Před pár dny představil nástroj DNSCheck, který prověří DNS záznamy u vašich doménových jmen. Neváže se pouze na CZ domény, otestovat můžete jakékoliv jiné. Stačí zadat doménu (bez www), tj. například „zive.cz“.Řešení
- Terminál spustíte následujícím způsobem: Windows: Stiskněte klávesy Windows + R.
- Zadejte „ nslookup “.
- Pokud nechcete používat místní server DNS, zadejte „ server 8.8.8.8 “.
- Zkontrolujte následující záznamy: Záznam MX: Zadejte řetězec „ set type=MX “ a poté zadejte název domény.
Důrazně doporučujeme nastavit Google DNS i v nastavení DHCP serveru. Pokud si z nějakého důvodu nepřejete používat DNS servery společnosti Google (8.8.8.8 a 8.8.4.4), můžete využít některého z dalších poskytovatelů DNS. Např. Cloudflare DNS (1.1.1.1) nebo OpenDNS (208.67.222.222 a 208.67.220.220).
Jak je kazdy server v Internetu oznacen : Každý DNS server má ve své konfiguraci uvedeny IP adresy kořenových serverů (autoritativních serverů pro kořenovou doménu). Obrátí se tedy s dotazem na některý z nich. Kořenové servery mají autoritativní informace o kořenové doméně.
Jak zjistit doménu
Pokud hledáme majitele domény . CZ, podíváme se do centrálního registru českých domén na adrese www.nic.cz. Zde do vyhledávacího pole vložíme název domény (bez www), u níž chceme zjistit majitele. Zobrazí se nám výsledky vyhledávání v registru (WHOIS) a informace o doméně.
Jak zjistit jestli mám dynamickou IP adresu : Svou aktuální IP adresu můžete zjistit, když navštívíte stránku www.mojeip.cz. Pokud máte dynamickou IP adresu, bude se vaše IP adresa časem měnit. V případě pevné IP adresy zůstává stále stejná.
Stiskněte na klávesnici win+R a do zobrazeného textového pole zadejte cmd. Zobrazí se Vám černá příkazová řádka, kam napište ping mezera doména. Tedy například: ping eshopsystem.cz a stiskněte enter. Následně se Vám zobrazí IP adresa dané domény (serveru).
V pravém sloupci klikneme na název připojení. Zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Protokol IP verze 4 (TCP/IPv4) a zvolíme Vlastnosti. Označíme možnost Použít následující adresy serverů DNS a do aktivních polí Upřednostňovaný server DNS a Alternativní server DNS nyní vyplníme IP adresy vybraných serverů DNS.
Jak si nastavit dynamickou IP
Povolení DHCP nebo změna jiných nastavení protokolu TCP/IP
- Vyberte Start a pak vyberte Nastavení > Síť a internet .
- Proveďte jeden z těchto kroků:
- V části Přiřazení IP adresy vyberte Upravit.
- V části Upravit nastavení protokolu IP vyberte Automaticky (DHCP) nebo Ručně.
- Jakmile to dokončíte, vyberte Uložit.
Nameserver jinak také DNS (Domain Name Server) je základním pomocníkem při směrování domén. Na nameserveru jsou uloženy potřebné DNS záznamy (např. A záznam, CNAME, MX záznam atp.), díky kterým se na doméně zobrazí vybraná webová stránka, nebo zpráva dorazí ke správnému poskytovateli emailového řešení.DNS je zkratkou anglického slovního spojení Domain Name System a představuje protokol, který zajišťuje překlad názvů domén webových stránek z nepřehledné (číselné) podoby využívané stroji na tzv. „doménové jméno“ – tedy název, který vidíte v prohlížeči a který zadáváte, když chcete na stránku vstoupit.
Držitele českých domén lze zjistit v centrálním registru českých domén, který se nazývá CZNIC a je k dispozici na adrese nic.cz. Do vyhledávacího políčka si zadejte hledanou doménu a ve výsledku vyhledávání uvidíte kdo je držitel domény.
Jak ověřit doménu : Důležité:
- V nastavení registrace domény přejděte na uvedenou kontaktní e‐mailovou adresu registrující osoby.
- Otevřete ověřovací e-mail.
- Postupujte podle pokynů v ověřovacím e-mailu.
- Přihlaste se do služby Google Domains.
- Vyberte svou doménu.
- Klikněte na nabídku.
- V části Kontaktní údaje vyhledejte stav ověření.
Jak zjistit adresu serverů : Stiskněte na klávesnici win+R a do zobrazeného textového pole zadejte cmd. Zobrazí se Vám černá příkazová řádka, kam napište ping mezera doména. Tedy například: ping eshopsystem.cz a stiskněte enter. Následně se Vám zobrazí IP adresa dané domény (serveru).
Jak zjistit adresu DHCP serverů
Jak zjistíš, že je tvoje adresa přidělena ze serveru DHCP, nebo nastavena ručně V příkazovém řádku zadej příkaz ipconfig /all a stiskni Enter. Jak nastavit adaptéry počítače v systému Windows najdete v sekci "Poradna" –> "Tech PC a NB".
Pro Windows:
- Windows 11.
- Klikněte na [Síť a Internet] – [Centrum síťových připojení a sdílení] – [Změnit nastavení adaptéru].
- Klikněte na možnost připojení k místní drátové síti nebo bezdrátové síti a pak v zobrazeném dialogovém okně klikněte na [Podrobnosti].
- Zkontrolujte adresu IP a masku podsítě.
Pro zjištění nastavení proxy serveru v operačním systému stiskněte klávesy Windows + I, a dále klikněte na Síť a internet > Proxy server. Tímto způsobem není možné získat autentifikační údaje (uživatelské jméno a heslo). Pokud jsou pro přístup k proxy serveru vyžadovány, musíte je zadat ručně.
Co je DNS 88 88 : 8.8.8.8 je rekurzivní DNS provozovaný společností Google. Pokud tuto konfiguraci nakonfigurujete, budou vaše dotazy DNS směřovat na server DNS Google, nikoli na server DNS poskytovaný poskytovatelem služeb Internetu.