) a poté klikněte na OK.
Ty nejzákladnější informace týkající se hardwarové konfigurace vašeho počítače najdete v Ovládacích panelech operačního systému Windows 10. Naleznete zde údaje o typu a rychlosti CPU, dále je zde velikost nainstalované operační paměti RAM a verze operačního systému.
Jak zjistit RAM v PC
Velikost RAM můžete zjistit přímo v operačním systému Windows. Stačí, když v části „Nastavení“ vyhledáte „Systém“ a kliknete na něj. Úplně dolů naleznete položku „Informace“. Jakmile ji otevřete zjistíte velikost RAM v počítači či notebooku.
Jak zjistit jaký mám operační systém
Vyhledání informací o operačním systému ve Windows 10
Když budete chtít zjistit, kterou verzi Windows máte na svém zařízení, stiskněte klávesu s logem Windows + R, zadejte winver do pole Otevřít a pak vyberte OK. Tady je postup, jak získat další informace: Vyberte tlačítko Start > Nastavení > Systém > O systému .Vyberte tlačítko Start a pak vyberte Nastavení> systémové> o produktu . Vpravo v části Specifikace zařízení se podívejte na položku Typ systému.Procesor je součástka, která v základní jednotce nejvíce zahřívá. Proto je zakryt chladičem s ventilátorem, který jej neustále chladí. Procesor je čtvercová součástka, která se na základní desce umisťuje do soketu.
Pomocí nástroje HP Support Assistant vyhledejte název počítače, číslo produktu a sériové číslo.
- V systému Windows vyhledejte a otevřete aplikaci HP Support Assistant nebo klikněte na ikonu aplikace na hlavním panelu.
- Na kartě Můj řídicí panel vyhledejte název produktu počítače, číslo produktu a sériové číslo.
Co mám za procesor : V hlavní liště do políčka pro vyhledávání napište „Ovládací panely“. Otevře se okno s ovládacími panely, kde kliknete na „Systém a zabezpečení“. Tady kliknete v pravé části nabídky na „Systém“ nebo rovnou na „Zobrazit velikost paměti RAM a rychlost procesoru“.
Jaké jsou typy procesoru : Základní řady procesorů lze přehledně rozdělit takto:
- Levnější notebooky: Intel Core i3 nebo AMD Ryzen 3. (nenáročná kancelářská práce)
- Střední třída notebooků: Intel Core i5 nebo AMD Ryzen 5.
- Výkonné notebooky: Intel Core i7, Core i9 nebo AMD Ryzen 7 či Ryzen 9.
- Topmodely pro nadšence: Intel Core i9 nebo AMD Ryzen 9.
Jak zjistit typ grafické karty v počítači
Pokud chcete zjistit, jestli používáte základní grafický adaptér Microsoft, vyberte tlačítko Start a do vyhledávacího pole vedle tlačítka Start zadejte dxdiag.exe. V seznamu výsledků zvolte dxdiag.exe a pak na kartě Zobrazení v části Zařízení se podívejte na hodnotu Název.
Vybíráte-li podle výhodnosti, tedy dle poměru ceny a výkonu, pak se nejvýhodněji jeví grafické karty Radeon RX 7700 XT, naopak nejhorším koeficientem výhodnosti trpí zas grafické karty GeForce RTX 3070.Kde model vašeho notebooku zjistíte Variant je více, záleží na výrobci:
- a) na zadní straně notebooku.
- b) na původní krabici.
- c) na klávesnici notebooku.
- d) na rámečku LCD displeje.
- e) pod baterií notebooku.
Jak zjistit informace o grafické kartě : Pokud chcete zjistit, jestli používáte základní grafický adaptér Microsoft, vyberte tlačítko Start a do vyhledávacího pole vedle tlačítka Start zadejte dxdiag.exe. V seznamu výsledků zvolte dxdiag.exe a pak na kartě Zobrazení v části Zařízení se podívejte na hodnotu Název.