10. listopadu 2021, PrahaMiroslav Žbirka / Úmrtí
Miroslav „Meky“ Žbirka (21. října 1952 Bratislava – 10. listopadu 2021 Praha) byl slovenský hudebník, jeden z nejpopulárnějších zpěváků Československa 80.Miro Žbirka zemřel na zápal plic. Podceňovanou nemoc, která stále zabíjí Zápal plic má mezi lidmi pověst choroby, kterou není třeba brát příliš vážně, protože se dá snadno vyléčit.Zpěvák Miro "Meky" Žbirka (†69) podlehl opakovanému zápalu plic. Poprvé se problémy vážněji přihlásily před čtyřmi lety. Tehdy Žbirka zkolaboval v Londýně! Na začátku roku 2017 Žbirku skolil zápal plic v Londýně, a dokonce se bál, že ho nepřežije.
Kde má hrob Miro Zbirka : Olšanské hřbitovy, PrahaMiroslav Žbirka / Místo pohřbení
Čeština: Hrob zpěváka Miroslava Žbirky v Praze na Olšanských hřbitovech. Pozice hrobu: část IV, oddělení 11, hrob na obvodu oddělení 11 hned u hlavní cesty těsně u velkého rozcestí. 50° 04′ 43,47″ s. š., 14° 27′ 45,79″ v. d.
Kde žije Miro Žbirka
Legendární zpěvák Miroslav "Meky"Žbirka (1952-2021) žil v Praze 10 -Strašnicích v Žernovské ulici na Sídlišti Skalka.
Jak se umírá na zápal plic : Neléčený zápal plic způsobený bakteriemi může vést až k úmrtí, zejména u lidí s rozedmou plic či s jinými chronickými chorobami. Infekce se může rozšířit z plic do celého těla. Zápal plic mohou vyvolat i viry – v tomto případě jsou antibiotika neúčinná, většině nemocných prospěje klid na lůžku a domácí péče.
V obecné rovině se ceny pohybují v těchto rozmezích: Jednoduchý hrob: 5 000 – 15 000 Kč Rodinný hrob: 15 000 – 50 000 Kč Kolumbárium (urnový hrob): 4 000 – 12 000 Kč
Pronájem je úměrný velikosti místa a závisí na kategorii hřbitova. U urnového hrobu činí poplatky přibližně 3200 korun za 10 let, u rakvového hrobu je to pak 6 až 7 tisíc. Náhrobků k pronájmu, tedy těch, kam je možné uložit i ostatky, je momentálně v nabídce asi pětatřicet. U nich je už rovnou uvedena i cena.
Jak se pozná když člověk umírá
pacient není schopen perorálního příjmu tekutin a stravy, nabízené tekutiny většinou odmítá, má problémy s polykáním. změny stavu vědomí – obluzenost, somnolence/sopor/koma, někdy agitovanost a neklid. pokles krevního tlaku, puls obtížně hmatný, často tachykardie s arytmiemi.Zápal plic je nakažlivý – jedná se o infekční onemocnění. Infekce se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo dotykem. Míra nakažlivosti závisí na tom, v jaké fázi se nemoc zrovna nachází. Nejvyšší je v období kašle – pokud navíc pacient vykašlává hleny, nakažlivost stoupá.Pokud nájemce z nějakého důvodu nezaplatí, běží ochranná doba jednoho roku, než lze hrobové místo znovu pronajmout,“ říká mluvčí SPH: „Dále se nesmí po dobu tří let manipulovat s náhrobkem, u podzemních a kaplových hrobek dokonce deset. Na hrobových místech a veřejných vývěskách po tuto dobu visí upozornění.
Tlecí doba, tedy interval, kdy hrob nesmí být otevřen, je zhruba 10 let. To však závisí na pravidlech daného hřbitova, který tuto dobu určuje na základě vlastního geologického průzkumu. V případě, že je potřeba otevřít hrob dříve, požádá pohřební služba o povolení příslušnou hygienickou stanici, která stanoví pravidla.
Kolik stojí uložení urny do hrobu :
Název činnosti | jednotka | Cena bez DPH |
---|---|---|
Urovnání a doplnění zeminy, odklízení věnců a květin | úkon | 775 Kč |
Uložení urny | úkon | 446 Kč |
Uložení popelu do společného pohřebiště | úkon | 805 Kč |
Vyjmutí urny | úkon | 446 Kč |
Kolik stojí Urnové místo : U běžných urnových hrobů lze počítat zpravidla s částkou od 40 tisíc Kč, klasický hrob (rám, krycí deska, pomník) se zpravidla pohybuje od 70-80 tisíc Kč. Náklady na zřízení hrobky zpravidla přesahují 150 tisíc Kč.
Jak vypadá umírající člověk
Umírající člověk má stále méně tělesné energie. Stahuje se z vnějšího světa, více spí nebo hodně odpočívá. Ztrácí zájem o knihy, noviny a televizi nebo jiné věci a aktivity, které měl rád. Často dokonce nestojí už ani o lidi, které dříve vyhledával a s nimiž mu bylo dobře, a někdy chce zůstat úplně sám.
Příznaky blížící se smrti, které mohou, ale nemusejí nastat:
- Oči jsou otevřené nebo polootevřené, ale ve skutečnosti se nedívají.
- Chladnoucí ruce a nohy nebo naopak horečka.
- Ústa jsou otevřená.
- Spodní strana těla, nohy, kolena a ruce se tmavěji zbarvují.
- Puls slábne.
- Mění se frekvence a hloubka dechu.
Zápal plic je nakažlivý – jedná se o infekční onemocnění. Infekce se šíří vzduchem (kapénková infekce) nebo dotykem. Míra nakažlivosti závisí na tom, v jaké fázi se nemoc zrovna nachází. Nejvyšší je v období kašle – pokud navíc pacient vykašlává hleny, nakažlivost stoupá.
Jak poznam že mám zápal plic : Jak poznat zápal plic
- Kašel, suchý dráždivý, později s produkcí hlenu.
- Bolestivé dýchání (zejména při hlubokém dýchání)
- Bolest na hrudi při kašli.
- Únava.
- Horečka.
- Pocení, zimnice, snížení tělesné teploty (u starších 65 let, kojenců nebo u osob se sníženou imunitou)
- Zmatenost (u starších 65 let)
- Nevolnost, zvracení, průjem.