Dominika Bártová
- Buďte profesionální
- Zvolte vhodné oslovení a nebojte se empatie.
- Přejděte rovnou k věci.
- Nepoužívejte příliš často otevřené otázky.
- Buďte milí
- Buďte extrémně struční
- Pamatujte – nejdříve pochvala, pak až kritika.
- Zakončete e-mail něčím hezkým.
Když někomu píšete e-mail, je důležité být zdvořilý. Nechcete působit nezdvořile nebo náročně. Buďte zdvořilí a uctiví, i když se cítíte frustrovaní z toho, že jste nedostali odpověď. Jednoduché “prosím” nebo “děkuji” může být zdvořilejší a profesionálnější.Předmět by měl hned prozradit, o co v e-mailu jde, aby mohl příjemce určit jeho prioritu, než jej otevře. Nemá smysl psát obecný nebo nejasný předmět e-mailu. Vždy se snažte stručně a jasně pojmenovat záležitost, kterou v mailu řešíte, s použitím logických klíčových slov, jež se dají i později snadno dohledat.
Jak oslovit v hromadném emailu : Oslovení
Pokud píšete hromadný e-mail nebo neznáte jméno (i to se může stát), vystačíte si například s oslovením „Vážení“ (kolegové, přátelé, studenti apod.).
Jak napsat úvod emailu
Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Jak začít email s dotazem : Pokud máte například dotaz, nepište pouze “Dotaz”, ale pokuste se předmět více specifikovat. Například: “Dotaz: udílení zápočtů – Antropologie”. Většina vyučujících naopak neuvítá s nadšením e-maily s předmětem “URGENTNÍ!!!!” či zcela bez předmětu.
Děkuji za Vaši pomoc, Děkujeme za vaši pozornost, Děkuji za Váš/i [trpělivost/ čas/ spolupráci].
Efektivní připomínka by měla obsahovat hlavní informace o události, kterou pořádáte. Připomeňte jim název události, datum, čas a místo konání. V případě webináře, workshopu nebo konference můžete přidat i panel se jmény a fotografiemi, se kterými se vaši účastníci setkají.
Jak má vypadat formalni email
Nejvhodnějším zakončením formálního e-mailu jsou formulace jako: „S pozdravem“, „S úctou“, „S přáním hezkého dne“ apod. Na konci e-mailu pak samozřejmě nesmí chybět Vaše jméno a přímení. V nastavení e-mailu si rovněž můžete nastavit automatický podpis, což působí více profesionálně.Samotná e-mailová adresa může být složena pouze z vymezeného okruhu znaků, mezi něž patří písmena anglické abecedy a vybraná interpunkční znaménka, například tečka, spojovník nebo podtržítko. Písmena jiných abeced včetně písmen s diakritikou se nepoužívají, rovněž mezera nesmí být v adrese obsažena.Výběr z kontaktů Outlooku
- Klikněte na Korespondence > Vybrat příjemce > Vybrat z kontaktů Outlooku. Pokud se zobrazí výzva k výběru profilu, klikněte na požadovaný profil a pak klikněte na OK.
- V dialogovém okně Vybrat kontakty klikněte na požadovaný seznam kontaktů a klikněte na OK.
Je to důležité. I v případě písemného styku s institucemi, kdy jméno příjemce neznáte. Pak se používá například Vážené paní, vážení pánové, Vážená paní / Vážený pane, Vážení. „Povšechný pozdrav Dobrý den je v písemném styku považován za familiární.
Jak oslovovat v e-mailu : Nezapomeňte e-mail zahájit oslovením. V oficiální komunikaci není zahájení e-mailu pozdravem považované za vhodné. Obvykle je oslovení ve formě Vážený pane/Vážená paní a následuje oslovení akademickým titulem, funkcí nebo příjmením. Za oslovením se vždy píše čárka a další řádek by měl začínat malým písmenem.
Jak napsat dobrý úvod : Úvod a jeho obsah
– Seznámíte čtenáře s tím, jaké jsou cíle Vaší bakalářské/diplomové práce, uvedete výzkumné otázky, případně jaké hypotézy se budete snažit potvrdit, a uvedete metody, které budete používat. – Nedílnou součástí úvodu je také popis Vaší motivace čili důvod, proč jste si vybrali zrovna toto téma.
Jak oslovit personalistu
Oslovte zaměstnavatele / personalistu.
Volte tedy spíše oslovení typu hezký nebo dobrý den. Přímé oslovení použijte jen v případě, že přesně víte, komu píšete. Velmi důležitou částí navazující na oslovení je specifikace pracovní nabídky, na kterou se hlásíte.
Nejvhodnějším způsobem zakončení formálního e-mailu jsou formulky „S pozdravem“, „S úctou“ nebo „S přáním hezkého dne“. Nakonec uveďte své jméno a příjmení, popřípadě další kontakt na vás.Zpráva se ukončuje pozdravem, za nímž se píše jméno, příjmení a funkce odesílatele. V zakončení zprávy se uvádí název a adresa odesílající organizace a kontaktní údaje odesílatele (číslo telefonu, odkaz na webové stránky atd.). K tomu lze využít automatickou funkci poštovního klienta.
Jak napsat Připomínací email : Připomínací e-maily o událostech
Píši vám, abych vám připomněl naši nadcházející událost na _________. Naše akce se bude konat na _________ v __ráno/večer. Dejte mi prosím vědět, pokud máte nějaké dotazy nebo potřebujete pomoc.