Jaké zelí k huse?
Ke svatomartinské huse se nejčastěji podává červené zelí připravené na sádle a dochucené kořením, červeným vínem nebo octem, cukrem a případně i brusinkami. Recept najdete ZDE. Připravit si samozřejmě můžete i bílé zelí, opět na sádle (ideálně husím) a s cibulkou.Zelí: Cibuli nakrájejte a zpěňte na sádle. Jakmile zesklovatí, přidejte nakrouhané zelí a několik minut ho za občasného míchání restujte. Pak ho podlijte vínem (ideálně stejným, jaké jste použili i při pečení husy) a ochuťte solí, pepřem, skořicí, zázvorem, cukrem a jablečným octem.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.

Jakou přílohu k huse : Když husa, tak se zelím!

Jakmile se v kuchyni rozvoní svatomartinská pečínka, můžete si být jisti, že na talíři přistanou i houskové, bramborové či chlupaté knedlíky – klasika, která nezklame. Jako příloha se hodí také lokše, bramborové placky oblíbené především na jižní Moravě a západním Slovensku.

Jak Nakrouhat zelí najemno

Zelí můžete také nakrájet na struhadle (vhodné bude postavit struhadlo do velké misky, aby zelí padalo rovnou dovnitř) nebo v kuchyňském robotu. Do robotu dávejte menší kusy zelí, nejlépe čtvrtky, aby se nůž nezasekl.

Jak zahustit bílé zelí : Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Poprášení moukou: Nejjednodušší způsob zahuštění spočívá v poprášení moukou, když už se dušení zelí blíží ke konci. Žádná jíška, žádná zápražka, žádné dlouhé prováření. Tohle je těch slibovaných pět vteřin, víc není potřeba. Přes malý cedníček obdaříte měkké zelí lehkým popraškem hladké mouky.

Vyzkoušejte tradiční vejmrdu, domácí jablečný ocet, jablečný čaj, křížaly nebo povidla z jablíček a udělejte si zásobu na zimu!

  1. Křížaly.
  2. Jablečný mošt.
  3. Jablečná přesnídávka (pyré)
  4. Jablečný kompot.
  5. Jablečné dezerty, koláče a další dobroty.
  6. Jablečný ocet.
  7. Jablečný čaj.
  8. Jablečná nádivka do moučníků

Co léčí jablko

Jablko obsahuje asi 85% vody, ovocné cukry, draslík, v menším množství fosfor, hořčík, železo, provitamin A, vitaminy skupiny B, menší množství vitaminu C. Napomáhají trávení a regulují kyselost žaludku, proto jsou užitečná při překyselení, žaludečních vředech a jaterních potížích.Co k huse pít Sommeliér Marek Babisz, hlavní sommeliér Národního vinařského centra​, doporučuje: „Svatomartinské víno a tradiční pečená husa se zelím je kombinace, bez které bychom si už listopad snad neuměli představit. Husa má výrazné tučnější maso, které ke knedlíkům servírujeme s bohatým výpekem.Husu pečte pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Připravte si odpovídající pekáč, troubu rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přes noc přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám (poklop neodkrývejte a v žádném případě maso nepropichujte).

Pozdní a polopozdní zelí je nejlepší pro kvašení a další způsoby nakládání, oproti ranému zelí, které s je ideální k okamžité konzumaci nebo ke krátkodobému naložení, například jako pickles, tedy se solí. Odrůda hlávkového zelí Pavlo F1 je vhodná především ke krouhání, lze ji použít i pro přímý konzum a skladování.

Kolik cibule do zelí : Připravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.

Jakou moukou se zahušťuje zelí : Kyselost regulujeme přiléváním láku ze zelí. Nakonec dochutíme cukrem, případně solí, a kdo má rád, i pepřem. Bramboru oloupeme, nastrouháme najemno a vmícháme do zelí (nebo zahustíme lžící polohrubé mouky) a necháme ještě provařit. Zelí můžeme podávat posypané osmaženou cibulí nebo škvarečky slaniny.

Jak zahustit zelí bez cibule

Bramboru oloupeme a nastrouháme na jemném struhadle, přidáme mouku a promícháme. Touto směsí zahustíme zelí a ještě chvíli dusíme.

Vyzkoušejte tyto naše osvědčené dezerty s jablíčky:

  1. jablečný závin (štrůdl)
  2. jablečná buchta s mrkví a ořechy.
  3. bezlepkový letní jablečný dort.
  4. pudinkový řez s jablíčky.
  5. jablkový nanuk.
  6. jablečný pohár.
  7. jablko-hruškový pudink.
  8. nepečený jablečno-pudinkový dort.

Jablka nakrájíme na na čtvrtky, zbavíme jadřinců a poté nakrájíme na plátky silné asi půl centimetru. Nakrájená jablka zakápneme citrónem, aby nehnědla. Jablečné plátky podle fantazie naskládáme do misky, zakápneme bílým jogurtem nebo zakysanou smetanou, zasypeme ořechy a přelejeme javorovým sirupem nebo medem.

Proč nejíst jablko večer : Pozor na ovoce

Je přece zdravé. Ano, to je sice pravda, ovoce je zdravé a sníst jedno jablko před spaním vám neuškodí. Pokud si však dáte velkou porci ovoce na noc, pro vaše tělo to dobré není. Obsahuje totiž příliš velké množství cukru, které může způsobit nadýmání v případě, že již nemáte žádný pohyb.