Při nedostatku draslíku na sobě můžeme pozorovat množství necharakteristických příznaků. Objevují se bolesti hlavy, ospalost, slabost nebo svalové křeče, nepravidelný srdeční rytmus.Nedostatek draslíku v krvi může negativně ovlivnit schopnost těla vysílat nervové impulsy a regulovat svalové kontrakce. Nevyrovnaná hladina draslíku může způsobit svalovou slabost či nepravidelný srdeční rytmus. Z toho důvodu je minerál důležitý také pro zdravé srdce a pravidelný srdeční rytmus.Při nedostatku draslíku
Potraviny s nejvyšším obsahem draslíku jsou hovězí játra, hovězí maso, fazole, banány, špenát, hrozny a ořechy. Mezi potraviny obsahující draslík ve velmi vysokém množství patří černý čaj a káva. K potravinám s nulovým obsahem draslíku patří lihoviny a rostlinné oleje.
Jak rychle doplnit draslík : Možností, jak doplnit draslík v těle, máme opravdu mnoho. Nejsnadněji získáme draslík z jídla. Mezi skvělé zdroje draslíku patří hovězí maso a játra, ořechy, špenát, banány, fazole či hrozny.
Co způsobuje nízký draslík
Jednou z hlavních příčin hypokalémie je užívání určitých léků, zejména diuretik, které podporují vylučování moči a zvyšují ztráty draslíku. Dále může dojít k poklesu hladiny draslíku v důsledku snížení hladiny krevního cukru, což je časté u pacientů s cukrovkou.
Jak se projevuje nadbytek draslíku v těle : Mezi příznaky hyperkalemie se řadí svalová slabost (myastenie), ochrnutí (paralýza), syndrom akutní dechové tísně (ARDS), případně i srdeční arytmie či střevní neprůchodnost (ileus). Hyperkalemie ovlivňuje činnost srdce, způsobí zpomalení srdeční akce (bradykardie) až její úplnou zástavu.
Mezi nejčastější příčiny nízké hladiny draslíku v krvi patří:
- Užívání určitých druhů léků Diuretika (léky podporující tvorbu moči) mohou vést ke ztrátám draslíku v moči.
- Poruchy trávení
- Endokrinní poruchy (hormonální poruchy)
- Onemocnění ledvin.
- Nedostatečný příjem draslíku.
- Další příčiny.
Nedostatek/nadbytek draslíku
při metabolické acidóze (kdy je nadbytek H+ ukládán do buněk výměnou za K+), katabolických procesech, kdy dochází ke zvýšenému rozkladu intracelulárních proteinů, na nichž je K+ vázán (např. při extrémním hladovění), poškození buněk, inzulinové rezistenci nebo nedostatku inzulinu.
Které ovoce obsahuje nejvíc draslíku
Na draslík bohaté ovoce jsou sušené meruňky s 1160 mg na 100 g, rozinky s 744 mg na 100 g, sušené švestky s 732 mg na 100 g a goji s 1132 mg na 100 g.Jednou z hlavních příčin hypokalémie je užívání určitých léků, zejména diuretik, které podporují vylučování moči a zvyšují ztráty draslíku. Dále může dojít k poklesu hladiny draslíku v důsledku snížení hladiny krevního cukru, což je časté u pacientů s cukrovkou.Pro dostatek draslíku je nutná vyvážená strava, neboť tělo si tento minerál samo nevytvoří. Potraviny bohaté na draslík, jako jsou banány, brambory a špenát, jsou klíčové pro udržení optimálního krevního tlaku a rovnováhy tělesných tekutin.
Draslík v ovoci
Obsah draslíku v ovoci | ||
---|---|---|
(Vztaženo na 100 g ovoce) | Střední obsah (100-200 mg) | Velmi vysoký obsah (>300 mg) |
peckoviny | ||
exotické ovoce | grapefruit, liči, citron, mango | kaki, banány, marakuja, modré hrozny |
sušené ovoce | meruňky, banány, datle, švestky, rozinky |
Co nejíst při nadbytku draslíku : Velké množství draslíku obsahují brambory. Absolutně zakázány jsou pokrmy ze syrových brambor jako např. hranolky, pečené brambo- ry, vařené brambory ve slupce, bramborák či bramborový salát.
Co zvyšuje draslík v krvi : Inzulinem vyvolaný vstup glukózy do buňky vyvolá současný vstup K+ do buňky. Hromadění draslíku v krvi může být vyvoláno narušenou funkcí ledvin (například při selhání ledvin), neboť draslík je vylučován zejména ledvinami, či nedostatečnou hladinou mineralokortikoidů.
Kolik draslíku obsahuje jeden banán
Banán je asi nejznámějším zdrojem draslíku. Jeden banán střední velikosti dodá tělu asi 400 mg draslíku. Banány jsou bohaté i na vlákninu, nezralé banány obsahují škrob, který napomáhá udržovat vyrovnanou hladinu krevního cukru.
Obecně klinické příznaky závisí na rychlosti poklesu kalémie. Akutní pokles provází závažná symptomatologie, chronický deficit se snáší dobře. Kardiální příznaky: poruchy vedení a rytmu srdce. Na EKG nacházíme nízké, oploštělé až invertované vlny T, pozitivní vlny U, prodloužení QT úseku.