Jak zazimovat bazalku?
Bazalka a majoránka rozhodně mráz nepřežijí, tak zrovna u nich je velmi výhodné pokračovat v pěstování přes zimu doma. Pokud máte vzrostlou bazalku nebo majoránku na balkoně nebo na zahradě, klidně ji už v této době přesuňte domů za okno. Je to lepší udělat to teď a nečekat až na hlášení prvních mrazíků.Většina bylinek je proti mrazu do značné míry odolná a přezimování venku zvládnou, dá se jim ale několika jednoduchými způsoby pomoci. Vlhkost zadrží a kořínky před mrazem ochrání mulčovací kůra rozprostřená kolem rostlin, případně je lze zakrýt netkanou textilií, chvojím, slámou nebo suchým spadaným listím.Mrazuvzdorné stačí po sklizni zazimovat na záhoncích a počkat na jaro, kdy znovu obrazí. Mezi mrazuvzdorné bylinky patří například máta, šalvěj, meduňka, levandule, libeček, tymián nebo pažitka.

Jak uchovat meduňku na zimu : Meduňku sušte v malých svazečcích zavěšených na dobře větraném místě, kam nedopadají sluneční paprsky. Po usušení je rozdrolte, větvičky odstraňte a uskladněte v uzavřené nádobě.

Jak uchovat bazalku na zimu

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.

Jak zmrazit bazalku : Druhou možnost představuje mrazení – čerstvou bazalku umyjte a nechte oschnout, nakrájejte, vložte do sáčků a rychle zmrazte. Nevýhodou je, že mražená bazalka brzy zhnědne, chuťově je ale plnější a blíží se čerstvé víc než ta sušená. TIP: Zkuste bazalku zamrazit v tvořítkách na led.

Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.

Bylinky sbírejte v době, kdy obsahují největší množství aktivních složek a v závislosti na používané části – květy rozvité, nejlépe dopoledne; listy a nať brzy před květem, kdy jsou listy svěží a zdravě zelené s příznivým chemickým složením; kořeny a oddenky dobýváme ze země náležitě zdužnatělé v době vegetačního klidu …

Jak uchovat bazalku přes zimu

Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa.Co s meduňkou na zimu Meduňka nemá problém na záhonku přezimovat, ale potřebuje před mrazy ochránit. Stačí ji přihrnout více zeminou a přikrýt netkanou textilií, chvojím či listím… aby si lépe udržela teplo.Rostlinu začněte stříhat ve chvíli, kdy má rostlina alespoň čtyři snítky lístků. Sklízejte pouze tolik listů, kolik ihned využijete. Chcete-li čerstvou bazalku skladovat po dobu až pěti dnů, snítky ustřihněte a zacházejte s nimi jako s řezanými květinami: umístěte je do vody při pokojové teplotě.

Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.

Jak správně sbírat bylinky : Květy sbíráme za plného rozkvětu. Jakmile totiž bylinka začne odkvétat, obsah účinných látek v ní rychle klesá. Nať sbíráme nejlépe na počátku květu anebo před odkvetením, a lze ji buď stříhat, anebo řezat. Pokud byste nať trhali, můžete rostlinu vytrhnout i s kořeny, a tím rostlinu zničit.

Jaké bylinky sbírat na podzim : Byliny vhodné ke sběru na podzim

  • Lnice květel. Sbíráme kvetoucí nať po oschnutí rosy, zdřevnatělé části odstřihneme.
  • Hluchavka. Sbíráme květ.
  • Kontryhel. Předmětem sběru je kvetoucí nať, sbíráme ji dopoledne.
  • Kopřiva. Sbíráme semena.
  • Černohlávek.
  • Kokoška pastuší tobolka.
  • Mateřídouška úzkolistá
  • Vřes obecný

Jak stříhat meduňku na zimu

Ostříhejte seschlé větvičky levandule, máty, oregana nebo meduňky. Máta a meduňka se rády rozrůstají na všechny strany, můžete si je namnožit a výhonky přesadit na zimu do květníku. Pokud se vám rozrostly moc, zredukujte je nebo omlaďte trsy, protože oddenky je škoda vyhazovat.

Sběr a skladování Meduňky lékařské

Listy meduňky sbíráme za suchého a chladného počasí, nejlépe v odpoledních hodinách, dokud se květy neotevřou a obsah silic je nejvyšší. Sběr za slunných parných dní poměrně dost snižuje obsah silice vzhledem k její těkavosti.Při sklizni bazalky nebuďte ostýchaví! I když se může zdát lákavé trhat velké aromatické listy rostliny jednotlivě, vždy byste měli sklízet dvě třetiny stonku společně s listy. V kuchyni pak můžete listy ze stonku otrhat.

Jak sbírat bazalku : Jakmile je rostlina dostatečně veliká, je možno sklízet. Obvykle vytvoří bazalka několik pater. V místě, kde se patro rozvětvuje, jsou vidět jak postranní listy, tak i malé zárodečné lístečky. Pokud se chystáte část své úrody sklidit, stříhejte těsně nad úžlabím (rozvětvením) s malými zárodky lístečků (viz foto).