Jak zemřel Emil Holub?
Holický rodák doktor medicíny Emil Holub (1847 – 1902) je symbolem českého cestovatelství, na výpravách v Africe strávil 11 let. Jeho muzeum ve městě vzniklo v roce 1966, základem mu byly rozsáhlé sbírky a předměty z pozůstalosti, které mu věnovala Holubova manželka Růžena.Emil Holub (7. října 1847 Holice – 21. února 1902 Vídeň) procestoval jižní Afriku, zasloužil se o zpřesnění map a o objev skalních maleb Sanů (Křováků). Doktor Holub byl člověk vzdělaný, pracovitý, s obrovskými ideály.Emil Holub se během svého první ho pobytu v Africe ( 1872 – 1879 ) usadil v městečku Dutoitspan, kde provozoval soukromou praxi. Za skromným příbytkem a zároveň ordinací byl malý dvorek, na kterém měl svou soukromou ZOO.

Jak cestoval Emil Holub : Cesty do Afriky

V roce 1872 odjel Emil Holub na první cestu do Afriky, v níž pobyl sedm let a podnikl tři výpravy do vnitrozemí. Došel až k Viktoriiným vodopádům, jejichž mapu jako první zakreslil. Nashromáždil okolo 30 000 sbírkových předmětů.

Kolik váží holub

Třída Ptáci (Aves)
Biotop
Potrava semena (především semena, též zelené krmení a speciální směsi)
Rozměry váha 115–995 g
Rozmnožování Samice snáší obvykle dvě vejce, inkubace trvá 14–18 dní.

Kolik měří holub : Průměrná délka těla divokého holuba skalního je 33 cm a hmotnost 300 g. U holuba domácího se značně liší tělesné proporce, hmotnost i vzhled. Plemen holubů chovaných na celém světě je více než 1000.

Hnízdo staví samice z větviček, které donese samec. O vejce se starají oba rodiče. Doba líhnutí je 15 – 17 dní. Nejstarší holub se dožil 16 let a 4 měsíce.

Průměrná délka těla divokého holuba skalního je 33 cm a hmotnost 300 g. U holuba domácího se značně liší tělesné proporce, hmotnost i vzhled. Plemen holubů chovaných na celém světě je více než 1000.

Kde bydlí holuby

Holub domácí je společenský, žije v hejnech a hnízdí v koloniích. Kolonii ovládá několik nejsilnějších samců. Je výborný letec. Holubi bývají chováni v holubníku, hnízdí ale i na tvrdém povrchu (na půdách, balkonech, na okenních římsách, pod mosty atd.).Holubice snáší první vejce za 6-8 dní po spáření, někdy i 10 dní. Druhé vejce snese třetí den. Některé páry nasedají ihned po snesení prvního vejce, jiné na prvním vejci pouze stojí a po snesení druhého vejce nasednou. Holubice sedí na vejcích 17 hodin denně, od 10 hodin ranní do 3 hodin odpolední.Rodiče je proto krmí tvarohovitou hmotou bohatou na bílkoviny, která se jim tvoří ve voleti. Holubi také pijí jinak než většina ostatních ptáků – ponoří zobák do vody a sají, zatímco většina ptáků vodu nabere, zvedne hlavu a nechá ji stékat do krku.

Samice holuba klade 2 bílá vejce v dosti nepevném hnízdě a mládě se líhne po 17 dnech po nakladení druhého vejce. Vylétají po 14 týdnech a dospívají asi za 5 měsíců.

Jak dlouho žijou holuby : Holubi bývají chováni v holubníku. Tvoří páry. Při sezení na vejcích a v péči o mláďata se oba holubi pravidelně střídají. Mláďata se líhnou za 17 až 18 dní od snesení vajec.

Co nesmí holubi : Dle našich praktických zkušeností lze konstatovat, že holubi nezanechávají zbytky potravy, kterou by byla ulice nebo jiné veřejné prostranství znečištěno.

Jaké nemoci přenáší holubi

Městské populace holubů se tak významně podílejí na přenosu některých zoonóz, k nejčastějším patří ornitóza, aviární tuberkulóza či salmonelóza. Holubi jsou rovněž častými hostiteli viru klíšťové encefalitidy. Z prvoků jsou holubi nejčastěji nakaženi trichomonádami a toxoplasmózou.

V létě a na podzim je tvořena především obilím a v menší míře i luštěninami, semeny a plody různých dřevin (třešněmi, žaludy), také semeny plevelů. Ojediněle požírá i malé měkkýše (patrně kvůli obsahu vápníku v ulitách), žížaly a hmyz. Ve městech se živí také chlebem a jiným pečivem.Leptospiróza (jinak také „krysí žloutenka“) je onemocnění, které je způsobeno bakterií rodu Leptospira. Bakterie má spirálovitý tvar a patří mezi patogenní spirochéty (stejně jako např. Borrelia). Přenašečem je nakažené zvíře – často myši, potkani, někdy skot, vepři, psi – které vylučuje bakterie močí.

Jak smrdí mrtvá myš : Silný zápach – Myši močí často a jejich moč má silný zápach připomínající čpavek.