Ve Správci úloh klikněte vespod na „Více informací“ a pak otevřete záložku „Výkon“. Uvidíte tu výpis informací o procesoru, paměti RAM, diskových jednotek, síťových připojení a grafických karet. Konkrétní vlastnosti komponent a jejich aktivita se zobrazí po té, co na ně kliknete., do vyhledávacího pole zadejte Počítač, klikněte pravým tlačítkem na Počítač a pak vyberte Vlastnosti. V části Edice Windows uvidíte verzi a edici Windows spuštěnou na vašem zařízení.V nabídce Start zadejte příkaz „regedit“. Otevře se okno „Editor registru“. Vyhledejte v něm klíč „HKEY_LOCAL_MACHINEHardwareDescriptionSystemBIOS“. V pravé části okna se pak zobrazí název výrobce základní desky, sériové číslo, verze BIOS a další užitečné informace o počítači.
Jak poznat vadnou desku : Zkontrolujte napájecí zdroj a všimněte si, zda po jeho připojení svítí dioda Power LED. Pokud ne, zaměřte se na napájecí konektory pro základní desku. Zda jsou správně zasunuty a mají dobrou polarizaci. Tím vyloučíte vadnou desku.
Jak zjistit systémové požadavky
Pokud ve webové služby nemáte důvěru, můžete hardwarovou konfiguraci zjistit i jinou cestou, a to přes »Systémové informace«. Zjistíte je tak, že stisknete kombinaci kláves [Windows] + [R]. Do řádku Otevřít napište příkaz »msinfo32«, a systém Windows zobrazí všechny důležité technické parametry vašeho počítače.
Jak zjistit informace o grafické kartě : Pokud chcete zjistit, jestli používáte základní grafický adaptér Microsoft, vyberte tlačítko Start a do vyhledávacího pole vedle tlačítka Start zadejte dxdiag.exe. V seznamu výsledků zvolte dxdiag.exe a pak na kartě Zobrazení v části Zařízení se podívejte na hodnotu Název.
Stačí stisknout kombinaci [Windows] + [R] a zadat příkaz »cmd«. Otevře se okno příkazového řádku systému Windows. Do příkazového řádku zadejte příkaz »wmic baseboard get product, manufacturer, version, serialnumber« a stiskněte klávesu [Enter].
Stisknutím kombinace kláves CTRL + SHIFT + ESC otevřete Správce úloh. Vyberte kartu výkon a podívejte se, kolik jader a logických procesorů váš počítač používá.
Jak zjistit co mám za procesor
Vyberte Start a Nastavení . Vyberte Systém a vpravo najděte Procesor .Hlavní funkcí základní desky je propojit jednotlivé komponenty do fungujícího celku a poskytnout jim stabilní elektrické napájení.Malý test na zjištění zda je Váš zdroj v PC v pořádku. Jednoduše překlenete na konektoru, který se zapojuje do základní desky – zelený a černý drát. Zapojíte zdroj do klasické sítě. Pokud se rozběhne ventilátor měl by být váš zdroj v pořádku.
Typická základní deska umožňuje zapojení procesoru a operační paměti. Další komponenty (např. grafické karty, zvukové karty, pevné disky, mechaniky) se připojují pomocí rozšiřujících slotů nebo kabelů, které se zastrkávají do příslušných konektorů.
Jak zjistit systémové informace : V nabídce Start najděte v seznamu všech programů složku „Nástroje pro správu“ a v ní položku „Systémové informace“, na níž klikněte. Do vyhledávání ve Windows zadejte výraz „Systémové informace“.
Jak otestovat grafickou kartu : K tomu můžete použít bezplatný nástroj Furmark, který si stáhnete z internetu. Po nainstalování a spuštění tohoto programu klikněte na »Burn-in benchmark 1920 x 1080 15 min« Tím se spustí 15minutový zátěžový test, který vaši grafickou kartu dostane do stavu, kdy už se případné problémy projeví.
Jak zjistit informace o základní desce
Informace o základní desce pomocí příkazového řádku
- přes Hledání ve Windows vyhledají Příkazový řádek, na který kliknou pravým myšítkem a z voleb vyberou Spustit jako správce;
- zadají příkaz wmic baseboard get Manufacturer, Model, Name, PartNumber, serialnumber.
Stisknutím kombinace kláves CTRL + SHIFT + ESC otevřete Správce úloh. Vyberte kartu výkon a podívejte se, kolik jader a logických procesorů váš počítač používá.Počet jader a vláken
Náročnější uživatelé včetně hráčů by měli sáhnout po procesoru s alespoň čtyřmi jádry. Více jader již pak dokáže využít pouze úzké spektrum programů, zejména u serverových či renderovacích procesorů má ale šest, osm a více jader své opodstatnění.
Jaké jsou typy základních desek : Existuje několik typů, např.:
- ATX – 305 × 244 mm – standard vytvořen firmou Intel v roce 1995.
- microATX – zmenšená verze ATX.
- E-ATX – prodloužená verze ATX (305 × 330 mm).
- PC/XT – vytvořen firmou IBM.
- AT form factor (Advanced Technology) – vytvořen firmou IBM.
- Baby AT – zmenšená varianta AT.