Jak Zehlit Napinaci prostěradlo?
Skládání napínacího prostěradla

Nejsnazší cesta, jak složit napínací prostěradlo, je vložit ruce do dvou vzdálenějších rohů a přiložit je na sebe. Postup opakujeme s rohy prostěradla, které visí k zemi, zatímco horní spojené rohy držíme v druhé ruce. Nakonec spojíme ruce a tím všechny rohy v jeden.Žehličku rozehřejte na nejvyšší stupeň (bavlna/len) a použijte funkci napařování. Pokud ji vaše žehlička nemá, můžete povlečení pokropit vodou z rozprašovače nebo žehlit přes vlhkou plenu. Povlečení dobře vyrovnejte, pokud je barevné, je lepší žehlit z rubové strany, aby barvy nevybledly.Prostěradla můžete prát v automatické pračce stejně jako běžné prádlo. Pro praní barevných prostěradel výrobce doporučuje teplotu 40oC , pro bílé 60oC. Abyste zachovali měkkost a hebkost vláken používejte kvalitní prací prostředek na barevné nebo bílé prádlo a nepoužívejte aviváž, aby se nesnížila savost vláken.

Jak prát nepromokavé prostěradlo : Nepropustná prostěradla s PVC vrstvou lze prát na 60 °C, vrstva z PU (polyuretanu) snese 90 °C. Perte samostatně, aby nedošlo k poškození nepropustné vrstvy. Ze stejného důvodu sušte vyvěšením. Nepropustná prostěradla nevyvářejte, nemandlujte ani nebělte.

Jak často měnit prostěradlo

Odborníci se tedy shodují na tom, že měnit lůžkoviny jednou za měsíc, ne-li za dva, je na pováženou. Výměna povlečení a prostěradel za čisté by měla v ideálním případě proběhnout alespoň jednou týdně, alergici by pak měli být ještě důslednější a převlékat postel přinejlepším jednou za 3 dny.

Jak napnout prostěradlo : V tom případě doporučujeme napínací prostěradla na gumičku. Napnout prostěradlo na matraci zabere jen chviličku. Pokud však máte vysoké matrace, doporučujeme sáhnout po klasice – tedy po plachtách bez gumičky. Předejdete tím tomu, že bude matrace spod plachty vyčnívat, co dozajista kazí celkový dojem z pokoje.

Povlečení a prostěradla perte alespoň každé tři týdny. Během spánku se na nich zachycují odumřelé kožní buňky a přes den roztoči a prach. Díky pravidelnému praní vám prostěradlo déle vydrží, bude se vám lépe dýchat a zlepší se vám kvalita pokožky.

Perte je ideálně na 40°C, maximálně však na 60°C. Jedinou výjimkou je bílé bavlněné prostěradlo a damaškové prostěradlo. Ty můžete prát až na 90°C.

Jak casto prát prostěradlo

Výměna povlečení a prostěradel za čisté by měla v ideálním případě proběhnout alespoň jednou týdně, alergici by pak měli být ještě důslednější a převlékat postel přinejlepším jednou za 3 dny.Ručník a osuška by měly být suché

Ručníky a osušky, které mezi jednotlivými použitími úplně nevyschnou, dělají dobře bakteriím. A ty se v nich mohou spokojeně množit. Proto bychom je měli měnit každý den. Nebo alespoň po dvou dnech používání.Mezi nejčastěji prováděné úpravy při šití na míru patří:

  1. zmenšení nebo zvětšení rozměrů prostěradel.
  2. šití prostěradel na vysoké matrace.
  3. výroba různých atypických rozměrů
  4. výroba atypických chráničů matrací


Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak vyprat zažloutlé prostěradlo : Octový roztok odstraní žluté skvrny od potu

Pomoci vám však může překvapivě obyčejný vinný ocet! Ve 2 litrech teplé vody rozmíchejte 6 lžic octa, a nechte prádlo v roztoku naložené min. 3 hodiny. Poté jej vyperte v pračce v běžném pracím cyklu a uvidíte, že skvrny zmizí.

Jak často menit ručníky : Možná si říkáte, že po osušce i ručníku saháte, když jste čistí. Bohužel ale ne všechny nečistoty zůstanou v umyvadle či sprše, mnoho z nich končí právě v ručnících. Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití.

Jak správně prát ručníky

Ideální teplotou pro praní ručníků je 40 °C, maximálně pak 60 °C. Perte je pokud možno roztříděné dle barev a nejlépe odděleně od ostatního prádla. Důvodem je především to, že třeba knoflíky či zipy by mohly ručníky poškodit. Ručníky také mohou vstřebávat barvy z jiných druhů oděvů.

Přinášíme vám zajímavé inspirace, jak ho využít.

  1. Látková hračka. Pokud ovládáte šití na stroji, můžete dětem vyrobit látkovou hračku.
  2. Zástěra. Ze starého povlečení si můžete ušít zástěru.
  3. Látková taška.
  4. Ozdoba ramínek.
  5. Pytel na špinavé prádlo.
  6. Ochrana před dětskými hrami.
  7. Čistá malba.
  8. Pelíšek pro zvířecí miláčky.

Obyčejný citron nebo koncentrát kyseliny citronové má skvělé bělicí účinky. Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí.

Jak vybělit prádlo bez chemie : Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.