Jak zjistit pol magnetu?
Jedním z nejzákladnějších je určení pólů magnetu pomocí kompasu nebo buzoly. Když přiblížíte kompas k magnetu, jehla kompasu se natočí tak, že její severní konec (značený často červeně) ukazuje směrem k jižnímu pólu magnetu. Určování pólů magnetu pomocí kompasu. Opačné póly se přitahují.Pomocí diferenčního zapojení dvou magnetometrů, umístěných proti sobě a prostorově oddělených, je možné změřit odchylky od přirozeného magnetického pole Země. Tento měřicí systém se nazývá gradiometr. Pokud je v obou magnetometrech měřeno stejné magnetické pole, je výsledný signál nulový.Jestliže magnet přiblížíte ke kompasu či buzole, magnetická střelka bude svou stranou s označením Sever (North) směřovat k jižnímu pólu magnetu. A naopak, strana střelky kompasu s označením Jih (South) se natočí k severnímu pólu magnetu.

Jak obrátit polaritu magnetu : Pro úplnost dodáváme, jak změnit polaritu u elektromagnetů. V tomto případě je to jednoduché, stačí, když otočíte polaritu napájení – stejnosměrného proudu, který prochází cívkou. Změna směru proudu způsobí změnu směru magnetického pole, což obrátí polaritu elektromagnetu.

Jak zjistit polaritu u magnetu

Pomocí kompasu: Máte-li po ruce kompas či buzolu, můžete určit polaritu magnetu tak, když k němu kompas přiblížíte. Střelka, ukazující sever, bude směrovat k jižnímu pólu magnetu a naopak.

Kde je magnetický pól : Poloha magnetického pólu a dějiny výzkumu

Poslední experimentální zjišťování polohy severního magnetického pólu proběhlo v roce 2007. V roce 2022 byla jeho poloha odhadnuta na 86,3° severní šířky a 151,3° východní délky.

Známe vzorec pro výpočet síly magnetického pole pro přímý vodič Fm = B·I·l·sin α a také víme, že v kovovém vodiči je elektrický proud tvořen elektrony s nábojem Q=-eN, kdy N je počet elektronů. Výsledný vzorec pro výpočet síly působící na částici s nábojem v magnetickém poli bude znít: Fm = B·Q·v·sin α.

Volně uchycené magnety (magnetické střelky kompasů) se ustálí tak, že jejich severní pól směřuje k severu zeměkoule (kde se nachází její jižní magnetický pól). Dva magnety na sebe silově působí tak, že souhlasné póly se odpuzují a opačné póly se přitahují.

Kdy se dva magnety odpuzují

Dva magnety na sebe silově působí tak, že souhlasné póly se odpuzují a opačné póly se přitahují.Volně uchycené magnety (magnetické střelky kompasů) se ustálí tak, že jejich severní pól směřuje k severu zeměkoule (kde se nachází její jižní magnetický pól). Dva magnety na sebe silově působí tak, že souhlasné póly se odpuzují a opačné póly se přitahují.Přírodní indikátor polarity:

Když do čerstvě rozříznutého bramboru zapíchneme dva drátky vyvedené od zdroje, vytvoří se kolem jednoho drátku skvrna zelené, modrozelené nebo až fialové barvy – to je kladný pól zdroje. Šťáva z dužiny bramboru je elektrolytem a procházející proud způsobuje jeho rozklad, a tím i zabarvení.

Diamagnetické látky jsou např. měď, uhlík, zlato, síra, voda. Tyto látky mírně zeslabují magnetické pole. Od magnetu se budou odpuzovat.

Na čem závisí magnetické pole : Velikost magnetické síly mezi nimi záleží na míře pohybu a množství náboje každého z těles, a navíc na jejich vzájemné vzdálenosti. Směr síly závisí na směru vzájemného pohybu nábojů.

Co je to magneticky pól : Magnetické pole je fyzikální pole, jehož zdrojem je pohybující se elektrický náboj, tj. elektrický proud. Magnetické pole lze tedy pozorovat kolem elektrických vodičů, kde je zdrojem pole volný elektrický proud, ale také kolem tzv. permanentních magnetů, kde jsou zdrojem pole vázané elektrické proudy.

Jak určit póly cívky

Pravidlo pravé ruky pro určení magnetických pólů cívky

Cívku uchopíme do prvé ruky tak, že ohnuté prsty ukazují směr elektrického proudu v jejícch závitech. Odtažený palec pak ukazuje severní pól.

Známe vzorec pro výpočet síly magnetického pole pro přímý vodič Fm = B·I·l·sin α a také víme, že v kovovém vodiči je elektrický proud tvořen elektrony s nábojem Q=-eN, kdy N je počet elektronů. Výsledný vzorec pro výpočet síly působící na částici s nábojem v magnetickém poli bude znít: Fm = B·Q·v·sin α.Pro lepení magnetů doporučujeme dvousložkové epoxidové lepidlo UHU PLUS ENDFEST alebo univerzálne lepidlo UHU MAX REPAIR. Chcete-li maximalizovat pevnost lepidla, máme pro vás několik rad: Povrch magnetu a lepeného povrchu důkladně vyčistěte od mastnoty.

Jak odstranit magnetické pole : Jakýkoliv materiál, který je přitahován k magnetům dokáže stínit magnetické pole. U silných magnetů se nejčastěji používá ocel, protože je snadno dostupná a dokáže absorbovat velké množství siločar. Pozor, některé druhy nerezavějící oceli nejsou feromagnetické a nedají se použít na stínění.