Zelí necháme okapat, můžeme pokrájet a přidáme do hrnce. Povaříme, osolíme, opepříme, přidáme 0,4 litru mléka s rozmíchanou moukou (máme -li, nahradíme Hraškou) a necháme zhoustnout. Až zhoustne, přidáme na zjemnění 3 lžíce bílého jogurtu a dle chuti dochutíme. Možno přidat i lžíci cukru pro ty, co nemají rádi kyselé.Přisypeme drcený kmín, mletou papriku (můžeme zkusit i špetku pálivé), zahustíme hladkou moukou a připravíme růžovou jíšku. Jíšku zalijeme studeným kuřecím vývarem nebo vodou a důkladně prošleháme metličkou, aby se jíška lépe rozpustila.Postup přípravy
Zelí překrájíme. Nakrájené brambory dáme samostatně vařit s kmínem. Překrájené zelí také odděleně s bobkovým listem a pepřem. Zelí vaříme asi 30 minut.
Jak osladit zelňačku : Vmíchejte do polévky a další 2 minuty vařte na mírném stupni, aby se prohřálo. Pak oslaďte medem a zjemněte zakysanou smetanou nebo crème fraîche. Podle chuti osolte. Polévku podávejte s čerstvým chlebem.
Jaká Smetana se dává do zelňačky
33% smetanu dávám jak do Zelnacky, tak třeba segedinu, na paprice, svickove,…
Co se dává do zelňačky : Suroviny
- bílé kysané zelí 1/2 kg.
- klobása 2 ks.
- cibule (velká) 1 ks.
- sladká paprika 1–2 lžíce.
- bobkový list 2 ks.
- nové koření 5 kuliček.
- drcený kmín 1/2 lžičky.
- čerstvě namletý pepř
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň.
Místo mouky se používá brambor. Dost často najdete v receptech bramboru syrovou, která se nastrouhá najemno a chvíli dusí společně se zelím, ale mnohem lepší a chutnější zelí vznikne, když ho zahustíte bramborou sice nastrouhanou, ale ještě předtím uvařenou.
Jaké koření se dává do zelňačky
Zelí dejte do tlustostěnného hrnce a přidejte celé koření. Bobkový list, tymián, nové koření a pepř vložte do kousku gázy nebo do sítka na koření. Snadno je pak opět vyjmete. Zalijte zelí vývarem a nechte je v něm pomalu dusit asi 30 minut.Příliš kyselou chuť odstraníte použitím malého množství krystalového cukru. Můžete také maskovat „kyselost“ pomocí takové pikantní zeleniny, jako je cibule.Jedním z nejsnadnějších způsobů, čím nahradit smetanu v omáčce a polévce je kombinace mléka a másla. Máslo dodá mléku extra tuk, a tak se vzniklá konzistence podobá smetaně. Na 200 ml mléka budete potřebovat 50 až 80 g másla. Máslo můžete rozpustit, vlít do vlažného mléka a míchat, dokud se směs nespojí.
Brambory, vločky i ovoce
Zelňačku, fazolačku a jiné vydatné polévky můžete zahustit místo obvyklé jíšky například najemno či nahrubo nastrouhanými bramborami. Stejně fungují brambory i při zahušťování sekané, které dodají hutnost i šťavnatost zároveň. Ostatně, i klasické bramboráky se dají připravit zcela bez mouky.
Co pouzit na Zahusteni místo mouky : Jak zahustit omáčku bez mouky: Znáte tyto chytré triky našich
- Brambory. Stará dobrá klasika.
- Škrob kuzu. Do asijských jídel se často používá kukuřičný nebo bramborový škrob.
- Obiloviny. Omáčku skvěle zahustí obiloviny, jako jsou jáhly, quinoa nebo ovesné vločky.
- Psyllium.
- Více zeleniny.
Čím se zahušťuje zelí : Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.
Jak zahustit zelí bez cibule
Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme.
Kvašení zelí trvá zhruba měsíc. Později ho dejte do chladu. Čas od času kontrolujte, jestli je ve žlábku voda a jestli je zelí v tekutině. Pokud je potřeba, na obě místa můžete dolít převařenou, vychladlou a trochu osolenou vodu.Užívat můžete i samotnou šťávu z kysaného zelí. Její chuť můžete zjemnit přidáním medu v poměru jedna ku jedné a zředit libovolným množstvím vody nebo mrkvové šťávy.
Jak zjemnit kyselost : Máme pro vás hned tři rady, jak omáčku snadno napravit.
- Přidáme do omáčky na špičku nože jedlou sodu, která je zásaditá a kyselou chuť mírně srazí.
- Omáčku zjemníme mlékem, smetanou nebo trochou sladkého kondenzovaného mléka.
- Kyselost neutralizuje i cukr, takže podle chuti můžeme omáčku přisladit.