Jak zavařit cuketu na cuketové zelí?
Cuketu oloupeme, očistíme od jader a nastrouháme nahrubo. Přidáme jemně nakrájenou cibuli a promícháme vše s cukrem, solí, kmínem i octem. Necháme asi půl hodiny odležet a pak naplníme do sklenic. Sterilujeme 30 minut při teplotě 85 °C.Naskládáme cuketu, nakrájenou na špalíky. Nahoře necháme místo a dáme druhou polovinu mrkve, nasekaný kopr, fenykl, bobkový list a celerovou nať. Zamícháme nálev tak, aby při zalévání sklenic bylo všechno v každé sklenici. Zavíčkujeme a dáme sterilizovat na 80 °C po dobu 20 minut.Postup přípravy

Nastrouhanou cuketu vložíme do síta, osolíme a necháme asi půl hodiny vykapávat vodu. Na másle zpěníme nakrájenou cibulku, zasypeme ji lžící mouky, osmahneme a přidáme cuketu, kmín, cukr a ocet podle chuti. Vaříme nejdéle 5 minut, aby si cuketa zachovala strukturu a nerozvařila se.

Co udělat s cuketou na zimu : Této výtečné zeleniny si můžete užívat po celý rok. Zamrazte ji, zavařte jako zelí nebo jako cuketovou směs pod maso či na topinky. Vyzkoušejte i méně tradiční výrobky z cuket jako jsou cuketové slanečky, utopence, pikantní hořčice nebo cuketové chutney i orientální cuketa.

Kolik cibule na nakládání zelí

Suroviny

  1. 300. g cibule nakrájená na nudličky nebo půlkolečka.
  2. 350. g sůl lépe bez jódu.
  3. stroužek česnek 8-
  4. g kmín max. ne víc.
  5. ks křen nakrájený na menší špalíčky.
  6. ks snítka kopru.
  7. kg hlávkové zelí nastrouhané

Jak dlouho zavařovat zelí : Zelí zkvasí. Můžete je pak přendat do sklenic a sterilovat při 90 °C asi 20 minut.

Solíme ji raději až po sejmutí z grilu, aby cuketa nepouštěla vodu a nebyla spíš uvařená. Lze koupit grilovací koření bez soli, které je pro tuto úpravu vhodnější. K cuketě se nejvíce hodí česnek a bylinky (např. tymián, bazalka, libeček, oregano).

Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.

Jak udělat jíšku do zelí

Jak na jíšku:

Na jíšku potřebujete dvě základní ingredience: tuk a mouku. Tuk i mouku použijte v poměru 1:1 (na 1 gram tuku 1 gram mouky) Jíšku připravíte tak, že mouku v tuku opražíte. Při krátkém pražení vznikne světlá jíška, při delším pražení tmaváPřipravte si podle jednoduchého obrazového návodu 5 kg čerstvého nakrouhaného zelí, 2 cibule nakrájené na malé kousky, vrchovatou lžíci kmínu a 3 lžíce soli. Zelí pak natlačte do kameninové nádoby tak silně, aby leželo ve vlastní šťávě.Plody nechte na rostlině do té doby, než přestanou růst. Musí mít tvrdou slupku a na poklep znít dutě. Pak cukety opatrně odlomte, nechte zaschnout jizvu po stopce a uložte je do přepravky ve sklepě tak, aby nebyly ve vlhku. Tam vám vydrží až do února dalšího roku.

Cukety lze vařit v páře i ve vodě, dusit, zapékat nebo smažit v těstíčku. Přidávají se do mnoha pokrmů, včetně polévek a nákypů. Mladé menší plody není nutné loupat ani vykrajovat. Velmi chutné jsou i čerstvé cuketové květy, které se připravují zpravidla plněné nebo smažené v těstíčku.

Kolik soli na 10 kilo zelí : koupíme krouhané zelí, nasypeme je do vaničky, posolíme (na kilo zelí 3 dkg soli), posypeme kmínem a celým pepřem, necháme aspoň 3 – 4 hodiny pustit šťávu. Potom zelí natlačíme do 0,7 l sklenic tak, aby v každé byla i šťáva a zavíčkujeme. Dáme je na plechy nejlépe k topení nebo někam do tepla.

Kolik zelí se vejde do Zelaku : Keramický porézní zelák s víkem a zátěží v různých objemech. Součástí je poklička i zátěž. Poměr plnění zeláku zelím je 0,95. Tzn.: při důkladném plnění a pečlivém tlačení se do zeláku o velikosti 10 l vejde až 10,5 kg zelí.

Jak se Zavařuje zelí

Na litr nálevu svaříme 700 ml vody, 250 ml octa, 70 g krupicového cukru a 25 g soli. Zelí, které můžeme pro lepší chuť smíchat s trochou kmínu, napěchujeme do sklenic a zalijeme nálevem. Sterilujeme tři čtvrtě hodiny při 90°C.

tymián, rozmarýn a bazalku, nasekejte najemno a naložte spolu s cuketou do oleje. Nic nezkazíte pokud k tomu přidáte i prolisovaný česnek. Pokud nemáte bylinky čerstvé, použijte do marinády sušené byliny např. Provensálské.Hodí se k jakékoli tepelné úpravě – vařené v polévkách, dušené v omáčkách k různým druhům masa, pečené, smažené, do bramboráků nebo do karbanátků. Důležité je u jídel z cukety i jejich dochucování. Ideálním kořením jsou tymián, oregano, majoránka, zázvor, paprika, kari a pepř. Nepostradatelný je také česnek a cibule.

Jak dlouho vydrží cuketa v lednici : Vydrží čerstvé 1 týden až 2, potřebují být v chladu, ale pozor na příliš nízké teploty, které jsou například v lednici. Ona cuketa samozřejmě také lze skladovat v lednici, ale její struktura může být narušená právě chladem.