Jak zavařit meruňky v mikrovlnce?
Meruňky omyjeme, vypeckujeme rozpůlíme a naskládáme střechovitě do sklenic. Zalijeme ještě horkým nálevem (1 l vody svařit 5 minut s 500 g cukru) a hned sterilujem při 85°C asi 25 minut.Sklenice rovnoměrně rozložte na misku, pokud máte jen jednu, dejte jí doprostřed. Tyto časy platí pro sterilizaci 1 sklenice. Pokud jich zavařujete víc, čas musíte vynásobit počtem kusů. Např: při výkonu mikrovlnky 700 W budete 2 sklenice vlnit 12 minut (2×6), 3 sklenice 18 minut a 4 sklenice 24 minut.4) Zavařování v mikrovlnce

Zavařování v mikrovlnce je velmi jednoduchý proces. Stačí naskládat potraviny do vymytých sklenic, zalít cukerným roztokem, uzavřít a dát do mikrovlnné trouby. Je nutné si dát pozor, aby mezi víčkem a zavařeninou byl alespoň dvoucentimetrová mezera.

Kolik cukru do meruněk : Jak je to s poměrem cukru KOMPOT: Platí, že na 1 kg meruněk máme zhruba 200 g cukru, děláme-li kompot. Jedna čtvrtlitrová sklenička pak pojme asi 2 lžíce krystalového cukru. Stačí.

Jak se Zavařují meruňky

V jednom litru vody svaříme po dobu cca 5 minut 500 g cukru. Vodu přivedeme k varu, přidáme cukr, necháme jej rozpustit, lehce povařit a máme nálev na kompot hotový. Připravené meruňky zalijeme ještě horkým nálevem a skleničky důkladně uzavřeme. Dobře uzavřené skleničky sterilujeme při 85 °C po dobu 15 až 20 min.

Jak zpracovat meruňky : Dobře vyzrálé meruňky jsou vhodné do bublanin, moučníků a knedlíků. Pevné plody, které rozkrojíme na polovinu a zbavíme pecek, jsou ideální k zavařování. Přezrálé, ale zdravé meruňky jsou výborné do džemů a marmelád. Přebytek meruněk mrazíme pro pezdější využití.

S víčky souvisí i otáčení sklenic po zavařování dnem vzhůru, aby se v nádobách vytvořil správný podtlak a byly tak skutečně dobře utěsněny. U marmelád a povidel je vhodné sklenice otáčet dnem vzhůru hned po zavaření. Například u okurek se však tento postup doporučuje až po jejich vychladnutí.

Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.

Jak uskladnit zavařovací sklenice

Uskladnění zavařenin je nejlepší v chladných a temných místnostech, ve sklepě, spíži nebo v komoře. Zavařeniny by měly být přehledně rozloženy na policích, a uspořádány podle data zavařování a obsahu, aby se daly snadno kontrolovat.Stačí mít větší hrnec, na dno položit hadr nebo složenou utěrku (aby sklenice v hrnci neposkakovaly a nezvyšovalo se riziko prasknutí), vyskládat vedle sebe naplněné a pevně uzavřené sklenice s dobrotami a zalít vodou cca do poloviny výšky sklenic. Obvyklá teplota pro zavařování je 85 °C, což už prstem neotestujete.Spotřeba cukru

U nás v současné době spotřeba činí 33-34 kg ročně. Denně je to tedy 91,5 g na osobu.

Svatou trojici nejoblíbenějších receptů tvoří meruňkové knedlíky, koláč s drobenkou a nezbytný meruňkový džem, díky kterému si uchováváme lahodnou chuť meruněk i na zimu. Meruňky jsou ale skvělé i do slaných jídel, překvapivě dobře ladí s masem, ideálně spíše s tučnějším.

Jak uchovat meruňky v mrazáku : Z méně kvalitních plodů se pálí ovocné destiláty, také se suší. Meruňky mrazíme v cukrovém sirupu tak, že je spaříme ponořením do vařící vody na 30 s, oloupeme, pak je rozpůlíme a vypeckujeme. Namočíme v cukrovém sirupu, z obalu vytlačíme vzduch a uložíme v mrazničce na maximálně 8 měsíců.

Jak správně zavařit meruňky : V jednom litru vody svaříme po dobu cca 5 minut 500 g cukru. Vodu přivedeme k varu, přidáme cukr, necháme jej rozpustit, lehce povařit a máme nálev na kompot hotový. Připravené meruňky zalijeme ještě horkým nálevem a skleničky důkladně uzavřeme. Dobře uzavřené skleničky sterilujeme při 85 °C po dobu 15 až 20 min.

Jak uchovat meruňky

Důležitá je samozřejmě i teplota skladování. Třešně, švestky, broskve, meruňky, jahody nebo květák, ředkvičky, pórek a další plody, které snášejí nízké teploty skladování, je dobré chladit na 01 °C. Rajčata, lilky, cukety, okurky či papriky vyžadují vyšší teplotu skladování je tedy vhodné je udržovat při 8-10 °C.

Při zavařování je potřeba udělat test, abyste si mohli být jistí, že je správně zavařená. Hotovou zavařeninu vytáhněte ze zavařovacího hrnce, otočte ji dnem vzhůru a na 5 minut postavte na víčko. Pokud tekutina neuniká, zavařenina je správně zavařená a můžete ji uložit.Stačí sklenice postavit vedle sebe do hrnce s vodou, dát jej na sporák a pomalu přivést k varu. Vaříme cca 10 minut vypneme sporák a hrnec přikryjeme poklicí. Sklenice v něm mohou zůstat, dokud je nazačneme plnit.

Jak rychle sterilizovat sklenice : Sklenice nejprve vymyjeme horkou vodou s mycím prostředkem a opláchneme. Předehřejeme troubu na 140 až 180 °C, poté sklenice naskládáme na plech a vložíme do trouby, kde necháme sklenice asi 20 minut ohřívat, dokud neoschnou.