Jak zazimovat růže?
Střih je od očka vzdálený jeden až dva centimetry. Čas pro podzimní střih růží je konec října. Na jaře pak růži sestřihneme ještě jednou na 3 očka. Opět musí poslední směřovat ven z keříku.Často koncem března začínáme již odkrývat keřové růže i vysokokmínky a postupně odhrnovat. Příliš nespěcháme, abychom neuspišovali rašení a nezvyšovali nebezpečí namrznutí pozdními mrazíky. V některých letech koncem března už začínáme s řezem růží.Korunu je možné zasypat listím, přikrýt chvojím, obalit rohoží nebo zelenou stínovkou. Koruna je pak chráněna, jak před mrazem tak i před prudkým sluncem, které by mohlo rostlinu přes den ohřívat, popřípadě spálit.

Co s růžemi na zimu : My na zimu růže nepřihnojujeme (již je necháme odpočívat), ale používáme rašelinu nebo kompost, který k růžím přihrneme v dostatečném množství, aby se vytvořil takový ochranný kopeček. Pokud máme náchylné odrůdy růží na zimní mrazíky můžeme přidat ještě jehličnatou (větve) pokrývku nebo textilní zakrytí.

Jak se postarat o růže na podzim

Odstraňte nemocné či suché výhony, přičemž vždy řežte hluboko, až do zdravého dřeva. Odkvetlé výhony řežte nad druhým či třetím očkem směrem od květu. Plody, které se vytvoří po odkvětu, ubírají rostlinám živiny a zabraňují růstu dalších květů, proto je odstraňujte již v průběhu roku a samozřejmě také před zazimováním.

Jak správně stříhat růže : Řez by měl být veden mírně šikmo 5–8 mm nad pupenem, přičemž nejvýše postavený pupen by měl směřovat směrem ven. Každý rok odstraňte nejméně jednu základní větev až k nejnižšímu očku těsně nad půdou. Po prvním období kvetení seřízněte stonky s odkvetlými květy až na spodní dobře vyvinutá očka na stonku.

PÉČE O RŮŽE NA PODZIM A V ZIMĚ

I na podzim můžete růže přihnojovat hnojivem s vyšším obsahem draslíku, dle počasí, ale obvykle koncem října, kdy ubývá teplých dnů, omezte zálivku na 1x měsíčně. Stále nezapomínejte odstraňovat odkvetlé květy a koncem podzimu dejte ke kořenům kvalitní kompost a růže seřízněte.

Životnost řezané růže je 10 – 14 dnů. Vliv na to, jak dlouho růže vydrží má druh růže, čerstvost růže a zejména pak správná péče. Pokud se o řezané růže nebudeme starat, pravidelně jim měnit vodu ve váze a zkracovat stonky, životnost bývá jen 2 až 3 dny.

Jak sázet růže na podzim

Pomocí rýče nebo rycích vidlí vytvořte jámu, která bude dvakrát tak širší a hlubší než je velikost kořenového balu. Dno i boky načechrejte rycími vidlemi a na dno dejte kvalitní zahradní substrát nebo vyzrálý kompost. Růže umístěte tak, aby místo štěpování bylo cca 5 cm pod úrovní terénu.Začněte ozdravným prořezem, kdy odstraníte staré, odumřelé či poškozené stonky. Tím velkokvěté růže celkově omladíte. Ponechejte 3-5 silných a zdravých stonků. Pokračujte řezem na podporu květenství, což znamená, že zbylé hlavní stonky ostříháte za třetím až čtvrtým očkem nad zemí.Podzimní hnojení růží má za cíl sazenici již jen připravit na období mrazů. Z toho důvodu doporučujeme přírodní hnojiva – ty s velice pozvolným uvolňováním. Ideální je kompost, který můžete ještě nastavit obyčejnou zeminou ze zahrádky. Ten má také tu výhodu, že nevyužité živiny v něm zůstanou až do jara.

Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.

Jak prodloužit životnost růže : Když dostaneme nádherné růže, láká nás to jejich krásu uchovat co nejdéle.

  1. Rozbalit a nařezat. Ihned jak je to možné, odstraňte veškerý celofán nebo jiný obal kolem růží.
  2. Čistá váza. Než umístíte květiny do vázy, ujistěte se, že je zcela čistá.
  3. Chladno svědčí
  4. Růže milují teplou vodu.
  5. Vodu pravidelně obměňujte.

Kdy se sázejí růže : Nejvhodnější dobou pro výsadbu jsou podzimní měsíce (do zámrazu), nebo pak období března až dubna, než růže začnou více rašit. Výsadba a substrát: Zvolíme vhodné stanoviště, na slunném a vzdušném místě. Půda by měla být dobře propustná, humózní, písčito-hlinitá.

Jak zachránit starou růží

Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.

Na podzim není třeba růže ostříhat! Zakrátíme je jen tak hluboko, aby se dalo na záhonku pracovat. Jinak vše, co je na rostlině zelené – tedy i holé výhonky – i v zimě transpirují a tím zajišťují rostlině potřebnou energii. Čím je tato zelené plocha větší, tím lépe.K tomuto účelu jsou vhodná organická hnojiva, např. koňský nebo kravský hnůj, slepičí hnůj, případně jejich kombinace a varianty. Tyto granuláty jsou snadno aplikovatelné a manipulace s nimi je obecně velmi pohodlná. Hnojiva vytvoří v půdě potřebný humus a dodají nové živiny.

Jak ozivit zvadlé růže : Do nádoby nalijte horkou vodu, aby její hladina sahala do výšky asi šesti centimetrů. Konce stonků se v ní nechají dvě až tři minuty a poté se ihned vloží do studené vody. Růže musí být zabalené v papíru, aby je nepoškodila stoupající pára. Horká voda vytlačí ze stonků vzduch, a umožní tak dokonalé nasátí studené vody.