Jak zazimovat pórek?
Pórek se rychle kazí při pokojové teplotě, a proto je vhodné umístit ho do chladnějšího prostředí. Uskladnit ho můžete buď do lednice, kde by měl bez problému vydržet tři týdny, nebo do mrazáku.Semena vyséváme od poloviny února do truhlíků nebo od dubna přímo do řádků a později sazenice vyjednotíme na vzdálenost asi 15 centimetrů. Předpěstované sazenice vysazujeme do hlubší rýhy. Přesadíme je v době, kdy jsou silné jako tužka, jemné kořeny jim zkrátíme na polovinu a nadzemní listy asi o dvě třetiny.Nejpozději se vysévají zimní odrůdy pórku, stačí je vysít až v dubnu. Dostatečné velikosti pro výsadbu na záhon dosáhnou rostliny v červnu. Tyto pórky bude možno sklidit od března cca do května následujícího roku. Všechny odrůdy pórku se vysévají do hloubky cca 1 cm.

Co s pórkem : Z pórku se připravuje oblíbená polévka v mnoha různých variantách, skvělý je i jako velmi chutná příloha například k rybám. Pórek lze nakrájet na velké špalíky a péct společně s kuřetem, celé pórky můžete zapéct se sýrem nebo ugrilovat. Velmi oblíbený je pórek jako náplň do slaných koláčů.

Jak ocistit pórek

Nejlépe se mi osvědčilo pór rozkrojit podélně napůl a umýt jednotlivé jeho vrstvy pod tekoucí vodou. Nečistoty se takto snadno vyplaví. Krájím pak pór na půlměsíčky, což se hodí do většiny jídel, které z něj připravujeme.

Jak zmrazit pórek : Pro lepší zachování barvy a chutě je vhodné před samotným zamražením pórek krátce cca 3 minuty povařit, přecedit a následně ho ponořit do studené vody s ledem, kde ho necháme odstát zhruba 3 minuty. Poté slijeme vodu a pórek rozložíme na tác a necháme proschnout. Pak už stačí jen naplnit do sáčků a nechat zamrazit.

Pórek se obvykle přesazuje 6-8 týdnů po výsevu, když dosáhnou rostliny výšky asi 15 cm. Nejlepší období pro přesazování pórku je na jaře, mezi dubnem a květnem, kdy je půda dostatečně teplá a vlhká pro růst rostlin.

Nepřetržitou sklizeň si po prvním výsevu zajistíme dalším (pozdějším) výsevem. Rostliny sázíme je do hloubky asi 10 cm a pěstujeme je cca 15 cm od sebe.

Jak sklízet pórek

Sklizeň letního póru začíná v červenci a pokračuje až do září, podzimní pór sklízíme v říjnu až listopadu a zimní po přezimování až na jaře. Letní odrůdy póru mají světlejší barvu listů a listy jsou užší. Nejlepším způsobem sklizně je vyrývání, pór zásadně nevytrháváme. Kořeny poté odřízneme a listy zkrátíme.Kdy přesazovat pórek

Pórek se obvykle přesazuje 6-8 týdnů po výsevu, když dosáhnou rostliny výšky asi 15 cm. Nejlepší období pro přesazování pórku je na jaře, mezi dubnem a květnem, kdy je půda dostatečně teplá a vlhká pro růst rostlin.Pórek se hodí do mnoha polévek, včetně krémových. Buď ho na začátku vaření krátce osmahneme na tuku a pak teprve zalijeme vodou, nebo ho přidáme do polévky během vaření. Velmi jemně nakrájeným pórkem zdobíme polévku při podávání.

Postup přípravy receptu

Ocet, sůl, cukr a vodu dáme do hrnce, přihodíme pórek nakrájený na asi 5 cm špalíčky, koření a povaříme asi 8 minut. Vmícháme olej a necháme vychladnout. Nandáme do sklenic, proložíme nakrájeným česnekem a necháme marinovat v ledničce 3-4 dny. Podáváme jako přílohu k pečenému masu.

Co s přebytkem pórku : Zelená část pórku obsahuje více vitamínů než bílá, proto tuto část nevyhazujte a rovněž zpracujte. Nejšetrněji jej tepelně upravíte v páře, ale můžete jej i zapékat či dusit. Doplňte jím další druhy zeleniny, zvýrazní jejich chuť.

Jak skladovat pórek v lednici : V panelákových podmínkách čerstvý pórek můžeme skladovat nemytý a nezkrácený v ledničce a pokud ho navíc zabalíme volně do igelitového sáčku nebude nám vysychat a vydrží v lednici i několik týdnů. Pokud chceme, aby nám pórek vydržel delší dobu, tak nejvhodnější je ho zamrazit.

Jak se zpracovává pórek

Nejsnadněji se připravují kolečka a půlkolečka, ale pórek je možné nakrájet na nudličky i drobné kostičky. Takto nadrobno nakrájený pórek je ideální k zamrazení. Vrchní tmavé listy pórku nevyhazujeme, je v nich ukryto ještě více vitamínů, než v bílé části. Nakrájíme je nadrobno a použijme k masu nebo do polévky.

Vegetační doba pórku se pohybuje mezi 150 a 200 dny. Je tedy dobré ho v domácích podmínkách od února do března předpěstovat a na záhon vysazovat sazeničky v dubnu.Obecně platí, že mladé rostlinky je nejlepší přesadit po vyvinutí dvou pravých lístků. Kořenový systém rostliny je už v této fázi poměrně silný, a tudíž mu při opatrné manipulaci neublížíte. Při přesazování samozřejmě také záleží na tom, o jakou rostlinu jde a jaké pěstební médium jsme zvolili pro předpěstování.

Kdy zakrýt pórek : Na zahrádkách lze k ochraně úspěšně využít zakrytí porostu póru netkanou textilií. Porost zakrýváme po dobu 4 – 6 týdnů vždy přes období náletu.