se značí n, vyjadřuje energii elektronu. Nabývá hodnot 1 až 7. Orbitaly, které mají stejné hlavní kvantové číslo, tvoří jednu elektronovou vrstvu. Atomy dosud známých prvků obsazují elektrony 7 elektronových vrstev, které se označují čísly 1 až 7 nebo písmeny K,L,M,N,O,P,Q.protonové (atomové) číslo Z – je rovno počtu protonů v jádře, udává také počet elektronů obíhajících kolem jádra.Pro každý orbital zapíšeme hlavní kvantové číslo, shodné s číslem periody, a poté písmenem zapíšeme vedlejší kvantové číslo. Nakonec do pravého horního indexu (na místo mocniny) napíšeme, kolik se v daném orbitalu vyskytuje elektronů. Například tak můžeme dostat zápis 2p5 2 p 5 .
Kolik atomových orbitalů je ve vrstvě N 2 : v první periodě se nacházejí pouze dva prvky, tj. vodík a helium. Hlavnímu kvantovému číslu dvě odpovídají dvě hodnoty vedlejšího kvantového čísla (n = 2, l = 0 a 1). Druhá elektronová vrstva obsahuje orbitaly typu s a p, k jejichž úplnému zaplnění je třeba 8 (2 + 6) elektronů.
Jak zjistit počet orbitalu
Uvedeme nejdřív hlavní kvantové číslo, potom symbol vedlejšího kvantového čísla a na závěr počet elektronů (píšeme jako exponent). Rámečky obsahují tolik políček, kolik orbitalů příslušného typu existuje.
Jak jdou za sebou orbitaly : Orbitaly se obsazují podle rostoucí energie v pořadí: 1s, 2s, 2p, 3s, 3p, 4s, 3d, 4p, 5s, 4d, 5p, 6s, 4f, 5d, 6p, 7s, 5f, 6d, 7p, … S tímto pořadím zcela koresponduje uspořádání prvků v periodickém systému.
Uvedeme nejdřív hlavní kvantové číslo, potom symbol vedlejšího kvantového čísla a na závěr počet elektronů (píšeme jako exponent). Rámečky obsahují tolik políček, kolik orbitalů příslušného typu existuje.
Protony a neutrony se dohromady značí nukleony podle toho, že jsou v jádře a jádro je řecky nucleus. Pokud chceme spočítat, kolik neutronů má atom, prostě odečteme počet protonů – neboli protonové číslo od nukleonového čísla.
Jaký tvar má Orbital p
Orbital p (l = 1) má tvar dvou rotačně symetrických laloků, vzájemně středově symetricky vybíhajících od středu atomu do směru vybrané souřadné osy (v každém laloku má vlnová funkce jiné znaménko). Magnetické číslo může nabývat hodnot m = −1,0,1, orbital je tedy 3× degenerovaný.Více atomů může tvořit molekuly, jejich složení se vyjadřuje chemickým vzorcem. Pokud se v molekule nachází více atomů určitého prvku, tento počet se vyjádří arabskou číslicí za značkou prvku v dolním indexu. Např. N2 = dvouatomová molekula dusíku.Klasický atom vodíku (někdy nazývaný protium) je tvořen jedním protonem a jedním elektronem.
Klidová hmotnost molekuly je rovna součtu klidových hmotností atomů, které molekulu tvoří. Relativní molekulovou hmotnost můžeme také vyjádřit jako součet relativních atomových hmotností atomů, které tvoří molekulu.
Jaký je počet molekul v 5 molech vody : = 6,022⋅1023 N = V 5 molech molekul vody je obsaženo 3,011 . 1024 molekul vody.
Jak zjistit počet atomů v molekule : Více atomů může tvořit molekuly, jejich složení se vyjadřuje chemickým vzorcem. Pokud se v molekule nachází více atomů určitého prvku, tento počet se vyjádří arabskou číslicí za značkou prvku v dolním indexu. Např. N2 = dvouatomová molekula dusíku.
Jak zjistit počet atomů
Pokud se v molekule nachází více atomů určitého prvku, tento počet se vyjádří arabskou číslicí za značkou prvku v dolním indexu. Např. N2 = dvouatomová molekula dusíku.
Mol (značka mol) je základní fyzikální jednotka látkového množství. Jeden mol libovolné látky obsahuje přesně 6,02214076×1023 částic (atomů, molekul, iontů apod.), což je číselná hodnota Avogadrovy konstanty vyjádřené v jednotkách mol−1.Atom vodíku 1H je nejjednodušším atomem periodického systému tvořený jedním protonem a jedním elektronem. Je prvkem s-bloku, kde spolu s heliem představují jediné dva nekovové prvky. Vedle 1H má dva další izotopy – deuterium 2H resp.
Kolik atomů má h2o : Chemicky čistá voda je chemická sloučenina skládající se ze dvou atomů vodíku a jednoho atomu kyslíku. Chemicky čistá voda má vzorec H2O a neobsahuje žádné jiné látky.