Vyměřovacím základem zahraničního zaměstnance
je pro pojistné na nemocenské pojištění částka, kterou si zahraniční zaměstnanec určí jako vyměřovací základ pro pojistné na dobrovolné důchodové pojištění, nebo ve výši dvojnásobku částky rozhodné pro účast zaměstnance na nemocenském pojištění (8 000 Kč v roce 2024).Vypočteme ji ze součtu hrubé mzdy za posledních 12 měsíců, který vydělíme počtem kalendářních dní, tedy 365. Zjednodušeně je možné denní vyměřovací základ spočítat také tak, že průměrnou hrubou měsíční mzdu vynásobíme počtem měsíců v roce (tj. 12) a vydělíme počtem kalendářních dní (tj. 365).Výpočtový základ se zjistí redukcí osobního vyměřovacího základu. První redukční hranice činí 44 % průměrné mzdy. Druhá redukční hranice je stanovena na 4násobek průměrné měsíční mzdy. Do první redukční hranice se částka neredukuje (započítává se plně), zápočet mezi první a druhou redukční hranicí činí 26 %.
Co se pocita do vyměřovacího základu : Vyměřovacím základem zaměstnance je úhrn příjmů ze závislé činnosti, které jsou předmětem daně z příjmů fyzických osob podle zákona o daních z příjmů a nejsou od této daně osvobozeny, a které mu zaměstnavatel zúčtoval v souvislosti se zaměstnáním. Až na výjimky, jako je třeba odstupné.
Jak zjistím vyměřovací základ OSVČ
Vyměřovací základ OSVČ a daňový základ
Zatímco z daňového základu se počítá 15% daň z příjmů, z vyměřovacího základu se počítají odvody na zdravotní a sociální pojištění. Daňový základ pro OSVČ je hrubý zisk, tedy rozdíl příjmů a výdajů. Pokud tento rozdíl podělíme dvěma, získáme vyměřovací základ.
Jak získat vyměřovací základ : Vyměřovacím základem pro výpočet dávky NP je úhrn měsíčních základů v rozhodném období, z nichž OSVČ zaplatila pojistné. Rozhodným obdobím je zpravidla 12 kalendářních měsíců před kalendářním měsícem, ve kterém vznikla sociální událost (např. nemoc).
Výpočet osobního vyměřovacího základu vychází ze součtu všech přepočtených ročních vyměřovacích základů rozhodné doby. Souhrnná částka se následně vydělí počtem kalendářních dní v rozhodném období ponížených o vyloučené dny (např.
Zatímco z daňového základu se počítá 15% daň z příjmů, z vyměřovacího základu se počítají odvody na zdravotní a sociální pojištění. Daňový základ pro OSVČ je hrubý zisk, tedy rozdíl příjmů a výdajů. Pokud tento rozdíl podělíme dvěma, získáme vyměřovací základ.
Proč je výhodné jít do předčasného důchodu
Výhodou předčasného důchodu je, že jej pobíráte od státu delší dobu. Nevýhodou, že ho budete mít trvale krácený. Obecně platí, že za každých započatých 90 kalendářních dnů předčasného odchodu se trvale krátí procentní výměra důchodu o 0,9 – 1,5 % výpočtového základu.Výše osobního příplatku dle ust. § 131 odst. 2 zákoníku práce může činit maximálně 100 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen. Jelikož je osobní příplatek pravidelně měsíčně poskytovanou složkou platu, zaměstnavatel je povinen jeho výši uvést v platovém výměru.Zákon o veřejném zdravotním pojištění stanovuje minimální vyměřovací základ OSVČ, a to ve výši dvanáctinásobku poloviny průměrné měsíční mzdy v národním hospodářství. Z tohoto základu je vypočtena minimální záloha OSVČ na zdravotní pojištění. Průměrná mzda pro rok 2024 byla stanovena na 43 967 korun.
Vyměřovací základ – Uvádí se hrubý výdělek dosažený v příslušném kalendářním roce (u zaměstnanců), nebo roční vyměřovací základ pro stanovení pojistného (u osob samostatně výdělečně činných), případně úhrn výdělku a vyměřovacího základu. Příjmy v roce přiznání důchodu se pro výpočet důchodu nezohledňují.
Jaký důchod dostane člověk který nikdy nepracoval : Člověk, který nikdy nepracoval, nemá nárok na starobní důchod. Hypoteticky by mohl dostat dávky pomoci v hmotné nouzi, ale záleží už na jeho konkrétní situaci. Základní dávka je příspěvek na živobytí a ta může být u dospělé samostatně žijící osoby ve výši životního minima 3 860 Kč. Aktualizováno v září 2021.
Jaký je vyměřovací základ OSVČ : Vyměřovacím základem u osob samostatně výdělečně činných je sazba 50 % daňového základu, případně s přihlédnutím k povinnosti dodržet minimální vyměřovací základ, platný pro OSVČ. Je-li vyměřovací základ nižší než minimální vyměřovací základ, je OSVČ povinna odvést pojistné z minimálního vyměřovacího základu.
Jak vysoký je předčasný důchod
Výše procentní výměry předčasného starobního důchodu činí za každý celý rok pojištění 1,5 % výpočtového základu měsíčně. Sazba procentní výměry důchodu se snižuje za každých i započatých 90 kalendářních dnů z doby ode dne přiznání důchodu do dosažení důchodového věku o 1,5 % výpočtového základu.
do předčasného důchodu může odejít pouze ten, kdo dosáhne věku o 3 roky nižšího, než je standardní věk odchodu do důchodu. Novou podmínkou pro odchod do předčasného důchodu bude také získání 40 let pojištění.Výše osobního příplatku dle ust. § 131 odst. 1 zákoníku práce může činit maximálně 50 % platového tarifu nejvyššího platového stupně v platové třídě, do které je zaměstnanec zařazen. Zaměstnavatel by měl pravidelně po určité době přezkoumávat, zda podmínky pro přiznání osobního příplatku nadále trvají.
Kdy mám nárok na osobní ohodnocení : Osobní příplatek lze přiznat pouze zaměstnanci, který dlouhodobě dosahuje velmi dobrých pracovních výsledků nebo kvalitně plní větší rozsah pracovních úkolů než ostatní zaměstnanci, nebo zaměstnanci, který je vynikajícím a všeobecně uznávaným odborníkem a vykonává práce zařazené do desáté až šestnácté platové třídy.