Jak zjistím sever?
K určení severu podle hvězd na severní polokouli Země nám stačí znalost jen několika hvězd. Přímo nad severním pólem se nachází jasná hvězda Polárka, kolem které se jakoby otáčí hvězdná obloha (otáčí se však samozřejmě naše Země). Polárka je tedy stále na jednom místě a kolmo pod ní je Zemský sever.Poměrně nejspolehlivější náhradní metodou je v naší zeměpisné šířce určení světových stran podle Slunce s pomocí hodinek. Ukazují-li naše hodinky správný čas, otáčíme je ve vodorovné poloze, až malá ručička směřuje ke Slunci. Úhel mezi tímto směrem a dvanáctkou rozpůlíme. Osa úhlu určuje směr sever – jih.Přírodní ukazatele světových stran

Pařez stromů – na severnější straně má hustší letokruhy. Ověřit si to můžete podle jiných stromů a pařezů, které jsou na severní, případně severozápadní straně obrostlé mechem a lišejníky.

Jak poznat sever podle stinu : Jednoduchou pomůckou je i náš vlastní stín. Když si v pravé poledne stoupneme zády ke slunci, náš stín směřuje na sever. Když třeba projíždíme kolem slunečnicového pole, tak aniž by slunce pražilo a svítilo naplno, vždy jsou k němu tyto květiny nakloněné.

Jak poznat sever podle lišejníku

Podle stromů

Podle lišejníků na osaměle stojích stromech se orientujeme tak, že tyto lišejníky rostou na severozápadě. Osaměle stojící stromy mají na severozápadě i hrubší kůru a jejich koruny jsou nakloněny na jihovýchod. To vše je dáno tím, že u nás převažují severozápadní větry.

Kde je sever na mapě : Sever na mapě se nachází většinou na horním okraji, pokud tomu tak není, je to na mapě vyznačeno. Mapa je nejpřesněji orientovaná pomocí buzoly a kompasu. Busola přesně určuje pozici světových stran.

Skutečný sever

Skutečný (geografický, geodetický) sever je směr k pólu Země (nebo jiného rotujícího tělesa), který se nachází nalevo od pozorovatele stojícího na rovníku (nebo jiné rovnoběžce) ve směru otáčení.

Na severní polokouli lze jih přibližně určit snadno podle hodin – je to směr Slunce v poledne v zenitu; odtud i název „polední strana“.

Jak poznat sever Podle kostela

Podle orientace kostela – zejména středověké kostely mívají presbytář s hlavním oltářem orientován na východ (průčelí s hlavním vchodem je na Z). Běžná odchylka je deset až třicet stupňů. Některé kostely však nejsou tzv. orientovány – v době baroka dávali někdy stavitelé přednost tomu, aby vyniklo průčelí.Rozlišujeme 4 základní světové strany a to: východ, západ, sever a jih. Východ je na té straně, kde vychází Slunce. Přesně na opačné straně je západ, tedy strana, kde Slunce zapadá. Pokud se postavíte tak, že po pravé ruce máte východ a po levé ruce máte západ, pak čelem k vám je sever a za zády máte jih.Základním prvkem kompasu je magnetická střelka, která sleduje čáry magnetického pole Země. Její konec, obvykle označený červeně, ukazuje na sever.

Příčinou toho, že střelka kompasu ukazuje na sever, je zemské magnetické pole. Magnetické pole Země je podobné magnetickému poli tyčového magnetu. Jižní magnetický pól Země leží na severní polokouli v polární oblasti, ale není totožný se zemským severním pólem.

Na jaké straně je sever : Potom úhel mezi malou ručičkou a dvanáctkou rozpůlíme pomyslnou čárou (tzv. osou) na půlku. A tam, kam osa směřuje, je JIH. Naproti je jasný sever.

Co dělá kompas na severnim pólu : Kompasy určené pro severní polokouli mají střelku vyváženou tak, aby fungovala správně na severní polokouli. Jižní magnetický pól (sever planety) je totiž blíž. Kompasy upravené pro jižní polokouli mají střelku vyváženou opačně, aby stále mohla dobře ukazovat k severu.

Jak se značí sever na kompasu

Sever (respektive značka S nebo N) bývá na směrových růžicích označen zdobněji nebo výrazněji (a je nahoře). Na magnetický sever (resp. fyzikálně jih) ukazuje střelka kompasu (ačkoliv by stejně tak mohla ukazovat na jih).

Východ je jednou z hlavních světových stran. Používá se v navigaci a při zadávání souřadnic. Východní směr (90 stupňů) leží kolmo ke směru severnímu (0 stupňů) a jižnímu (180 stupňů). Slunce vychází přesně na východě v den jarní a podzimní rovnodennosti.magnetická střelka kompasu ukazuje vždy na sever a řídí se podle magnetického pole Země. Střelku ovlivňuje také tzv. magnetická deklinace a magnetická inklinace.

Jak číst v kompasu : Držte kompas vodorovně před sebou a přesuňte jej tak, aby stříbrný magnetický hrot ukazoval na sever. Potom otáčejte celý kompas, dokud hrot ukazuje směr, kterým se chcete vydat. Šipka ukazující na magnetický sever vám pomůže určit, kam se chcete vydat.