100% bavlnu můžete prát na 40-60° C, pokud je nebarvená, tak ji můžete i vyvářet a bělit. Bavlnu s příměsí lycry, elastanu nebo syntetiky perte výhradně na 40° C. Prádlo před praním otočte naruby, zapněte knoflíky i zipy. Nezapomeňte prádlo roztřídit podle barev.Bavlnu lze žehlit i při vysoké teplotě (200 °C). Manšestr, tvíd a flanel žehlete při střední teplotě (140 – 170 °C) na rubové straně nebo přes navlhčené plátno. Vlna nesnáší vysoké teploty, proto ji žehlete při nízké teplotě (100 – 120 °C) obrácenou naruby.Protože je elastan umělé vlákno, snese oblečení s elastanem nižší teploty praní i žehlení než například samotná bavlna nebo viskóza. Perte prádlo v rozmezí 30 a 40 °C. Většinu oblečení s elastanem nemusíte příliš žehlit. Šaty, trička i kalhoty drží tvar.
Co je to elastan : Elastan je syntetické vlákno. Jedná se o vysoce pružné polyuretanové vlákno. Vlastnosti: Charakteristickým znakem elastanových vláken je jejich vysoká pružnost.
Jak vybělit prádlo bez chemie
Zašedlé prádlo nechte pár hodin namočené v lavoru s horkou vodou, do které přidáte citron nakrájený na plátky. Poté prádlo důkladně vyperte. Ocet prádlo změkčí, vydezinfikuje, a navíc ještě vybělí. Přidejte ho trošku do pračky místo aviváže, působí v podstatě stejně.
Jak dezinfikovat prádlo : Bílý ocet – využijete jej pro praní bílého prádla ve studené vodě. Do pračky přidejte půl šálku bílého octa. Zbaví vás toxických látek, bakterií a choroboplodných zárodků. Zároveň prádlo změkčí a vybělí.
Žehlení při maximální teplotě
Žehlit při maximální teplotě žehlicí plochy 210 °C, což odpovídá nastavení na bavlna/len. Žehlete nejlépe, když je výrobek vlhký. Pokud je to nutné, výrobek zvlhčete. Lesklé a na tlak citlivé výrobky by měly být žehleny přes pomocnou látku nebo po rubu.
Bavlnu perte při nižších teplotách s použitím mírných pracích prostředků. Zabráníte tím poškození vláken a udržíte měkkost a savost bavlny. Vlastnosti: Vysoká savost, odolnost, příjemná na dotek. Péče: Doporučuje se praní na nižší teploty s mírnými pracími prostředky.
Jak se Zehli viskóza
Oblečení z viskózy, které je velmi příjemné na nošení, se zpravidla nemusí žehlit. Co ovšem dělat, když na žehlení košil, šatů či kalhot z viskózy stále trváte Tyto oděvy umístěte na podložku na žehlení a použijte na ně pouze vlažnou žehličku. Oblečení z viskózy žehlete ideálně na bavlněném potahu na žehlící prkno.Bavlna snese praní až do teploty 95 °C. Barevnou bavlnu perte kvůli možnému nebezpečí vyblednutí jen do 60 °C, a to v pracím prostředku pro barevné prádlo. Základem je však řídit se etiketou na jednotlivých textiliích. Bavlnu je zpravidla možné sušit v sušičce.Elastodieny – vlákna sestávající z přirozeného nebo syntetického polyisoprenu. Vlákna jsou sice levnější než elastany, ale jsou velmi náchylná vůči vlivům světla, tepla atd., proto je dnes téměř zcela nahradily elastany.
Abychom byly spravedlivé, musíme uvést i (malé) nevýhody tohoto pružného materiálu:
- Snáší nižší teploty praní než přírodní materiály. Perte tedy prádlo v rozmezí 30 a 40 °C.
- Nižší stupeň použijte i při žehlení a nejdříve vyzkoušejte sílu žehličky na rubu látky.
Jak vybělit prádlo babské rady : Velmi účinná je také kyselina citronová, která dokáže prádlo viditelně vybělit. Pro praní v pračce stačí vymačkat cca 100 ml citronové šťávy a nalít ji přímo do bubnu pračky. Při ručním praní můžete prádlo máchat v teplé vodě, do které naložíte dva citrony nařezané na plátky a necháte působit několik hodin.
Jak se zbavit obarveného prádla : Stačí přitom jen smíchat několik lžic soli nebo jedlé sody s teplou vodou a obarvené oblečení pak zcela ponořte do lavoru a nechte ho v ní alespoň 3 hodiny. Pokud však nejste trpěliví, můžete jedlou sodu smíchat také s pracím prostředkem. Pak to stačí nasypat do dávkovače pračky a nastavte praní na 40 ºC.
Jak používat Sanytol na prádlo
Návod na použití: Lze použít se všemi pracími prostředky. Použití v pračce**: Nalijte 45 ml přípravku do otvoru pro aviváž, místo aviváže. Nastavte obvyklý prací cyklus. Dezinfekce pračky: K dezinfekci pračky nalijte 45 ml do otvoru pro aviváž.
Před každým žehlením košili lehce pokropte rozprašovačem žehličky. Bavlněná látka snese při žehlení vysoké teploty. Košile obvykle žehlíme při teplotách od 150ºC do 250ºC. Začněte u límečku a vyžehlíte ho z obou stran od krajů ke středu.Obecné pravidlo zní, že kvalitní bavlněné košile žehlíme maximálně na 150 stupňů. Pokud chcete, aby byl výsledek perfektní, jemně pokropte košili vodou pár minut před žehlením. Látka bude vláčnější a žehlení tak půjde snáz. A pak už stačí rozepnout všechny knoflíčky a můžete se pustit do práce.
Jak Zmekcit ložní prádlo : Obecně platí, že ložní prádlo pereme v teplotním rozmezí 40 až 60°C. Bílé nebo bavlněné povlečení lze prát až na 60°C, zatímco u krepu je vhodné zvolit teplotu nižší