Šupiny ze zabitých línů neškrabeme, ale položíme celé ryby do dřezu nebo na pracovní desku a posypeme je z obou stran hrstí soli. Sůl po chvíli vytáhne z ryb sliz (hlen) a ryby na povrchu zbělají. Slizovou vrstvu oškrábneme tupou hranou nože, ryby vykucháme, zbavíme žaber, opláchneme a osušíme.Takovou rybu nemůžete zabít! Líni mají smůlu v tom, že rostou poměrně pomalu a ke všemu mají chutné maso. Proto rybáři, kteří si občas jídelníček rybou zpestří, pěkného lína obvykle nepustí. Lín je skutečná lahůdka.U některých rybích druhů (úhoř, štika, lín) musíme napřed kůži zbavit slizu – to provedeme buď nožem nebo solí. Tělo pak naporcujeme na vhodné porce (filety, podkůvky, apod.). Jednotlivé porce důkladně umyjeme ve studené vodě.
Jak usmrtit candáta : Omráčení ryby tupým předmětem ano. V předělu mezi hlavou a trupem se rybě ostrým předmětem přeruší mícha(usmrcení),pak se přeruší žábry a propíchne ocasní tepna(odvod krve)- jak tu už bylo poznamenáno.
Jak usušit šupiny
Pro rozpuštění nemusí být rybí šupina ideálně rovná, nemusíme ji tedy sušit v gelové sušičce, postačí, když uschne volně na vzduchu. Některé vzorky zůstávaly celé, ale některé bylo potřeba rozdělit na odkrytou a zakrytou část šupiny (odkrytá část je zhruba jedna třetina z celé šupiny).
Jak zpracovat líná : Lína osolíme, vložíme do lehce bublající zeleninové vody, kde ho 10 minut pošírujeme (táhlým varem při teplotě do 95 °C). Hotovou rybu i zeleninu opatrně vyjmeme a přelijeme horkým máslem. Podáváme s vařenými brambory. Tip: Chuť ryby podtrhnou jemné máslové omáčky (holandská, Choron apod.)
Lína zabalíme do organtýnu a vaříme asi 15 minut ve slané vodě se zeleninou, kořením, lžičkou másla, mlékem a octem. Pak ho vybalíme, dáme na mísu, obložíme malými brambory, ozdobíme petrželkou a pokapeme máslem.
Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.
Co se zbytky ryby
Se zbytky tepelně upravené ryby můžeme naložit různými způsoby. Kromě pomazánek nebo salátů je můžeme opravdu naložit. Protože o studené kapří řízky málokdo stojí, nabízíme výborné využití. Zbytky rybího masa je skutečně škoda vyhodit, protože to není levná záležitost, pokud nejste rybáři.Když budete šupiny odstraňovat za pomocí škrabky či lžíce (lze použít i obrácenou stranu nože), tak si rybu uchopíte za hlavu, znovu je vhodné k uchopení použít i utěrku. Následně za pomocí škrabky provádíte tahy od ocasu směrem k hlavě.Velikost rybek
Optimální rozměry nástražních rybek na candáty leží mezi 10 – 20 cm.
Podle velikosti šupin lze využít tupou hranu nože, jemné struhadlo, pouhou ruku i speciální škrabky. Ryby se škrábou od ocasu k hlavě, tedy proti šupinám a velmi dobrým pomocníkem při této činnosti je papírová utěrka a průběžné oplachování ve vodě, popřípadě škrábání šupin přímo pod vodou.
Jak vyprat šupiny : Čistí se jednoduše a rychle v pračce. Šupiny vložte do starého polštáře, který má zapínání na zip, pokud takový nemáte tak polštář musíte pečlivě se šupinami zašít. Polštář se šupinami vložte do pračky s běžným pracím prostředkem a vyperte, stačí na 40°C. Šupiny se promění v krásné bílé penízky.
Jak upéct líná : Lín na kmíně
- Líny omyjeme, osušíme a pokapeme z obou stran šťávou vymačkanou z jednoho citronu. Ryby lehce osolíme a důkladně posypeme kmínem.
- Na dno pekáčku položíme pečicí papír a rozložíme na něj líny. Druhý citron nakrájíme na plátky.
- Pekáček vložíme do rozpálené trouby a pečeme asi 20 minut při teplotě 180 °C.
Jak dlouho péct líná
Postup: Lína vcelku, nebo nakrájeného na tenčí kousky nasolíme, pokapeme citronovou šťávou, opepříme, položíme do pekáče a dáme do vyhřáté trouby. Během pečení podléváme máslem. Rybu je možné péct i na pánvi, ale ne déle než 15 minut, v troubě asi ½ hodiny.
Postup: Lína vcelku, nebo nakrájeného na tenčí kousky nasolíme, pokapeme citronovou šťávou, opepříme, položíme do pekáče a dáme do vyhřáté trouby. Během pečení podléváme máslem. Rybu je možné péct i na pánvi, ale ne déle než 15 minut, v troubě asi ½ hodiny.Většina kostnatých ryb je odděleného pohlaví s vnějším typem oplození. Samice kladou během reprodukce vajíčka, kterým se říká jikry. Jikry jsou oplodněny ve vodním prostředí spermiemi, které jsou součástí mlíčí, oplodňovacího spermatu produkovaného samci. Jiný je způsob rozmnožování u paryb (žraloci, rejnoci chiméry).
Co za ryby k betě : Nedoporučuje se je chovat ani s parmičkami, bojovníka často šikanují. Naopak vhodné ryby k bojovnici jsou razbory a razborky, sevelie, dánia, čichavci, axelrodie, kardinálky, drobnoústky, neonky, pancéřníčci, krunýřovci, tetry a fantomové. Samec bojovnice musí být v akváriu vždy jen jeden.