Borůvky propláchneme, nejlépe pod tekoucí vodou a necháme odkapat. Potom je sypeme do sklenic a setřásáme. Navrch nasypeme vždy lžíci cukru, otřeme případně hrdlo sklenice a zavřeme víčky. Sterilujeme asi 30 minut při 80 °C.Přesnídávky – ovoce se nakrájí na kousky a povaří s troškou vody a případně i špetkou soli. Podušené ovoce se rozmixuje, přecedí a plní do sklenic a sterilizuje. Lečo, tataráček či jakákoliv jiná jídla (segedín, ratatouille) – horkým jídlem se naplní sklenice a sterilizují se.Borůvky propláchněte v cedníku studenou vodou a nechte okapat. Nasypte je do hrnce, přidejte cukr, mletý badyán a skořici, kápněte vanilkovou esenci a opatrně zahřívejte. Za stálého míchání nechte provařit na mírném ohni deset minut.
Jak zpracovat Borůvky : Z borůvek děláme kompoty, vína, likéry, mošty, džemy i povidla, mrazí se a suší. Chutnají na koláčích, vdolcích, lívancích a v moučnících, knedlících a dezertech. Dělá se z nich staročeská omáčka žahour.
Jak nejlépe uchovat borůvky
Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky.
Jak skladovat kanadské borůvky : Borůvky lze skladovat pouze několik dní, nejlépe v chladničce. Kanadské borůvky díky silnější slupce vydrží o něco déle. Pokud mezi borůvkami objevíte otlačené nebo dokonce plesnivé plody, okamžitě je vytřiďte, jinak se od nich zkazí i ty ostatní. Borůvky umývejte až bezprostředně před konzumací!
Omytá jablka oloupeme a nastrouháme na okurkovém struhadle. Přidáme hřebíček, lehce zasypeme skořicí, promícháme a plníme do sklenic. Uzavřeme a sterilujeme asi 50 minut při 90 °C. Hodí se jako polotovar při přípravě závinu a koláčů.
Mnozí lidé si zavařování ulehčují želírovacím cukrem. Ten ale obsahuje většinou naprosto zbytečně ztužené tuky a některé i dost "éček". 100% přírodní náhradou je citrusový pektin, prášek vyrobený z citrusů. Stačí ho smíchat s trochou cukru a rychle vmíchat do ovoce už podušeného se sirupem.
Jak udělat Rozvar z borůvek
Borůvky vsypte do hrnce, zalijte zhruba 100 ml vody, zasypte cukrem a spolu s 10 g másla rozvařte. Po dosažení bodu varu vařte 5 až 10 minut – podle toho, zda chcete mít v omáčce kousky borůvek, anebo ovoce raději zcela rozvaříte.Bobulovité ovoce podléhá rychlé zkáze a nedá se skladovat dlouhodobě, pokud je například nezamrazíte. Pokud je nestihne sníst hned a budete nuceni skladovat borůvky, maliny nebo jahody můžete je umístit do těsně uzavřené nádoby vystlané papírovým ubrouskem a uložit na 2 až 3 dny do chladničky.Nejjednodušší možností, jak si uchovat borůvky na zimní období je jejich zmražení. Stejně jako u jiného bobulovitého ovoce, je nejlepší, když je takzvaně zmrazíte dvakrát. Nejdříve si borůvky nasypejte na nějaký tácek nebo mělkou misku a předmrazte je. Pokud chcete, můžete je předem smíchat i s trochou cukru.
Borůvky lze skladovat pouze několik dní, nejlépe v chladničce. Kanadské borůvky díky silnější slupce vydrží o něco déle. Pokud mezi borůvkami objevíte otlačené nebo dokonce plesnivé plody, okamžitě je vytřiďte, jinak se od nich zkazí i ty ostatní. Borůvky umývejte až bezprostředně před konzumací!
Jak dlouho vydrží kanadské borůvky : „Velkou výhodou kanadských borůvek je, že je nemusíme hned zpracovávat, v ledničce vydrží až 4 týdny čerstvé,“ pochvaluje si bylinkářka, „na rozdíl od borůvek z lesa, které je třeba rovnou zužitkovat nebo zamrazit.
Čím nahradit cukr v marmeládě : Erythritol je další cukerný alkohol, který se přirozeně vyskytuje v některém ovoci, zelenině a fermentovaných potravinách. Má také sladkou chuť, ale obsahuje ještě méně kalorií než xylitol. Erythritol je až o 80 % sladší než cukr, což znamená, že k dosažení stejné sladkosti je potřeba jen malé množství.
Proč kvasí zavařená jablka
Ve většině případů se zavařenina začne kazit/kvasit do 10 dnů od zavaření, a to nejčastěji proto, že nebyla dodržena teplota zavařování, čistota sklenic a víček nebo samotné suroviny.
Dříve doporučovaná doba vaření byla 5 až 15 minut, v současnosti je to už jen 1 až 5 minut podle druhu a tvrdosti ovoce. Doba může být i kratší, pokud se použije želírovací cukr. Želírovací prostředky se skládají z pektinů, ovocných kyselin a hroznového cukru, případně z jejich chemicky vyrobených náhražek.Pektiny jsou lineární polysacharidy, obsažené v ovoci. Nejvíce zastoupeny jsou v jablkách, meruňkách, nebo třeba grapefruitech. Pro tělo je pektin důležitý pro správné zažívání.
Jak se dělá Rozvar : Připravíme si stejné množství vody a cukru (například 1 hrnek) a drátek s očkem:
- Vodu s krupicovým cukrem dáme do kastrolku svařit na 115–120 °C.
- Když se voda přestane vařit a jen drobně perlí, ponoříme do ní očko z drátu.
- Do cukrové blanky v očku foukneme – když odlétnou bublinky, rozvar je hotový.