Jak zavařit černý bez?
Květy bezu černého můžete jednoduše usušit. Připravíte si tak především celoroční surovinu na čaj, který je podle MUDr. Hamplové vhodný popíjet například při nachlazení, ale i na nálevy, kterými pak lze zase vyplachovat zanícená ústa nebo potírat poraněnou kůži. „Sušíme při teplotě do 35 °C.Černý bez plodí na jednoletých výhonech, proto se řezem každoročně obnovuje plodné dřevo. Po sklizni se odstraňují odplozené, dvouleté větve. V intervalu 3–5 let se provádí zmlazení nejčastěji řezem na „hlavu“ nebo na „pařez“ (díky výborné regenerační schopnosti obroste poměrně rychle plodnými výhony).Příprava čaje z černého bezu

Zalijte 2 čajové lžičky květu černého bezu horkou vodou o teplotě 80-90°C, nechte louhovat 10-15 minut a pak sceďte. Dopřejte si 2-3 šálky denně.

Co z květů černého bezu : Protože květy černého bezu máme možnost sbírat jen krátce, ale jejich léčivý účinek se nám hodí po celý rok, je vhodné si v jejich sezóně nasušit jednu dvě lahve do zásoby. Na chuť, hubnutí a léčení si pak z nich můžeme připravit čaj nebo odvar, které mají svá léčivá specifika (Černý bez je léčivý od květů až po kůru).

Jak zpracovat bezový květ

Květy je možné i smažit

Květy bezu takto můžeme osmažit i nasladko, v maličko přislazeném těstíčku, ovoněném špekou skořice. Po usmažení kosmatice přes cedník zlehka posypte moučkovým cukrem.

Kdy sbírat květ černého bezu : Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu. Nejlepší je sbírat je několik dnů po dešti. Čerstvé bezinky snadno plesniví.

Během vegetačního období provádíme pouze mírný výchovný řez a stříhání květenství či plodenství. Starší větve odstraňujeme až na podzim, kdy se rostlina chystá na období vegetačního klidu.

Ideální doba na řez rybízu nastává v předjaří, tedy na konci února či na počátku března. Rybíz je v tomto období ve vegetačním klidu a rostlina se tak s řezem lépe vyrovná. Po probuzení a vyrašení rybízu už tedy výhony raději výrazněji neprořezávejte.

Jak spravne louhovat čaj

Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Bezový čaj nebo sirup přidaný do nápojů má i mírně projímavé účinky, může tedy pomoci při zácpě. Sirup z květů je vhodný při migrénách a nadýmání. Sběr, sušení, uskladnění: květ za suchého počasí v květnu a červnu. Sbírají se i plody bez stopek v srpnu-září-říjnu.

Především sirup z černého bezu významně stimuluje imunitní systém, zvyšuje úroveň antioxidantů v těle, působí protizánětlivě a je účinným přípravkem proti virové a bakteriální infekci. Snižuje cholesterol a celkově zvyšuje obranyschopnost organismu proti infekcích.

Jak sbírat černý bez : Jak květy bezu sbírat a sušit

Květy můžeme také rozprostřít v tenké vrstvě například na nějaké síto či plát. Nebo prostě jen na staré noviny. I u druhého způsobu sušení je důležité květy sušit v dobře větrané místnosti, tím urychlíme dobu sušení a předejdeme možné plísní květů. Doba sušení je přibližně 2 až 3 týdny.

Jak dlouho louhovat bez : Květy bezu omyjeme a bez stonků je vložíme do velké sklenice. Přidáme cukr a zalijeme vše chladnou, ale převařenou vodou. Směs promícháme a necháme ji 48 hodin louhovat, poté ji přecedíme přes jemné plátýnko a přidáme kyselinu citronovou, kterou necháme v sirupu rozpustit.

Jak se rozmnožuje černý bez

Jak černý bez rozmnožit

V neposlední řadě můžete černý bez množit prostřednictvím jeho semen. Stačí na podzim posbírat několik zralých bezinek, které spadly pod keř, a zasadit je přes zimu do květináče. Na jaře se již můžete těšit na první výhonky.

Bez černý získáte snadno z přírody – způsoby jsou tři. Jakmile na podzim v plodech dozrají semena, vyperte je a zasaďte. V létě (přelom července a srpna) lze bez snadno řízkovat a téměř kdykoli je možné vyrýt si již vzrostlejší semenáček.V případě černého rybízu je tedy potřeba po sklizni seříznout těsně u země už tříleté větve, naopak u červeného v prvních pěti letech provádíme jen řez prosvětlovací. To znamená, že po sklizni nebo v předjaří odstraníme slabé nebo nemocné větve a vyřežeme výhony, které keř příliš zahušťují.

Jak zavařit černý rybíz : Rybíz ve vlastní šťávě

Opláchnutý a stopek zbavený rybíz necháme okapat. Pak ho nasypeme do sklenic, posypeme vždy lžící cukru a sklenice zavíčkujeme. Sterilujeme 25 minut při 85°C.