Jak se OCD diagnostikuje OCD musí diagnostikovat zkušený odborník v oblasti duševního zdraví. Obecně budou s pacientem hovořit o jeho obsesích a kompulzích, o tom, jak často se vyskytují, o dopadu na každodenní aktivity této osoby a celkovou kvalitu a radost ze života.Na vzniku této duševní poruchy se pravděpodobně podílejí jak neurobiologické faktory, tak prožitky z dřívějška. K předpokládaným neurobiologickým příčinám patří například nerovnováha neurotransmiterů v mozku, genetické faktory nebo změny ve funkci mozku.Obsedantně-kompulzivní porucha postihuje v určité fázi života přibližně 2,3 % lidí, zatímco ročně je to přibližně 1,2 %. První příznaky se objevují před 20. rokem života. OCD se objevuje ve stejné míře u mužů i u žen a vyskytuje se celosvětově.
Co se deje v mozku při OCD : Myšlenky, představy, nutkavé jevy, popudy k jednání, které jsou vtíravé, automatické, nekontrolovatelné a ovládají mysl pacienta. Pacient se snaží na ně nemyslet, zbavit se jich či nějak vyřešit. Pacient je shledává jako zneklidňující a nechtěné, může také sám cítit, že nějak nedávají smysl.
Jak poznat že jsem psychicky nemocný
Napoví vám následující výčet příznaků, které mohou být důvodem k návštěvě odborníka.
- Potíže se spánkem.
- Snížený zájem o věci, které vás dříve bavily.
- Všechno vás rozčiluje.
- Jste zaplaveni hanbou a pocity viny.
- Vaše chutě se výrazně změnily.
- Pociťujete nadměrnou únavu.
- Neschopnost se soustředit.
Jak dlouho trvá OCD : U nás v průměru trvá 7–15 let od počátku příznaků OCD do doby, než se trpící odhodlá léčit. To většinou znamená, že přichází, až když příznaky již značně blokují jeho normální život, svazují ho v zaměstnání i v rodi- ně.
Život člověka s OCD neovlivňují jen kompulze, ale i předcházení kontaktu se spouštěči. Protože je nemoc velmi vysilující, snaží se nemocný dříve či později chránit se před obsesemi tím, že se spouštěčům snaží úplně vyhnout. Toto vyhýbavé chování ho z jeho pohledu chrání, prakticky ho však udržuje v nemoci.
Obsesí rozumíme nechtěné, vtíravé, opakující se myšlenky, které se znovu a znovu vnucují do mysli člověka. Přesto, že se nejčastěji skloňuje slovní spojení obsedantní myšlenky, mohou to být také různé představy, obrazy nebo přesvědčení. Objevují se proti vlastní vůli.
Jak zastavit OCD
Základními dvěma postupy v léčbě OCD je kognitivně behaviorální terapie (KBT) a léčba inhibitory vychytávání serotoninu (SRI). U vět- šiny pacientů dojde při použití jedné z těchto intervencí nebo na jejich kombinaci ke zmírnění potíží, ale u 40–60 % pacientů přetrvávají rezi- duální, zneschopňující příznaky (1).Pojďme se nyní podívat na sedm potravin, které vašemu mozku škodí nejvíce.
- Sladké nápoje.
- Rafinované sacharidy.
- Potraviny s vysokým obsahem trans tuků
- Vysoce zpracované potraviny.
- Aspartam.
- Alkohol.
- Ryby s vysokým obsahem rtuti.
Psychický kolaps je stav, pro který je typická zvýšená únava, podrážděnost, problémy se spánkem, ale i deprese, apatie a frustrace. Příznaky psychického kolapsu se vyplatí nepodceňovat a začít je včas řešit.
Duševní nemoc či porucha se u dětí i dospělých projevuje problémy v oblasti nálad a emocí, v oblasti myšlení, pozornosti a paměti a také v chování, sebekontrole. Tyto potíže se často kombinují, komplikují či přímo znemožňují zapojení nemocného do běžného života a přinášejí pocit utrpení pro něho samotného.
Jak vzniká obsese : Obsese (z lat. ob-sessio, posedlost) je v psychologii označení pro vtíravé (obsedantní) myšlenky, nápady, nebo nutkání k jednání. Může se objevit po celé řadě „spouštěcích podnětů“, např.: při podání ruky s cizí osobou, po zamčení bytu apod.
Co spouští depresi : Jaké jsou příčiny deprese Příčiny deprese nejsou doposud uspokojivě objasněny. Známe pouze některé rizikové faktory, které se na vzniku depresí mohou podílet. Patří zde např.: biologická zátěž (porod, léčba steroidy), genetické dispozice, psychologická zátěž (ztráta zaměstnání, partnera) nebo určité vývojové momenty.
Jak vypustit myšlenky z hlavy
Pět způsobů, jak zastavit černé myšlenky a dostat je z hlavy
- Mluvte o svých problémech. Většina lidí se negativním myšlenkám brání tak, že se snaží na ně nemyslet, nemluvit o nich, nerozebírat je.
- Sepište své negativní myšlenky.
- Soustřeďte se na to dobré
- Rozptylte se něčím.
- Praktikujte „mindfulness“
Nejúčinnější jsou dva základní přístupy – farmakoterapie a tzv. kognitivně-behaviorální léčba. Jisté puntíčkářství člověka trpícího nutkavými myšlenkami, opakované kontrolování vlastní činnosti a perfekcionalismus do určitého okamžiku vedou k pozitivnímu ocenění ze strany bezprostředního okolí.U nás v průměru trvá 7–15 let od počátku příznaků OCD do doby, než se trpící odhodlá léčit. To většinou znamená, že přichází, až když příznaky již značně blokují jeho normální život, svazují ho v zaměstnání i v rodi- ně.
Jak se projevuje poškození mozku : Poranění se může projevit pouze snížením dosavadních schopností, jako například řešení problémů, poruchami pozornosti, poruchami paměti, nespavostí. Tyto mírné změny jsou zpočátku nejasné a postižení lidé si jich nemusí být vědomi. Problémy se projeví většinou až v domácím prostředí a po návratu do práce.