Proto je nutné, abyste hladinu vody v bazénu snížili až pod nejnižší armaturu v bazénu (nejčastěji to jsou světla, nebo protiproud). A to raději s rezervou 10 cm, protože hladina se díky sněhu a dešti bude opět zvedat. Je tedy vhodné úroveň hladiny přes zimu pravidelně kontrolovat.Zazimování bazénu, který nemůžeme přes zimu nechat venku, je velmi jednoduché. Stačí jej vypustit, odmontovat veškeré příslušenství a před uložením bazén pečlivě vyčistit od nečistot. Důležité je také nechat jej důkladně vyschnout a myslet na to, že bazén je lepší srolovat, ne složit, aby nevznikly překlady.Bazén srolujte (neskládejte), aby nevznikly přehyby. Před uložením bazénu i příslušenství na suché místo s teplotou 5-30 °C, se přesvědčte, zda je vše čisté a dostatečně suché. Bazén doporučujeme v průběhu zimy občas přeskládat, aby ve folii nevznikaly přehyby.
Jak upravit vodu v bazénu po zimě : Úprava bazénové vody po zimě
Je nutné upravit pH vody na požadovanou hodnotu 6,8 – 7,4, pomohou přípravky pH plus nebo pH minus. Na výběr je mnoho variant, co se týče velikosti balení nebo skupenství (granulát, tekutý). Výhodnější je balení větší, protože kontrola a následná úprava pH je nutná po celou koupací sezónu.
Jak vyčistit dno bazénu po zimě
Na prvotní očištění stěn a dna bazénu doporučujeme použít Spray Cleaner nebo Aquamar Clear Gel. Zároveň tak zabráníte tvorbě bakterií. Naneste přípravek na stěnu bazénu, nechte 15 minut působit a poté důkladně smyjte vodou. V případě většího znečištění postup opakujte.
Jak zabránit zamrznutí vody v bazénu : Důležité je zabránit zamrznutí bazénové vody, která v bazénu zůstane, tak, aby se na hladině bazénu neutvořila souvislá ledová vrstva. Pro to postačí použít tzv. dilatační plováky.
Postup je jednoduchý – na stěny v místech znečištění nanesete neředěný přípravek hadrem nebo houbou a necháte působit dle druhu použitého přípravku. Doporučení výrobců se pohybují v rozmezí 10 – 15 minut. Po uplynutí stanovené doby silně znečištěná místa omyjete pomocí kartáče nebo houbičky a opláchnete čistou vodou.
Bazény s konstrukcí je třeba na zimu vypustit, omýt čistou vodou, vysušit a uskladnit folii na suchém nemrznoucím místě. Vždy dbejte přesných pokynů výrobce uvedených v návodu k použití. Stejný postup zvolte i u filtrace případně dalších technologií.
Jak vyčistit špinavou vodu v bazénu
Jak se zbavit znečištění
- Zkontrolujte hodnotu pH a koncentraci volného chlóru, popřípadě peroxidu, testerem.
- Přidejte algicidní přípravek proti tvorbě řas Marimex Stop Řasám.
- Přidejte šokový přípravek proti řasám Chlor Šok.
- Po 24 hodinách přidejte Vločkovač.
- Okartáčujte stěny a dno od řas.
- Nepřetržitě filtrujte.
Nejprostší a nejlevnější způsob – stačí si pořídit teleskopickou tyč (cca 300 – 400 Kč) a k ní vysávací bazénovou hlavici (cca 400 – 600 Kč). To vše napojíte na svůj skimmer, z kterého se voda dostane do pískové filtrace.3 kg na 1 000 l vody. Tato koncentrace tvoří 1/10 koncentrace soli, která je v moři, takže sůl není v bazénu vidět, voda nechutná slaně a sůl není ani cítit.
Obecně se uvádí, že odzimování lze provádět, když teplota vody stoupne na 10 až 15 °C. Když tuto lhůtu prošvihnete, můžete s bazénem začít v podstatě od začátku. Veškeré závady vody se daleko hůř léčí ve stavu, kdy už je takzvaně pozdě.
Jak vysát zbytek vody z bazénu : Vodu z bazénu lze vypustit i přes filtraci, stačí, když na svém filtračním zařízení nastavíte vypouštění (ventil dejte do polohy Odpad). Potom dejte bazénovou hadici do skimmeru (musí být ponořena ve vodě) a zapněte filtraci. Voda bude odcházet přes čerpadlo (mimo filtr) pryč z bazénu.
Kolik soli na 1 litr vody : Málo soli ve vodě učiní Váš pokrm planým, příliš mnoho soli nedá vyniknout chuti omáčky. Ideální je poměr 10 g soli na 1 l vody. Opakujme si vždy jako zaklínadlo: Var, sůl, těstoviny.
V kolika stupních zamrzá slaná voda
Ne tak docela. Na teplotu, při které voda zamrzá, má totiž vliv i tlak okolí nebo v ní rozpuštěné látky. Například mořská voda díky vysokému obsahu soli se mění v led při teplotě minus 2 °C.
Po zimě může být bazén zanesen listím a dalšími nečistotami, které je nutné odstranit. Podle stavu znečištění je možné vodu vyčistit, nebo jí raději úplně vyměnit. Kompletní výměna vody se však doporučuje alespoň 1x za 3 roky.Nejprostší a nejlevnější způsob – stačí si pořídit teleskopickou tyč (cca 300 – 400 Kč) a k ní vysávací bazénovou hlavici (cca 400 – 600 Kč). To vše napojíte na svůj skimmer, z kterého se voda dostane do pískové filtrace.
Kolik soli do bazénu po zime : Po dopuštění bazénu čerstvou vodu, je třeba doplnit bazénovou sůl v poměru 4-5 kg soli na 1m3 (1000l) vody. Na nutnost doplnění soli se můžeme informovat pomocí proužkového testeru.