Jak zjistit vs na OSSZ?
Variabilní symbol jednotlivých plátců je možné získat z korespondence s Českou správou sociálního zabezpečení nebo je možné o údaj zažádat na jednotlivých okresních správách, kdy jej úředníci vždy sdělí. Ti, kteří si platí měsíční zálohy, si variabilní symbol mohou zjistit ve své historii bankovního účtu.Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště.Dříve OSSZ zasílala vyúčtování zaplacených záloh, tzv. inventuru pohledávek, od roku 2022 je vyúčtování pro OSVČ k dispozici online na ePortálu ČSSZ. Předepsané zálohy, jejich úhradu i vznik nedoplatku na sociálním pojištění je tedy možné zjistit touto cestou, případně se obrátit přímo na příslušné pracoviště OSSZ.

Jak zjistím jestli mám Zaplacene zdravotni a socialni : Přehled o platbách pojistného získáte snadno díky aplikaci Moje VZP. Můžete si také zažádat o vyúčtování pojistného na veřejné zdravotní pojištění. Stačí přijít na některou z poboček VZP a toto vyúčtování (k danému dni) dostanete na počkání, samozřejmě bezplatně.

Jak má vypadat variabilní symbol

Variabilní symbol je nepovinným údajem na platebním příkazu, skládá se z číslic a jeho maximální délka je 10 znaků. Je třeba si uvědomit, že i nuly před číslem jsou pro rozlišení platby velmi důležité. Složení variabilního symbolu nemá žádná závazná pravidla.

Kde najít specifický symbol : Nejčastěji se používá při úhradě faktur, kde se jako specifický symbol uvádí právě číslo faktury. Pokud je příjemcem platby například obecní úřad nebo bytové družstvo a platbou má být identifikována fyzická osoba, může být jako specifický symbol použito rodné číslo plátce.

Občané mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (Odbor správy údajové základny) o výpis dob pojištění z evidence ČSSZ, konkrétně o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“).

Služba je dostupná na ePortálu ČSSZ pro přihlášené uživatele a je zcela zdarma. Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo Identita občana (původně eIdentita). Jednoduchým a oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita. Možnosti, jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ, uživatelé najdou přímo na ePortálu.

Kde zjistím jestli mám dluhy

Dotaz o dluzích lze směřovat i na příslušný okresní nebo obvodní soud v místě trvalého bydliště. Ten podle společnosti KRUK, která se zaměřuje na správu pohledávek, bezplatně poskytne výpis věřitelů, kteří v minulosti soudně vymáhali své dluhy. Pak je ale potřeba věřitele kontaktovat pro zjištění aktuální výše dluhu.V případě, že si chcete zkontrolovat své dluhy, popřípadě dluhy třetích osob, je potřeba získat výpis informací z oficiálních databází:

  1. Centrální evidence exekucí (CEE)
  2. Bankovní registr klientských informací (BRKI)
  3. Nebankovní registr klientských informací (NRKI)
  4. Sdružení SOLUS.
  5. Finanční úřad.

Jak zjistit dluh na zdravotním pojištění

Každá pojišťovna nabízí jiné možnosti ověření platby, zjištění dluhu nebo naopak potvrzení bezdlužnosti. U většiny je možné nahlédnout do přehledu plateb a úhrad online – například u VZP je to skrze aplikaci Moje VZP, OZP provozuje aplikaci VITAKARTA a VoZP portál VoZP Online.

Občané mohou požádat Českou správu sociálního zabezpečení (Odbor správy údajové základny) o výpis dob pojištění z evidence ČSSZ, konkrétně o zaslání informativního osobního listu důchodového pojištění (dále jen „informativní list“).

Co je VS v bance : Variabilní symbol (zkratka VS) je nepovinný údaj, který společně s konstantním a specifickým symbolem slouží ke snadné identifikaci příchozích plateb.

Kolik čísel má specifický symbol : Specifický symbol tvoří maximálně 10 číselných znaků. Běžně se jako specifický symbol uvádí například číslo faktury nebo IČO či DIČ odesílatele.

Kde zjistím počet odpracovaných let

Pokud si nejste jisti, kolik máte odpracováno, pomůže vám Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zdarma vypracuje informativní osobní list důchodového pojištění, který obsahuje doby zaměstnání, tedy pojištění potřebné pro přiznání důchodu.

Chcete-li si ověřit, kdy byste mohli odejít do starobního důchodu přímo na portálu ČSSZ, můžete tak učinit přímo přes ePortál. Díky přihlášení přes bankovní identitu si v Informativní důchodové aplikaci můžete na jedno kliknutí zjistit, nejen kdy budete moci odejít do důchodu, ale i kolik bude Váš důchod dělat.Máte si ho stáhnout přímo z e- portálu ČSSZ. K tomu, aby OSVČ mohla pracovat s novou službou, se stačí přihlásit do ePortálu ČSSZ přes Identitu občana či datovou schránku, anebo pokud OSVČ využívá služeb účetní či daňového poradce, může tuto osobu zplnomocnit (pověřit) ke svému zastupování.

Kde najdu přehled OSSZ : Služba je dostupná na ePortálu ČSSZ pro přihlášené uživatele a je zcela zdarma. Přihlášení je jednoduché, stačí datová schránka nebo Identita občana (původně eIdentita). Jednoduchým a oblíbeným způsobem přihlášení je bankovní identita. Možnosti, jak se přihlásit do ePortálu ČSSZ, uživatelé najdou přímo na ePortálu.