Jak zjistit jestli mám vší?
Příznaky toho, že máme vši, jsou: svědění pokožky hlavy a nutkání ji drbat, drobné škrábance na pokožce hlavy, poruchy koncentrace (neklid, nervozita), poruchy spánku, zvětšené mízní uzliny (vzácněji).Jsou-li hnidy těsně u hlavy, je napadení vší hlavovou čerstvé. Veš dětská se šíří hlavně přímým stykem, zejména v kolektivech, jako je rodina, předškolní a školní kolektivy, ubytovny a pod. V menší míře pak prostřednictvím různých předmětů (hřebenů, kartáčů na vlasy, pokrývek hlavy, ložního prádla).Prvním a obvykle jediným příznakem zavšivení je svědění hlavy. Když se dítě začne ve vlasech drbat víc, než je obvyklé, zbystřete a hlavičku raději zkontrolujte. Je snazší zlikvidovat pár vší, než pak celou armádu. Také můžete při pedikuloze zaznamenat pokousaný – podrážděný – zarudlý krk.

Jak rychle se projevi vši : Inkubační doba, tedy doba od prvního výskytu vší v hlavě až po vylíhnutí vajíček tak činí přibližně 2 týdny, přičemž svědění od sající vši se může projevit téměř okamžitě po nákaze (veš potřebuje potravu – krev).

Jak dlouho žijí vši mimo vlasy

Možný ovšem je přenos na různých tkaninách – čepice, ručníky, ložní prádlo, kde se drápky snadno zachytí. Mimo hostitele ale veš nevydrží žít příliš dlouho. Umírá zhruba do 24 hodin po posledním sání. Navíc se v řádu několika hodin vyčerpá, dehydratuje a ztrácí schopnost lézt.

Co zabírá na vši : Používejte šampon na vši a speciální kovový hřeben na vši. I když by šampony měly působit na všechna stádia vší, ty mohou být proti některým z nich imunní. Rozhodně doporučujeme opakovat aplikaci šamponu po 7-10 dnech, abyste zahubili i nově vylíhlé vši z hnid. O něco účinnější pak bývají spreje a oleje proti vším.

Mít vši neznamená, že jste špindíra. I ten, kdo na sebe perfektně dbá, je může chytit, dokonce se jim prý v umyté hlavě líbí víc, protože v mastné jim to klouže. A u koho se najdou nejčastěji „Děti předškolního a školního věku a nejvíc po prázdninách, kdy se vrací do kolektivu.

Používejte šampon na vši a speciální kovový hřeben na vši. I když by šampony měly působit na všechna stádia vší, ty mohou být proti některým z nich imunní. Rozhodně doporučujeme opakovat aplikaci šamponu po 7-10 dnech, abyste zahubili i nově vylíhlé vši z hnid. O něco účinnější pak bývají spreje a oleje proti vším.

Jak dostat vši z dlouhych vlasů

Možnosti, jak by bylo ideální se zbavit vší je hned několik a lze je rozdělit do tří takových pomyslných celků. Tou první je mechanické odstranění, což znamená hustý hřeben a hlavně trpělivost. Tou druhou je udušení působením nějakého oleje a tou třetí je použití insekticidu.Tajit tuto skutečnost se opravdu nevyplácí. Aby byla nákaza bezpečně zažehnána, musí být vši a hnidy zlikvidovány u všech dětí (a samozřejmě dalších členů rodiny). Dítě nakažené pedikulózou samozřejmě nesmí chodit do školy a po odstranění vší je třeba hlavu kontrolovat ještě nejméně tři týdny.Účinnou prevencí proti napadení vší by měl být šampon s přídavkem tea trea oleje nebo samotný olej. Jeho silné aroma totiž odpuzuje vši. Podle našich babiček je ideálním způsobem, jak zahubit vši, polít si hlavu pořádně silnou slivovicí, zabalit a nechat několik hodin působit.

Jak jsme již uvedli na začátku, panika není na místě. Nemusíte hned všechno oblečení spálit nebo hodit do pračky na 90°C. Stačí dát někde stranou a po 24 hodinách jsou vši bez jídla již mrtvé. Neznamená to ovšem, že není třeba zavést určitá režimová opatření.

Co opravdu funguje na vši : Na vlasy aplikujeme libovolný olej a to za studena, tak, jak ho vyndáme ze špajzu. Samozřejmě olivový olej vám hlavu možná i vyživí, my ale používáme klasický stolní, princip fungování je stejný. Jak jste už asi pochopili, použití oleje spočívá v tom, že vši se po jeho aplikaci ve vlasech udusí.