Jak zavařit máslovou dýní?
Vybereme hřebíček a dýni, naskládáme do čistých zavařovacích sklenic. Zalijeme ji nálevem, ve kterém se vařila. Sklenicím dobře otřeme hrdla, pevně je zavíčkujeme a sterilujeme asi 20–25 minut při 80 °C.Jak skladovat dýně

Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná.Máslová dýně se dá připravit na mnoho způsobů. Dá se uvařit, upéct i dusit. Vynikající jsou recepty na polévku, koláče, pyré a skvělá je i jako náhrada brambor jako příloha.

Jak uchovat dýni na zimu : Celou dýni skladujte na suchém a chladném místě (okolo 15 °C, ne v lednici) tak, aby kolem ní mohl volně proudit vzduch. Pokud ji skladujete déle, občas ji prohlédněte, jestli se na některém místě nekazí.

Jak dlouho vařit dýni

Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut.

Čím podložit dýně : Dozrávající plody je třeba nechat na rostlině co nejdéle, aby se však nekazily, je vhodné je podložit například neglazovanou dlaždicí, plochým kamenem apod. Nejhorší je totiž pro zrající dýně vlhkost zdola, navíc kámen či dlaždice akumulují teplo a urychlují tak dozrávání plodů.

Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

Nejlepší je suché a dobře větrané místo (např. sklep v paneláku), kde na dřevěném roštu nebo policích plody rozložíme tak, aby se navzájem nedotýkaly. Ideální je teplota kolem 10 – 15 oC, při které následně slupka dýně ztvrdne, čímž dužinu spolehlivě ochrání.

Co vytvořit z dýně

5 nejlepších receptů z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. 2. “ Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Poté je třeba odstranit slupku a dužinu nakrájet na malé kostičky a nasypat do sáčků. K balení dýně a dalších produktů je dobré použít vakuovou svářečku, aby byla potravina pevně uzavřena a neabsorbovala pachy ostatních produktů. Takto zabalené kostky dýně lze skladovat v mrazničce až rok.Do každé zavařovací sklenice dáme na dno podle své chuti hřebíček a skořici, pak přidáme vychladlé kousky dýně a zalijeme je horkým cukrovým nálevem. Sklenice důkladně uzavřeme a necháme zavařit 35 minut při teplotě vody 80 až 85 °Celsia, případně 25 minut při teplotě 90° Celsia.

Máslovou dýni rozkrojíme a pomocí lžíce zbavíme semínek. Nožem oloupeme tvrdé slupky a omyjeme. Dýni nakrájíme na malé kousky. Kousky vaříme v páře asi 15 minut, dokud nejsou úplně měkké.

Kdy Zaštipovat dýně : Nároky a péče o rostlinu

Dýni Hokaido je dobré zaštipovat, aby se rozvětvovala. Bude tak dávat větší úrodu. Zaštipujeme když šlahoun dosáhne délky cca 1,5 – 2 m. Dýni sázejte na slunné a teplé záhony.

Kdy sklízet máslové dýně : Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Čím namalovat dýni

Víte, že se dá na dýně malovat Ideální jsou akrylové barvy a akrylové fixy, které drží na většině povrchů nevyjímaje dýní!

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.Vaření: Pokud se rozhodnete dýni vařit ve vodě nebo ve vývaru. Nakrájejte jí na stejně velké kusy (kostky) a vložte je do vroucí vody. K uvaření bude stačit asi 20 minut. Pečení: Troubu předehřejte na 180°C.

Jak se pozná zralá máslová dýně : Zralá dýně má pevnou stopku, která již začíná dřevnatět. Slupka je také pevná, matná a sytě vybarvená. Velikost plodů je přiměřená. Při poklepu zní dýně dutým zvukem.