Vlastní kapitál (equity) je celková hodnota podniku, která patří jeho majitelům. Zjistí se jednoduše odečtením cizího kapitálu (dluhy, závazky a další) od celkových aktiv.Cizí kapitál je kapitál firmy, na který si daná společnost musela půjčit. Jde o závazky: např. úvěry u bank, závazky vůči dodavatelům, finančnímu úřadu, zaměstnancům a podobně. Bývá označován jako cizí zdroje.Vážený průměr nákladů kapitálu (anglicky weighted average cost of capital, WACC) je úroková sazba, kterou firma v průměru musí platit těm, kdo financují její aktiva.
Jak se dělí kapitál : Kapitál lze rozlišovat i podle způsobu jeho získávání: Kapitál vnější (externí kapitál) – pochází od vlastníků podniku a dalších subjektů mimo podnik. Kapitál vnitřní (interní kapitál) – podnik je vytvořil vlastní činností
Co jsou náklady vlastního kapitálu
Náklady na vlastní kapitál:
Věřitel má zaručený pravidelný úrokový výnos bez ohledu na ziskovost dlužníka. Za druhé, nákladové úroky jsou daňově uznatelnými náklady, snižují zisk jako základ pro výpočet daně z příjmu, tento efekt je nazýván jako daňový štít.
Co se pocita do základního kapitálu : Výše základního kapitálu se zapisuje do obchodního rejstříku a patří do něj vklady všech společníků, které se dělí na:
- peněžité (peníze v hotovosti a na bankovních účtech),
- nepeněžité (movité a nemovité věci se oceňují znaleckým posudkem, např. automobil, budova či výrobní zařízení).
Obecně lze náklady na vlastní kapitál určit buď na bázi tržních přístupů nebo metod a modelů vycházejících z účetních dat. Základními metodami, které se používají pro odhad nákladů vlastního kapitálu, jsou: model oceňování kapitálových aktiv – CAPM. arbitrážní model oceňování
Kapitál je předmětem obchodu na kapitálovém trhu. Cenou kapitálu je úrok.
Jak vypočítat náklady na cizí kapitál
Náklady na cizí kapitál:
Náklady kapitálu, které firma získá formou dluhu Rd (např. formou úvěru, emisí obligací), se vyjadřují v podobě úroku sníženého o daňový štít, tedy o úspory z daní, které z použití cizího kapitálu plynou, tedy: Rd= i (1 – t), kde i je úroková míra z dluhu, t je sazba daně.Hodnotu re za jednotlivé skupiny, oddíly a sekci jsou spočteny jako vážený aritmetický průměr: re skupiny = ∑(re podniku * vlastní kapitál podniku)/ ∑vlastní kapitál podniku.Je to cena vyplývající z vlastnického vztahu jedince k tomuto kapitálu a nevyžadujeme po vlastníkovi, aby s tímto kapitálem podnikal (vlastník leží doma na válendě a peníze se „vydělávají samy“).
Kapitál má dvě základní formy: fyzický (reálný) kapitál (hmotné statky pro dlouhodobé užití-využívá se k výrobě dalších statků: domy, továrny, budovy, zásoby a zařízení hotových produktů a meziproduktů. finanční kapitál- cenné papíry, bankovní depozita atd.
Co patří do kapitálových výdajů : Kategorie kapitálových výdajů
kapitálové výdaje na pořízení hmotného investičního majetku – budovy, pozemky, automobily, stroje, umělecká díla, zvířata a další kapitálové výdaje na pořízení nehmotného investičního majetku – know-how, autorská práva, patenty, licence, software (např. účetní, pro správu skladu…)
Jak se vypočítá vlastní kapitál : Jeho výše se zapisuje do obchodního rejstříku, pokud tak stanoví zákon. Nynější právní úprava základního kapitálu je obsažena v ustanovení § 30 zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních korporacích, je základní kapitál je souhrn všech vkladů.
Jak se vypočítá základní kapitál
základní kapitál: tvořen peněžitými i nepeněžitými vklady společníků a je peněžním vyjádřením těchto vkladů. Povinně se tvoří u kapitálových společností a u komanditní společnosti se tvoří z povinných vkladů komanditistů. Výše základního kapitálu se zapisuje do obchodního rejstříku.
O základním kapitálu budeme účtovat ve skupině 41 (obvykle na účtu 411). Na oddělených analytických účtech je potřeba sledovat základní kapitál vytvořený z vkladů a základní kapitál vytvořený ze zisku.Výpočet rentability vlastního kapitálu (ROE) = (výsledek hospodaření/vlastní kapitál). Ukazatel rentability vlastního kapitálu vyjadřuje výnosnost vlastního kapitálu a je tudíž zajímavý především pro majitele firmy či konkurenci.
Co jsou to vlastní náklady : Vlastní náklady jsou náklady, které vznikají v účetní jednotce při výrobě či jiné fakturační činnosti. Vlastní náklady jsou náklady, které vznikají v účetní jednotce při výrobě či jiné fakturační činnosti. Zákon o účetnictví č. 563/1991 Sb.